PILNE

Bolesna podwyżka, czyli nowe stawki za śmieci dla mieszkańców Otwocka

Finanse, Bolesna podwyżka czyli stawki śmieci mieszkańców Otwocka - zdjęcie, fotografia

Mieszkańcy Otwocka zbulwersowani nowymi stawkami opłat za odbiór śmieci, nie chcą się z nimi pogodzić. Licznie i w różny sposób protestują. Jak odpowiedzą im władze miasta?

W pierwszych dniach kwietnia popłynęła w mediach społecznościowych kolejna wielka fala niezadowolenia otwocczan z podwyżek stawek za śmieci. Były wcześniej informacje i dyskusje na ten temat, ale do wielu osób dotarło, ile ich teraz będą kosztować odpady dopiero, gdy dostali oficjalne zawiadomienia o nowych stawkach opłat. 

A stało się to w wielu przypadkach - jak nawet widać z postów na FB - dopiero w ostatnich dniach marca lub pierwszych kwietnia. 

Inni, którzy wiedzieli wcześniej, też nie chcą pogodzić się z sytuacją:  ,,czy to normalne, że koszt tej usługi wzrósł o 100%? To już chyba lichwa? Lament nie jest z powodu, że ktoś dopiero zauważył podwyżkę, a dlatego że się na rozbój nie godzi" - napisała np. forumowiczka Dorota. 

Bo też wydatek na śmieci po podwyżce jest bardzo duży: przy deklaracji oddawania odpadów segregowanych (31,50 zł/osobę) 4-osobowa rodzina miesięcznie musi  zapłacić 126 zł. Rocznie śmieci wyniosą ich 1512 zł. Poprzednio taka sama rodzina płaciła miesięcznie 64 zł, co rocznie ją kosztowało 768 zł.

Jeszcze gorzej to wygląda w przypadku oddawania odpadów zmieszanych (63 zł od osoby): 4-osobowa rodzina zapłaci w tym przypadku miesięcznie 252 zł, co rocznie daje sumę 3024 zł. Wzrost z poprzednich stawek (27 zł od osoby) - dla takiej samej rodziny - 108 /msc, 1296 rocznie. 

[Śmieci to teraz największa część rachunku mieszkańca budynku ZGM ]

" Chciałbym serdecznie podziękować Panu Prezydentowi Margielskiemu i Radzie Miasta za podwyżkę opłat za wywóz śmieci. Dzięki Państwu nie muszę się już martwić o nadmiar pieniędzy, którymi co miesiąc dysponuje moja rodzina" - napisał na fanpage'u Otwock p. Antoni, uruchamiając lawinę komentarzy w podobnym tonie, choć znajdują się tam też posty broniące władze miasta. Te z kolei się tłumaczą, że podwyżki nie zależą od nich, tylko od czynników zewnętrznych i dotyczy to wielu gmin, a nie tylko Otwocka.

Jak podaje Urząd Miasta Józefowa 93% osób płaci w tej gminie za odpady segregowane. W Otwocku jest z tym znacznie gorzej, zaczynając od tego, że np. mieszkańcy wielu budynków komunalnych nie mają wyboru - mogą wybrać tylko deklarację  za odpady zmieszane. Trudno się dziwić, że są zbulwersowani, gdy  zobaczyli podwyżkę. Pytanie, dlaczego władze miasta ich tak traktują, dlaczego nie zorganizowały do tej pory dla wszystkich możliwości oddawania odpadów segregowanych? (Obecna tzw. ustawa śmieciowa przekazująca kontrolę nad odpadami samorządom obowiązuje od 2013 roku).

I jak to jest, że w takich gminach jak Kołbiel czy Osieck, gdzie też od początku roku obowiązują nowe stawki, za wywożenie odpadów mieszkańcy płacą odpowiednio: za śmieci segregowane 15/16 zł, a za zmieszane 30/32 zł?

11 kwietnia do prezydenta i rady miasta złożona została petycja pn. “NIE dla 100% podwyżki opłat za śmieci w Otwocku” podpisana przez 349 mieszkańców miasta. Jak mówi organizatorka akcji zbierania podpisów, Joanna Gromadzka, celem jej jest złagodzenie opłat i systemowej poprawy sytuacji, gdy chodzi o oczyszczanie miasta. Jaka będzie odpowiedź władz? Poinformujemy...
Kazimiera Zalewska


Informacja o akcji “NIE dla 100% podwyżki opłat za śmieci w Otwocku”

11.04.2019 przekazałam w Biurze Obsługi Mieszkańców Miasta Otwock petycję NIE dla 100%podwyżki opłat za śmieci w Otwocku, adresowaną do Prezydenta Jarosława Margielskiego i Rady Miasta
https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Prezydent_i_Rada_Miasta_Otwock_NIE_ma_100_podwyzki_oplat_za_smieci/share/?pZgufob&fbclid=IwAR2NudQhWStzM8hk3WG-zKKIs58HcNyd1hyC0ZGVZ9kqEc2-AZW7626yZVw.

