12°C pochmurno z przejaśnieniami

Eko-Piknik pod znakiem pszczoły

W sobotę, 9 czerwca, w Zakręcie dominowały żółte i czarne paski. W ten sposób m.in. podczas IV Eko-Pikniku gmina Wiązowna demonstrowała swoją troskę o pszczoły.  

Niedawno zresztą dołączyła do ogólnopolskiego Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. 
Co to znaczy, że gmina jest przyjazna pszczołom?
• Zakłada na swoim terenie Miejsca Przyjazne Pszczołom, gdzie zapylacze mogą znaleźć pokarm, czyli rośliny nektarodajne i pyłkodajne dobrane tak, aby kwitnąc jedne po drugich, zapewniały ciągły dostęp do pożywienia dla pszczół. 
• Edukuje mieszkańców na temat roli pszczół i owadów zapylających w życiu człowieka i przyrody. Zachęca ich do zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom w ogrodach, na tarasach i balkonach.
• Stosuje, w miarę możliwości, naturalne nawozy i środki ochrony roślin przy pielęgnacji terenów zielonych należących do gminy.

Realizacja dwóch pierwszych zadań była widoczna właśnie podczas pikniku, gdzie prezentowano prace laureatów konkursu na najładniejszy domek dla owadów zapylających. W efekcie ma powstać sieć domków zlokalizowanych na prywatnych posesjach, gdzie owady będą mogły się schronić. Pszczoły zostały też bohaterami przeprowadzanych warsztatów i zabaw.

Owady te stanowiły temat przewodni  rodzinnej imprezy plenerowej, co nie znaczy, że inne  - ważne dla środowiska -  sprawy nie były poruszane. Młodzież szkolna przy pomocy kartek agitowała w sprawie dbania o czyste powietrze. Podsumowana została także kwietniowa akcja sprzątania gminy „Czyste sołectwo – moja wizytówka”, w którą zaangażowało się ok. 1400 osób. Podczas pikniku liderzy akcji w sołectwach stawili się po wyrazy podziękowania za udział przekazane w formie dyplomu. 

Podczas pikniku nie zabrakło tradycyjnej już zbiórki elektroodpadów. W zamian za elektrośmieci mieszkańcy gminy mogli dostać sadzonki drzew. 

Ważną częścią wydarzenia były występy dzieci i młodzieży, m.in. Wiązowski Teatr Muzyczny przedstawił spektakl "Wielki Festiwal". Ponadto uczestników bawiły Kosmokwaki, Magda Wasylik i zespół Red Queen, zadziwiali uczniowie szkoły tańca Fast Step... Przeprowadzanej w formie zabawy edukacji i atrakcji było w bród.  
Zobaczcie zresztą na zdjęciach.
Kazimiera Zalewska

Eko-Piknik pod znakiem pszczoły komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się