18°C bezchmurnie

Będzie nowa baza dla kajakarzy nad Świdrem i majówki na plaży

Rekreacja, Będzie kajakarzy Świdrem majówki plaży - zdjęcie, fotografia

Sezon kajakowy w tym roku powoli się kończy, jest jednak duża szansa, że przyszły rok nad Świdrem będzie dla kajakarzy dużo bardziej atrakcyjny niż obecny.

Fundacja ,,Nad Świdrem Przystań - Majówkowe perspektywy'' stworzyła projekt rozszerzenia bazy turystyczno- rekreacyjnej nad Świdrem. Planuje też powrócić do nadświdrzańskich majówek z lat 60 i 70 XX w., kiedy plaża nad rzeką tętniła życiem i nęciła swoją atrakcyjnością.

Szlak kajakowy rzeką Świder uchodzi za jeden z najpiękniejszych na Mazowszu, dlatego fundacja uważa to miejsce za idealne do spędzania wolnego czasu wraz z rodziną i znajomymi. Majówki miałyby się odbywać w ekonomicznej strefie ,,Sport i turystyka''. Dla kajakarzy ma zostać przygotowanych pięć miejsc na ładowanie kajaków pod wspólną nazwą ,,Bajeczna kraina''. Mają one znajdować się na obszarze działek należących do gminy Otwock i starostwa powiatowego.

Plany fundacji na początku września przedstawił Komisji Kultury, Sportu i Turystyki RM Otwocka jej prezes Andrzej Lech.

Koncepcja ma już aprobatę prezydenta Otwocka - Zbigniewa Szczepaniaka oraz starosty otwockiego - Mirosława Pszonki.

O sprawie otwarcia szlaków kajakowych na  Świdrze została także poinformowana Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, która wyraziła zgodę na utworzenie pięciu miejsc służących do ładowania kajaków. Jedynym większym problemem, o jakim wspominał podczas spotkania wspomnianej komisji Andrzej Lech, są powalone drzewa, które utrudniają funkcjonowanie szlaków kajakowych. Na szczęście istnieje możliwość otrzymania zgody od RDOŚ na usunięcie drzew zagrażających kajakowiczom.

Pismo fundacji w sprawie otwarcia szlaków kajakowych na rzece Świder zostało pozytywnie zaopiniowane przez radnych z Komisji Kultury, Sportu i Turystyki. Teraz potrzebna jest stosowna uchwała rady miasta.

Warto jeszcze wspomnieć, że została już przeprowadzona wizja lokalna, podczas której sprawdzono trasę. Ma się ona rozpoczynać w Kołbieli i prowadzić aż do mostu na DK 721. Jednak zanim powstaną projektowane szlaki kajakowe, fundacja chce jeszcze zapytać o zdanie mieszkańców okolicznych miejscowości, co sądzą o tym pomyśle.

Weronika Świńczak

Fot. Sławomir Wąsowski

Będzie nowa baza dla kajakarzy nad Świdrem i majówki na plaży komentarze opinie

  • gość 2017-09-26 08:01:42

    Wypada dodać, że nie ma jeszcze na to zgody właściciela rzeki czyli RZGW. I tu będzie problem.

  • gość 2017-09-26 20:02:25

    Z tego co mi wiadomo, to nie ma oficjalnej zgody ROSI-u autor artykułu podaje nie sprawdzone informacje, więc na razie nie ma się co cieszyć bo nie ma oficjalnej zgody dwóch ważnych urzędów - administratora rzeki - RZGW w Warszawie oraz RDOS-iu.

Dodajesz jako: Zaloguj się