27°C bezchmurnie

BohaterOn – włącz historię

Od 1 sierpnia do 2 października każdy z nas może wysłać bezpłatną kartkę do uczestników powstania warszawskiego 1944. Można napisać kilka słów do tych, którzy byli uczestnikami walk i do dzisiaj służą nam jako świadkowie tamtych wydarzeń. Każdego roku jest ich coraz mniej.

Trzecia edycja akcji została uroczyście zainaugurowana we wtorek (31.07) w budynku Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Z zaproszenia skorzystała czwórka powstańców:, Hanna Stadnik, ps. „Hanka”, Jakub Nowakowski, ps. „Tomek”, Władysław Rosiński, ps. „Zapałka” i Jan Ryszard Sempka ps. „Sztychnicki”. Obok żołnierzy i ich bliskich zasiedli przedstawiciele polskich instytucji i firm, które zostały partnerami strategicznymi akcji, wolontariusze oraz dziennikarze (byliśmy i my – iOtwock.info).

Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego jest Agnieszka Łesiuk-Krajewska, która opowiedziała, jak wiele radości przysporzyły kartki wysłane w ubiegłych latach. W dwóch poprzednich edycjach wysłano 215 507 kartek i listów. Jak ważny jest to gest, potwierdzili sami obecni na spotkaniu powstańcy. Obok ciepłych słów Komitet wspiera naszych bohaterów również materialnie.

Inspiracją akcji stał się znany serial zrealizowany i wyemitowany przez TVP „Czas honoru”. W działania Komitetu zaangażowała się czwórka aktorów występująca w filmie: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki oraz Maciej Zakościelny. Wszyscy oni wzięli również udział w nakręceniu specjalnego spotu reklamowego, który promuje akcję. Pojawili się na ekranie obok prawdziwych żołnierzy: „Hanki” i „Tomka”. Spośród aktorów, ze względów zawodowych, na konferencji obecna była tylko Magdalena Różczka, która w kilku zdaniach zaznaczyła, jak ważne są dla niej wartości przyświecające powstańcom, a które pragnie przekazać swoim dzieciom.

Głos zabierali również wspomniani przedstawiciele instytucji i firm na czele z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim. Każdy z nich został „wywołany do tablicy” z pytaniem o pobudki, którymi kierują się, biorąc udział w akcji. W wypowiedziach pobrzmiewał patriotyzm i polskość reprezentowanych przez nich firm. Ponadto wśród kilku osób znalazła się jedna córka powstańca i jeden wnuczek powstańca. Przypadek?

Po części oficjalnej udało nam się porozmawiać chwilę z Władysławem Rosińskim (rocznik 1926). Oto, co nam powiedział poproszony o ocenę powstania: „Powstanie musiało wybuchnąć. Było nie do pomyślenia, żebyśmy zostali z boku po tym wszystkim, co przeżyliśmy podczas okupacji. Niestety, zawiedli sprzymierzeńcy. Dlatego zawsze powtarzam: kochajmy wszystkich dookoła, ale myślmy po polsku. Walczyć trzeba zawsze, nawet dzisiaj. Naród, który zostanie uśpiony, np. poprzez względny dobrobyt – ginie.” Słowa powstańca nie wymagają komentarza.

Podajemy nazwy wybranych instytucji i firm, w których placówkach można bezpłatnie odebrać kartkę, a wypisaną wysłać na podany adres albo bezpłatnie zostawić w kolekturze Lotto i wymienionych niżej muzeach: stacje PKN Orlen, oddziały Poczty Polskiej, kolektury Lotto, samoloty Lot, lotnisko Chopina i biura Lot Travel, pociągi Polregio, biura PGE, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Wojska Polskiego. Wypisana kartka trafi do jednego z powstańców (żołnierza można też wskazać imiennie). Można ją również wysłać elektronicznie, korzystając ze strony www.bohaterON.pl. Dajmy świadectwo pamięci o tych, którzy walczyli także o naszą wolność.

Sławomir Wąsowski.

 

BohaterOn – włącz historię komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się