10°C słabe opady deszczu

Co dalej ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy?

Inwestycje, dalej Wschodnią Obwodnicą Warszawy - zdjęcie, fotografia

Około połowy lipca podpisana została umowa na ponad ćwierć miliarda złotych dofinansowania unijnego budowy węzeł Zakręt - węzeł Lubelska ekspresówki S17. WOW jest więc już pewna do Zakrętu, z drugiej strony stolicy w opracowywaniu koncepcji budowlanej znajduje się odcinek od węzła Ząbki do węzła Drewnica. Wciąż niewiadomą pozostaje odcinek od Marek do Zakrętu. Decyzję środowiskową w tej sprawie miał wydać RDOŚ do 31 lipca, ale została ona przesunięta o kolejny miesiąc ze względu na "skomplikowany charakter".

Jak poinformowała GDDKiA, 18 lipca br. Jacek Gryga, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad oraz Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych (rządowej instytucji, która ocenia wnioski i przyznaje dofinansowanie) podpisali umowę na dofinansowanie budowy odcinka węzeł Zakręt - węzeł Lubelska drogi ekspresowej S17 Warszawa - Garwolin. Unijna dotacja na tę część drogi to ponad 274 miliony złotych. Parę dni wcześniej inwestor podpisał również umowę z konsorcjum firm TPF Sp z o.o. oraz TPF GETINSA EUROESTUDIOS S.L. (dawniej GETINSA – PAYMA S.L.) na pełnienie nadzoru nad projektowaniem i realizacją robót przy budowie węzła „Lubelska” w Majdanie oraz odcinka odcinku od węzła „Zakręt” (z węzłem) do węzła „Lubelska”. Odcinek na węzeł Zakręt dostał już w marcu zgodę ZRID, ale w wyniku zmian w projekcie, których zażyczył sobie inwestor, opracowywany jest wniosek o nowy ZRID, który prawdopodobnie będzie złożony do wojewody we wrześniu.

Wciąż nie ma jednak konkretnej decyzji dotyczącej fragmentu S17 między miejscowościami Zakręt i Marki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku przesunęła na koniec sierpnia termin wydania decyzji w sprawie wyboru wariantu przebiegu drogi

Obecnie GDDKiA preferuje  wariant tzw. zielony trasy, który biegnie przez centrum Wesołej, a  któremu ostro sprzeciwiają się mieszkańcy tej dzielnicy Warszawy, jak również sąsiedniego Sulejówka. Jak napisała TVN Warszawa: "Początkowo najważniejszy przy wyborze [dla GDDKiA] był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne".

Mieszkańcy Wesołej stanowczo obstają przy wariancie czerwonym, gdzie S17 biegnie tunelem bliżej osiedla Zielona. Tyle, że są problemy ze środkami na ten tunel. Wprawdzie ostatnio Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury, stwierdził, że  fundusze " się znajdą", tyle tylko, że ten wariant nie trafił do analiz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Oznacza to, że jego realizacja mogłaby się wiązać z wszczęciem ponownego postępowania, co z kolei zaowocowałoby dużym opóźnieniem w rozpoczęciu budowy.

W każdym razie, po wielu latach zmian koncepcji, na koniec sierpnia RDOŚ ma wydać decyzję środowiskową, o ile nie pojawią się kolejne "skomplikowane" przyczyny, aby tego nie zrobić...
ZetKa

Na zdj. : Tu będzie węzeł Zakręt (Fot. GDDKiA)
 

Co dalej ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy? komentarze opinie

  • gość 2018-08-14 10:09:07

    Wariant czerwony został opracoway w raporcie środowiskowym z taką samą dokładnością, jak wariant zielony przez centrum. Tak więc RDOŚ (za zgodą inwestora) może wydać decyzję środowiskową na wariant alternatywny. Po to jest ta cała procedura ocenowa.

Dodajesz jako: Zaloguj się