Pod petycją w ciągu niespełna 4 tygodni podpisało się 349 osób. Była to akcja spontaniczna, bez udziału mediów i bez pomocy jakichkolwiek organizacji czy sponsorów, realizowana na fb. Podejmując to działanie wychodziłam z założenia, że głos obywateli jest ważny i powinien być wysłuchany przez władze wybrane w demokratycznych wyborach.

Do zainicjowania petycji zmobilizowały mnie dwie sprawy: po pierwsze, szokująco wysoka, nie konsultowana z mieszkańcami podwyżka opłat za wywóz śmieci. W wielu gminach Polski opłaty wzrosły, ale nie o 100%. O możliwości tak wysokiej podwyżki władze nie informowały nas wcześniej. Uchwałę Nr VII/61/19 o wprowadzeniu podwyżki od kwietnia Rada Miasta przyjęła 7 marca br. Poruszenie i niezadowolenie mieszkańców Otwocka było i jest ogromne. Cały czas pojawiają się nowe posty na ten temat na fb, m.in. na profilu Otwock.

Do podwyżki przyczynił się m.in. późno ogłoszony przetarg, na który zgłosiła się tylko jedna firma, miejscowy Rethmann. Na drugi przetarg nie było już czasu. Dlaczego władze Miasta nie zorganizowały przetargu wcześniej? Okazuje się, że Pan Jarosław Margielski, obecny Prezydent Miasta, w poprzedniej kadencji jako przewodniczący Rady Miasta zablokował próby ogłoszenia wcześniejszego terminu przetargu, uzasadniając, że zajmą się tym nowe władze.
Prezydent argumentował na swoim profilu fb podwyżkę "dyktatem cen" stosowanym przez firmy wywożące śmieci. To samo powtarzają jego zwolennicy. Tym czasem Rethmann spółka z o.o., która wygrała w Otwocku przetarg, jest prawie w 50% własnością Miasta

(http://www.krs-online.com.pl/msig-1439-53137.html?fbclid=IwAR1NOQy_FB8qEJ6-e_2GGnQxwpeelgAJnsXXekSmxJWFzfgMCV_l9gXSFio).

Czy jako udziałowiec spółki Miasto Otwock nie miało wpływu na zaproponowaną cenę usług?

Do zainicjowania petycji skłonił mnie również trwający od lat katastrofalny poziom oczyszczania Miasta. Jak to jest, że w Otwocku płacimy za wywóz śmieci tyle samo co w zadbanym Józefowie (choć pewnie i jego mieszkańcy nie są zadowoleni z wysokości podwyżki (31,50zł/osoba za śmieci segregowane, dwukrotnie tyle za niesegregowane), choć nasze miasto - niegdyś kurort - stało się w okolicach Warszawy symbolem zaniedbania, śmieci i smogu? Otwock jako jedyne miasto na Mazowszu znalazł się w pierwszej piętnastce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce (13mce, https://inzynieria.com/wpis-branzy/rankingi/9/53610,najbardziej-zanieczyszczone-polskie-miasta).

W żadnej z tych kwestii lokalne władze nie robiły i nie robią nic lub prawie nic. Nie ma systemu regularnego usuwania śmieci oraz ścigania i upominania/karania osób, które unikają opłat, wywożąc śmieci do lasu lub paląc je w przydomowych piecach. Na zgłoszenie dymu Policja odpowiada, że może podjechać i sprawdzić, ale nic z tego nie wyniknie, bo nie ma narzędzi do pomiarów. Straż Miejska została zlikwidowana, a w biurze Wydziału Ochrony Środowiska pracują 3-4 osoby, od których trudno wymagać, żeby ogarnęły tak wiele trudnych problemów.

Od marca odbywają się w Otwocku kolejne społeczne akcje (m.in. Otwock na błysk, https://www.facebook.com/events/538733943314790/), w ramach których mieszkańcy zbierają śmieci w miejscach publicznych, w tym także w samym centrum miasta, przy wieży ciśnień. Są to akcje bardzo szlachetne, ale mające wymiar głównie edukacyjny. Nie jesteśmy w stanie pozbierać ogromu śmieci zalegających latami miasto, lasy otwockie i brzegi Świdra ani też nie powinno to być zadaniem mieszkańców.

