:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C bezchmurnie

Cztery rady jak napisać skuteczny list motywacyjny

Praca, Cztery napisać skuteczny motywacyjny - zdjęcie, fotografia

Często w ofertach pracy pracodawca będzie wymagał od Ciebie wysłania nie tylko CV, ale również listu motywacyjnego. Nie wiesz jak go napisać? Co w nim zawrzeć żeby pracodawca zwrócił na Ciebie uwagę? Przeczytaj artykuł i zastosuj się do podanych wskazówek, a Twoja szansa zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną wzrośnie!

Pamiętaj jednak, że list motywacyjny jest dodatkiem. Jeśli nie napiszesz skutecznego CV istnieje bardzo mała szansa, że pracodawca przeczyta Twój list. Zobacz jak napisać CV i zwiększyć swoją szansę na pracę:

 

https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking 

 

1. Jak rozpocząć list motywacyjny i zainteresować pracodawcę?

 

Nie jesteś pewien co powinno znaleźć się w rozpoczęciu Twojego listu? Zastanawiasz się czy są jakieś sztywne zasady, do których należy się dostosować?

Jedyną zasadą, o której należy pamiętać to zwrot “Szanowni Państwo” na początku listu motywacyjnego. Pierwszy akapit powinien jasno nawiązywać do oferty pracy, ale nie ma żadnych wytycznych, jak powinien dokładnie brzmieć. 

Możesz zastosować standardową formę, która jest powszechnie używana - np. W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie, które ukazało się w portalu X, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko Y.

Lepiej jednak wybierz rozpoczęcie, które będzie się wyróżniało wśród innych listów motywacyjnych. Możesz od razu podkreślić: 

• swoje doświadczenie 

• wiedzę zdobytą w danej branży  

• wysoką motywację do podjęcia nowej pracy. 

Np. Pragnę zaoferować wykształcenie w dziedzinie X oraz 3-letnie doświadczenie w branży Y do pracy na stanowisku Z.

 

Dzięki temu, początek Twojego listu będzie inny niż u pozostałych kandydatów i zwróci uwagę pracodawcy.

Jeśli chcesz zobaczyć inne przykłady, jak zacząć list motywacyjny, przeczytaj artykuł: “List motywacyjny wzór - jak zacząć, jak zakończyć i przykład, który dał pracę”. 

 

2. Co napisać w drugiej części listu?

W dalszej części dokumentu pracodawca powinien znaleźć informacje o Twoim doświadczeniu, wykształceniu i dodatkowych kwalifikacjach. Pamiętaj, że informacje powinny być związane z ofertą pracy.

Jeśli pracodawca oczekuje 3-letniego doświadczeniu w marketingu, organizacji imprez i przygotowywaniu materiałów reklamowych odnieś się wprost do tych informacji i podaj konkretne dane. 

 

Możesz napisać np. :

“Zorganizowałam 10 konferencji w 2016 roku. W każdej z nich uczestniczyło 100 osób.” 

 

Podkreśl swoje umiejętności i opisz czego nauczyłeś się podczas swojego doświadczenia zawodowego. Wybierz 1-2 osiągnięcia, którymi możesz się pochwalić i krótko je opisz.

Jeśli list motywacyjny będzie wprost nawiązywał do oferty pracy, rekruter chętniej go przeczyta. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.

Dodatkowe porady co napisać w rozwinięciu listu motywacyjnego zobaczysz w przewodniku “Jak napisać list motywacyjny - 8 rad”.

 

3. Jakie informacje zawrzeć w zakończeniu listu?

W ostatnim akapicie listu napisz o swoim zainteresowaniu ofertą pracy, podkreśl swoją motywację do jej podjęcia i wyraź chęć spotkania lub rozmowy. 

Nie rozpisuj się, wystarczą 1-2 zdania np. 

Zależy mi na współpracy z dynamicznie rozwijającą się firmą, której będę mógł zaoferować swoje doświadczenie w rozwoju sprzedaży międzynarodowej. Z chęcią przedstawię atuty związane z moim zatrudnieniem w Państwa firmie.

 

4. Na co jeszcze zwrócić uwagę pisząc list motywacyjny?

Ważne żeby Twój list nie był kopią wzoru krążącego w internecie. Rekruterzy często otrzymują dokumenty, które niczym się nie różnią. Znajdują u różnych kandydatów te same akapity i zdania. Najczęściej pracodawcy odrzucają takie zgłoszenia. List motywacyjny skopiowany z internetu świadczy z reguły o niskiej motywacji kandydata.

Poświęć więc trochę czasu i  za każdym razem dostosuj list do każdej interesującej Cię oferty pracy. Nie wklejaj gotowych akapitów z wzorów, które znajdziesz w internecie. Może to spowodować odrzucenie Twojego zgłoszenia.

Pamiętaj o tym, że list motywacyjny nie może być długi. Maksymalnie powinien zajmować jedną stronę, informacje bezpośrednio związane z ofertą pracy i krótki opis Twojego doświadczenia. Jeśli możesz się pochwalić swoimi sukcesami i osiągnięciami nie zapomnij ich zawrzeć w liście motywacyjnym. Dzięki temu pracodawca zwróci na Ciebie uwagę i zwiększysz swoją szansę na pracę!

Joanna Gąsiorowska,

Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.

 

 

Cztery rady jak napisać skuteczny list motywacyjny komentarze opinie

  • Czarek - niezalogowany 2017-04-23 19:57:48

    Fajny poradnik, jako uzupełnienie podam fajny artykuł: https://cvninja.pl/artykul/jak-napisac-list-motywacyjny-kompendium-wiedzy-dla-szukajacych-pracy-porady-przyklady

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOtwock.info