9°C bezchmurnie

Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczeństwo, Bezpieczna droga szkoły - zdjęcie, fotografia

„Patrol szkolny” – pod takim hasłem policjanci do spraw nieletnich prowadzą działania prewencyjne przy SP nr 8, na ul. Żeromskiego 235 w Otwocku.

Rozpoczął się rok szkolny. Czas nauki w szkołach oraz wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych w ich okolicy. Otwocka „ósemka” znalazła się na liście placówek oświatowych, obok których przeprowadza się kontrolę i monitoruje zachowania uczestników dróg, ścieżek rowerowych i chodników. Kryterium wyboru takich miejsc do „prześwietlenia” stanowi duże natężenie ruchu, co zwiększa  prawdopodobieństwo niepożądanych zdarzeń drogowych. 

Kontrola odbywa się w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły.” W czasie trwania akcji mundurowi mają oko zarówno na kierujących pojazdami, rowerzystów, jak i pieszych. Dbają o bezpieczeństwo w ruchu: pomagają, pouczają oraz rozdają kamizelki i gadżety odblaskowe, zapobiegając niewłaściwym zachowaniom i ewentualnym zagrożeniom. Wskazują na właściwe oznakowanie rowerów. Ich szczególną uwagę przyciągają kierujący pojazdami, którzy nie ustępują pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. 

Wraz z „prewencyjnymi” bijemy więc na alarm: z przejść korzystają czasem same dzieci. Obok kwestii bezpieczeństwa jest jeszcze edukacja młodych i dobry przykład ze strony dorosłych. Jak mawiał hetman Zamoyski: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” oraz starożytny historyk rzymski Tytus Liwiusz: „Słowa uczą, przykłady pociągają.”
Sławomir Wąsowski

Fot. KPP Otwock
 

Bezpieczna droga do szkoły komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się