27°C bezchmurnie

Celestynów świętował aktywnie Dzień Gminy

Dzień Gminy Celestynów, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu już po raz 27, w tym roku po raz pierwszy rozpoczął się sportowo dwoma turniejami o puchar wójta: siatkówki plażowej i szóstek piłkarskich gminnych sołectw. Po zaciętych zmaganiach sportowych nadszedł czas na rozrywkę i muzykę z najwyższej półki.

Michał Niemiec, artysta i świetny wokalista, tym razem jako konferansjer przedstawił licznie zgromadzonej przed sceną publiczności program artystyczny i wymienił stoiska jakie należy odwiedzić, w tym stoisko gminnej promocji, w którym panie rozdawały gadżety i doniczki z bazylią, które okazały się hitem dla mieszkańców, stoisko Celestynowskiego Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Na Świat”, w którym znajdowała się wystawa dziecięcych rysunków: „Francja w oczach dzieci”, stoiska mini warsztatów plastycznych dla dzieci, wystawa rękodzieła szydełkowego Genowefy Galas z Reguta i obrazów koła seniorów. Zachęcił też wszystkich do ofiarności na rzecz czwórki nieletnich dzieci z Zabieżek, których rodzice zginęli w wypadku kolejowym. (Zebrano 4752,10 zł. a organizatorem publicznej zbiórki było Stowarzyszenie Bezpieczna Młodość im. "Grzegorza"w Józefowie, w porozumieniu z wójtem gminy Celestynów). 

Wójt Gminy Witold Kwiatkowski, w towarzystwie przewodniczącego Rady Gminy Romualda Ziętali i przewodniczącego Rady Powiatu Dariusza Grajdy otwierając uroczystość Dnia Gminy Celestynów powiedział - Drodzy Państwo! Nasze święto przypada w szczególnym i wyjątkowym roku dla wszystkich Polaków – za sprawą 100-lecia odzyskania Niepodległości. Naprawdę mamy co świętować, zarówno w wymiarze krajowym jak i lokalnym. Gmina Celestynów pięknieje, dynamicznie się rozwija, jest coraz bardziej atrakcyjnym i przyjaznym miejscem do życia. To bez wątpienia sukces nas wszystkich. Spełniamy swoje marzenia, ale także spełniamy marzenia tych wszystkich, którzy pragnęli wolnej, niepodległej Polski. Niech ten dorobek naszej malej ojczyzny będzie takim naszym wspólnym prezentem dla Niepodległej!!!, w tym wyjątkowym roku – podkreślił wójt, a konferansjer na scenę zaprosił ludową Kapelę Polesoki: Andrzeja Powałkę, Czesława Majewskiego i Stanisława Kąkolewskiego, a też Tadeusza Korybut-Daszkiewicza, który jako prezes Celestynowskiego Towarzystwa Kulturalnego powołał „do życia” wiele lat temu ową kapelę. Wójt uhonorował ich dyplomami uznania i okolicznościową statuetką, a kapela w podziękowaniu zagrał kilka skocznych melodii.

Michał Niemiec zapowiadając wcześniej Kapelę przypomniał: „Początki Kapeli Kołbielskiej z Celestynowa sięgają drugiej połowy lat 90., kiedy to Andrzej Powałka próbował reaktywować uznany miejscowy zespół Polesoki, o kilkudziesięcioletniej tradycji koncertowania. I tak, w obecnym składzie: Czesław Majewski – skrzypce, Stanisław Kąkolewski – harmonia i Andrzej Powałka – bębenek, muzycy grają wspólnie ponad osiemnaście lat (od 1998 roku). Kapela Kołbielska zdobywała nagrody i wyróżnienia: w 2005 roku Kapela zdobyła II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W roku 2009 Kapela zdobyła III miejsce również na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Andrzej Powałka z kolei zdobył II miejsce w Kategorii Solistów Śpiewaków na 52 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel I Śpiewaków Ludowych w dniu 24 czerwca 2018 roku w Kazimierzu Dolnym”- podkreślił Michał Niemiec. W dalszej części wójt wraz z przewodniczącym rady powiatu i gminy uhonorowali medalami, pucharami i nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez Koleje Mazowieckie, zwycięzców w turnieju piłki nożnej i piłki plażowej (szerzej o turniejach i wynikach w artykule: Dzień Gminy na sportowo).

Nagrodzono także dzieci, których prace o Francji zostały przez komisję wyróżnione i wytypowane do nagród. Publiczność gromkimi brawami nagradzała wszystkich, choć najbardziej czekała na występy gwiazd. Koncert rozpoczął kabaret „Koń Polski”, a po jego zabawnych scenach i dowcipach w wykonaniu Heli i Mariana, przyszła kolej na znane i lubiane przeboje w wykonaniu zespołu VOX, następnie zespół Golden Life dał czadu i na koniec zespół PAPA D do czerwoności rozgrzał publiczność, która przed sceną tańczyła, klaskała i setnie się bawiła. Jednym słowem działo się w to niedzielne popołudnie tyle, że wszyscy na długo je zapamiętają, a przynajmniej do przyszłorocznego sierpnia.

Andrzej Kamiński

 

 

Celestynów świętował aktywnie Dzień Gminy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się