W niedzielę (13.01), w kościele p.w. św. Wincentego a’Paulo w Otwocku wystąpiło 9 chórów w pierwszym Koncercie Kolęd Chórów Powiatu Otwockiego.
Koncert otworzył chór Lira z parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku pod dyrekcją Czesława Woszczyka. Jako pierwsza zabrzmiała pieśń bożonarodzeniowa, wszystkim dobrze znana i zawsze chętnie śpiewana: „Cicha noc”, jako kolęda - jubilatka. Trzeba bowiem wiedzieć, że w ostatnie święta obchodziła ona 200-lecie swojej premiery. Po raz pierwszy wykonano ją 25 grudnia 1818 r. podczas pasterki w austriackim Oberndorf bei Salzburg. Autorem tekstu „Stille nacht” jest pastor Joseph Mohr, a muzykę napisał Franz Xaver Gruber. Słowa kolędy (pierwotnie wiersza) przetłumaczono dotychczas na ponad 300 języków.
Później wystąpiły kolejne chóry, prezentując swój muzyczno-świąteczny dorobek: Andromeda (S.P. nr 6 w Otwocku) z Anną Ćwiklińską; Via Musica (par. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku) pod dyrekcją Sławomira Łobaczewskiego, Laudate Dominum (par. św. Wita w Karczewie) i Bernard Przybysz, Chór parafii Wszystkich Świętych w Sobieniach – Jeziorach pod batutą Kazimierza Bukata, Cantores Reginae Poloniae z Otwockich Kresów (par. MB Królowej Polski wraz z Dominikiem Kozerą, Caelestis (par. Wniebowzięcia N. M. P. w Celestynowie) i Sławomir Wąsowski, Silva Cantorum (par. bł. ks. I. Kłopotowskiego w Otwocku), któremu dyryguje Artur Backiel oraz Melodeus (par. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku) pod przewodnictwem Patryka Sławińskiego.
Wykonywano zarówno tradycyjne, liturgiczne pieśni okresu Bożego Narodzenia (Anioł pasterzom mówił, Dzisiaj w Betlejem), jak i rzewne pastorałki, ze wskazaniem na znakomitą większość tych drugich: Północ już była, Gdy śliczna Panna, Oj, maluśki itp. Koncert to dobra okazja do prezentacji śpiewów paraliturgicznych, które niestety, nie wiedzieć czemu, wdzierają się czasem w przestrzeń liturgii mszy. Na zakończenie wszystkie chóry wykonały wspólny śpiew kolędy „Serca ludzkie się radują” – J. A. Maklakiewicza, pod dyrekcją Czesława Woszczyka. Na schodkach prezbiterium stanęło ok. 200 chórzystów! Przy organach zasiadł Jacek Drozd.
Po raz pierwszy organizatorem kolędowej muzyki chóralnej był Powiat Otwocki, przy wsparciu Miasta Otwocka i Parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku z ks. dziekanem Bogdanem Sankowskim. Na wdzięczność zasługuje również p. Czesław Woszczyk, jako pomysłodawca i inicjator muzycznego wydarzenia. Niedzielny koncert to dobry prognostyk na przyszłość. Powiat otwocki posiada ogromny skarb, jakim jest wielość chórów i osób w nie zaangażowanych. Mamy nadzieję, że podobnymi, muzycznymi wydarzeniami u „św. Wincentego a’Paulo” będziemy mogli cieszyć się regularnie. Wierzymy też, że chóry naszego powiatu będą się rozwijać, a swoim śpiewem zaspokajać nasze potrzeby estetyczne i ubogacać nas duchowo.
Sławomir Wąsowski
fot. Jędrzej Sudnikowicz
"Certyfikowana przez NobleLashes Stylistka Rzęs" Zaprasza Panie na Profesjonalne Przedłużanie i Zagęszczanie Rzęs metodami : 1:1, 2:1,..
I Koncert Kolęd Chórów Powiatu Otwockiego komentarze opinie