13°C bezchmurnie

Ambitnie i do przodu!

Finanse, Ambitnie przodu! - zdjęcie, fotografia

Koniec grudnia, to czas świąteczno-noworoczny, ale również okres wytężonej pracy samorządu. 21 grudnia br. po raz pierwszy sesja rady gminy odbyła się w budynku nowo wybudowanej Hali Sportowej w Celestynowie przy ul. prof. Hilarego Koprowskiego. Na sesji przyjęto kilka istotnych uchwał.

Najbardziej obszerną uchwałą, jaką radni przyjęli, był budżet gminy na rok 2017. Wójt Witold Kwiatkowski przygotował projekt budżetu już w listopadzie, radni na kilku posiedzeniach komisji analizowali szczegółowo jego zapisy. Przedstawiona propozycja odzwierciedlała przyjęte założenia i inwestycje, jakie ustalono do realizacji na początku kadencji, uzupełniona o wnioski sołectw i mieszkańców. Jest to budżet bardzo ambitny, poprzeczka co roku idzie w górę, o czym świadczy choćby to, że do realizacji przewidziano 47 zadań inwestycyjnych. Oprócz tego, wzorem lat poprzednich, w ramach remontów dróg przeznaczono na nie 500 tys. zł, więc kolejne kilkanaście dróg będzie zmodernizowanych. Ogólne założenia budżetu wyglądają następująco:

Dochody budżetu: ponad 40 mln zł;

Wydatki budżetu: niemal 43,5 mln zł

Wydatki na inwestycje: ponad 8,5 mln zł

Budżet gminy po raz pierwszy w historii przekroczył 40 mln zł, choć duża część wzrostu w stosunku do roku 2016 to wydatki na tzw. „500+”. Jest to ponad 7,3 mln zł, które ma na bieżąco wpływać i być wydatkowane dla rodzin. W zakresie środków na inwestycje ustalono ponad 8,5 mln zł z czego rekordowe w historii naszej gminy 6,2 mln zł środków własnych. Zgodnie z przyjętymi założeniami, realizowane mają być inwestycje począwszy od priorytetowych, najbardziej wyczekiwanych od mieszkańców z uwzględnieniem ich realizacji w każdym sołectwie tak, aby zachować zrównoważony rozwój całej gminy.

Te kryteria zaproponował wójt Kwiatkowski na początku kadencji prezentując plan rozwoju gminy na najbliższe 5 lat. Radni je zaakceptowali i konsekwentnie, w zgodzie są one realizowane, co ma swoje odzwierciedlenie w przyśpieszeniu rozwoju gminy Celestynów, jakie obserwujemy w ostatnich 2 latach. Stara maksyma „zgoda buduje” ma w Celestynowie namacalne przykłady.

Budżet 2017 pokazuje, że kontynuowana jest dobra współpraca z powiatem. W roku 2017 przewidziano wiele wspólnych zadań, częściowo z udziałem finansowym naszej gminy.

Wiele zadań w przyszłym roku ma być realizowane w oparciu o środki zarówno unijne, jak i krajowe. Kontynuowana ma być inwestycja w kulturę fizyczną dzieci, młodzieży, jak i dorosłych –  to kolejne nowe boiska, siłownie zewnętrzne w niemal każdej miejscowości i nowe zajęcia jakie po przekształceniu Gminnego Ośrodka Kultury na Gminny Ośrodek Kultury i Sportu będą realizowane.

Po przyjęciu budżetu i pozostałych uchwał, jak co roku samorządowcy i publiczność złożyli sobie życzenia świąteczno – noworoczne.

AnKa

Ambitnie i do przodu! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się