Na sobotę 6.04. podobną akcję ogłosił Prezydent Miasta. Czy w niej uczestniczył, trudno powiedzieć, bo taka informacja na jego profilu się nie pojawiła, https://www.facebook.com/search/top/?q=jaros%C5%82aw%20margielski%20prezydent%20otwocka&epa=SEARCH_BOX). 

Wielu mieszkańców Otwocka oczekuje od Prezydenta i Rady Miasta Otwocka zmiany uchwały Nr VII/61/19 i złagodzenia podwyżki opłat za wywóz śmieci. Niezwłoczna zmiana jest konieczna, szczególnie gdy chodzi o rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe, zamieszkujące wspólnie jedną nieruchomość. W przypadku rodziny 4osobowej opłata wynosi od  kwietnia r. 126zł. Każda następna osoba to dodatkowy koszt 31,5zł, bo opłata jest wyliczana jako iloczyn osób zamieszkujących daną nieruchomość razy opłata bazowa w kwocie 31,5zł.

W licznych gminach w Polsce, zarówno w dużych aglomeracjach jak Warszawa, Gdańsk, jak i małych gminach np. w Żukowie, uwzględniono sytuację rodzin wielodzietnych i/lub wielopokoleniowych wprowadzając kwotę maximum (w granicach 90zł), powyżej której opłata za wywóz śmieci nie jest już podwyższana. Trudno zrozumieć, dlaczego władze Otwocka całkowicie zbagatelizowały fakt, że dla części mieszkańców podwyżka wg zasady iloczynu stanie się poważnym obciążeniem ich finansów.

Władze Miasta powinny też podjąć energiczne działania zmierzające do utworzenia efektywnego systemu oczyszczania miasta i walki ze smogiem oraz regularnie informować mieszkańców o efektach tych prac. Sytuacja w Otwocku staje się z każdym rokiem coraz bardziej dramatyczna i nie można zostawiać tych kwestii, jak do tej pory, akcjom społecznym.
Z poważaniem
Joanna Gromadzka


[petycja w załączniku]
 

Reklama

Bolesna podwyżka, czyli nowe stawki za śmieci dla mieszkańców Otwocka komentarze opinie

 • gość 2019-04-16 13:03:40

  Zakładając, że czteroosobowa rodzina, to rodzice i dwoje małoletnich dzieci, od lipca takie gospodarstwo domowe nie powinno narzekać na ten problem. 1000+ zniweluje podwyżkę opłat za śmieci.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-16 17:34:27

  Jeszcze więcej śmieci będzie trafiało do okolicznych lasów

 • gość 2019-04-17 07:31:11

  Emeryt dostał 58 zł podwyżki i 63zł za śmieci, czyli robi za słupa transferowego i jeszcze dokłada do tego 5zł. Trzeba być u władzy by tak sprytnie to ułożyć.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 09:29:07

  Ja radziłbym aby KNF przyjrzalo się dokładnie ofercie przetargowej na odbiór nieczystości w Otwocku

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-04-17 10:26:48

  Tak rządzi PIS teraz zobaczą mieszkańcy kogo wybrali!!!!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 10:28:35

  PSNIE Margielski i co z obietnicami wyborczymi!!!!!!

 • Polak - niezalogowany 2019-04-17 11:09:15

  W Otwocku rządzi pis

 • Inny - niezalogowany 2019-04-17 11:14:37

  Głosowaliście na pis to macie podwyżki. Na krowę + musi kasa być

 • Biedny - niezalogowany 2019-04-17 11:20:44

  ,, brawo " pis

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 13:06:28

  Macie czego chcieliście, należało mądrzej wybierać.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 15:23:39

  Otwock jest brudny ale to zasługa mieszkańców! Prędzej nauczę malpe tańczyć niż was segregowac śmieci!!

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 16:20:55

  W Józefowie jest podobnie! Obawiamy się tutaj środków śmieci w lasach i smogu, bo wiele śmieci wyląduje w piecach i Koninkach!!

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 21:43:55

  Czy p el korbi IrenaKwolczak płaci za wodę i ścieki

 • GośćTom - niezalogowany 2019-04-18 06:19:21

  To jest jakiś wałek .

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

"WBB" PAŚNICZEK IRENEUSZ JÓZEF z siedzibą w Otwock 05-400, WSPANIAŁA 35 B.,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"