6°C bezchmurnie

Dopalacze ciągle groźne

Zdrowie - szpital , Dopalacze ciągle groźne - zdjęcie, fotografia

Rozpoczęły się wakacje – czas relaksu i wypoczynku w różnych formach. Niestety, to również czas, kiedy chętniej sięga się po używki. Wśród nich są dopalacze. Choć ostatnio mniej się o nich mówi, to ciągle są dostępne i wciąż niebezpieczne.

Czym są dopalacze?

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które wywołują efekt narkotyczny. Występują w postaci tabletek, suszu i kadzidełek. Mogą być mieszanką różnych substancji, zarówno naturalnych (np. ziół), jak i syntetycznych. Składniki używane do produkcji same zwykle nie stanowią zagrożenia, mają często nawet właściwości lecznicze, jednak ich połączenie może być zabójcze. Badania pokazują, że ok 30% młodzieży zażywającej dopalacze nie ma pojęcia o ich składzie, używają wyłącznie nazw komercyjnych.

Młodzi pacjenci w szpitalu powiatowym.

Anna Wójcik – Janiak, lekarz pediatra z otwockiego szpitala przy ul. Batorego, wskazuje na trudność w reagowaniu, kiedy na oddział trafia młody pacjent. Jak mówi: ,,Nasze działania są wyłącznie objawowe, gdyż nie wiemy, z jaką substancją mamy do czynienia. Pod tym względem dopalacze mogą być groźniejsze od znanych narkotyków”. Doktor Wójcik – Janiak potwierdza, że problem dotyczy głównie nieletniej młodzieży. Rocznie trafia do szpitala kilka osób. O każdym przypadku informowana jest policja. Po zażyciu dopalaczy młodzi pacjenci trafiają na oddział co prawda przytomni, ale bez samokontroli, a czasem agresywni. Nie zapomni przypadku z tego roku, kiedy ratowała 15-letniego chłopca – „recydywistę” w bardzo ciężkim stanie. Tym razem znowu się udało, co nie znaczy, że przy kolejnym będzie tak samo.

Ile osób umiera?

W Polsce, z powodu dopalaczy umiera rocznie od kilkunastu do dwudziestu kilku osób. A konsekwencje dla zdrowia? Trudno ściśle określić. Ale można przypuszczać, że popularny dzisiaj i zakazany mefedron nie pozostanie bez śladu. Badania wskazują na niebezpieczeństwo nieodwracalnych zmian w mózgu. Jedna z telewizji pokazała relację dorosłego mężczyzny, obecnie abstynenta, który z narkotyków przeszedł na dopalacze. Mówi: „Nigdy nie wiedziałem, co biorę.” A w konkluzji padło zdanie: „To jakiś syf, jakbyś zażył trutkę na szczury albo ace”. Obecnie, choć jest „czysty” od kilku lat, to ma poważne problemy z koncentracją. Inne możliwe pozostałości to stany lękowe, bezsenność, urojenia, apatia, ataki szału, problemy z oddychaniem, śpiączka. Zagrożenie dopalaczami narasta od kilkunastu lat. Ocenia się, że w ciągu ostatnich kilku lat skala zjawiska zwiększyła się dwukrotnie. Nie dzieje się to kosztem narkotyków, których zażywanie w tym czasie nie zmniejszyło się. Zmiana sytuacji nie jest jednak łatwa.

Dostępność na rynku.

Rzecznik prasowy KPP Otwock, nadkom. Daniel Niezdropa potwierdza, że dopalacze są cały czas dostępne na naszym rynku. Ich zażywanie klasyfikuje jako zjawisko patologii społecznej. Oczywiście, skali problemu nie można zrównać z alkoholizmem, ale na pewno nie wolno jej bagatelizować. Trudnością w zwalczaniu zjawiska jest ciągła zmiana składu używek. Na jedną, wciągniętą na listę zakazanych substancji, pojawiają się nowe o zmienionym składzie i innej nazwie. Weryfikacja zabiera sporo czasu, co działa na niekorzyść. Pojawiają się ciągle nowe kanały dystrybucji. Tak więc praca policji w tym zakresie jest mozolna - wymaga fachowej wiedzy i szczególnych umiejętności. Nadkomisarz przestrzega, że za posiadanie zabronionych substancji grozi do 3 lat więzienia, za udzielanie (handel) do 10 lat, zaś za częstowanie nieletnich nawet 8 lat. Policja zapowiada w okresie wakacyjnym wzmożone kontrole i prosi o przekazywanie informacji na ten temat.

Policyjny apel.

Na koniec przekazujemy apel nadkom. Daniela Niezdropy skierowany do młodzieży: „Niech rozpoczęte wakacje będą wolne od używek. Nie ulegajcie namowom i presji otoczenia. Pamiętajcie, że rozsądek to jest to, czym należy się w życiu kierować, a dopalacze mogą bardzo szybko to życie zniszczyć.”

Sławomir Wąsowski

Dopalacze ciągle groźne komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się