9°C słabe, przelotne opady deszczu

Bolesław Burkowski ukończył 104 lata!

Pan Bolesław Burkowski, najstarszy w powiecie otwockim bohaterski żołnierz Batalionów Chłopskich, 31 października 2017 r. ukończył 104 lata. Piękny wiek, dobry stan zdrowia i pogoda ducha budzą powszechny podziw. Jubilat mieszka w centrum Otwocka, wśród życzliwych i dumnych z tego faktu otwocczan.

To niezwykłe wydarzenie spowodowało, że do szanownego jubilata z osobistym listem od prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza przybył rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak wraz z pamiątkowym medalem wybitym z okazji 120-lecia Polskiego Ruchu Ludowego. W rodzinnej uroczystości uczestniczyli także: prezes ZP PSL Mirosław Pszonka - starosta otwocki, wiceprezes ZP PSL Janusz Goliński - radny powiatowy, płk. Jan Bąk – zasłużony weteran Batalionów Chłopskich i Łukasz Płaczek, prezes Stowarzyszenia InnoMaz.

Delegacja wręczyła jubilatowi urodzinowy tort i bukiet kwiatów oraz złożyła serdeczne życzenia zdrowych lat życia od wszystkich członków i sympatyków otwockiego ruchu ludowego.

Pan Bolesław Burkowski działał w szeregach Batalionów Chłopskich głównie na terenie obecnej gminy Karczew, gdzie utworzyła się grupa polityczna ROCH kierująca walką zbrojną BCh z okupantem niemieckim. Nasz bohater w swoich pamiętnikach tak wspomina tamte trudne czasy:

„Ogólnie biorąc panowało wśród chłopów niezłomne przekonanie o potrzebie radykalnych  zmian i przeobrażeniach jakie muszą nastąpić w nowej Polsce oraz, że będzie to Polska Ludowa. O tych zmianach często dyskutowaliśmy na konspiracyjnych konferencjach rejonowych organizacji w powiecie. Takie konferencje odbywały się we wsi Borek niedaleko Jeziorny – obecnie w powiecie piaseczyńskim w domu działaczy ludowych – Kopytów. Na zebrania te przyjeżdżali różni działacze, a do chwili aresztowania również Irena Kosmowska. Zebrania te dawały nam dużo dobrego i ciekawego materiału do pracy politycznej w terenie w ramach działalności trójek politycznych”.

Wielu działaczy i żołnierzy Batalionów Chłopskich po wojnie pracowało w administracji państwowej i samorządowej. Pan Bolesław Burkowski jeszcze jesienią 1944 r. został wójtem w gminie Karczew i tę funkcję sprawował z wielkim powodzeniem. W latach późniejszych był także przewodniczącym prezydium powiatowej rady narodowej w Otwocku. Warto przypomnieć, że obecnie sprawuje zaszczytną funkcję Honorowego Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego w Powiecie Otwockim.

Panu Bolesławowi Burkowskiemu z okazji wspaniałego jubileuszu życzymy 200 lat w zdrowiu!

Otwocczanka

Bolesław Burkowski ukończył 104 lata! komentarze opinie

  • gość 2017-11-02 20:56:02

    Miło, że ktoś pamięta o takich ludziach! Panie Bolesławie 200 lat!

Dodajesz jako: Zaloguj się