:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C pochmurno z przejaśnieniami

InnoMaz 2017, czyli wspólne dążenie do sukcesu samorządu, nauki i biznesu

W piątek, 13 października, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku odbyło się I Forum współpracy samorząd – nauka – biznes InnoMaz 2017. Uczestniczyli w nim przedstawiciele poważnych ośrodków badawczych Mazowsza, samorządów od wojewódzkiego po gminny oraz przedsiębiorstw. Co istotne - kolokwialnie mówiąc - zjawiły się na spotkaniu nie płotki, a same grube ryby.  

Wśród liderów coraz bardziej powszechne jest zrozumienie znaczenia współpracy dla rozwoju danego regionu; zrozumienie, że biznes, aby mógł dzisiaj być ekspansywny i konkurencyjny, potrzebuje wsparcia nauki i samorządu. Stąd też chęć do spotkań i rozmów.

Spotkanie doszło do skutku głównie dzięki staraniom samorządu otwockiego. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju Mazowsza Innomaz przy współpracy Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej oraz Parku Naukowo-Technologicznego w Świerku.

 

Mamy sukcesy, chcemy następnych

Jak właśnie podał Eurostat, Mazowsze było w latach 2007-2015 jednym z czterech najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca. Nasze województwo jest też liderem innowacyjności w skali kraju i gromadzi 1/3 potencjału badawczego Polski. Ale to wszystko - według uczestników forum w Świerku - to tylko dobry początek do dalszego rozwoju Mazowsza, w tym oczywiście  powiatu otwockiego.

O swoich dotychczasowych doświadczeniach prowadzących do sukcesu - czyli udanego transferu innowacji z nauki do biznesu, o roli samorządu w procesie rozwoju lokalnych firm oraz o pomysłach na przyszłość w kwestii współpracy nauki, biznesu i samorządu opowiadali na forum InnoMaz 2017: prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, zastępca dyrektora NCBJ ds. innowacji i wdrożeń, dr hab. Paweł Sobkowicz, dziekan wydziału Inżynierii Materiałowej PW prof. dr hab. inż. Jarosław Mizera, Małgorzata Rudnicka, kierownik działu innowacji mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, zastępca dyrektora Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii  PW Marcin Postawka, starosta otwocki Mirosław Pszonka, prezes Stowarzyszenia InnoMaz Łukasz Płaczek, dr inż Andrzej Zagórski z ME Group, Kamil Lipert z firmy ASMA Polska, Bartłomiej Lewandowski, kierujący handlem zagranicznym firmy Ursus, prof. Sylwester Porowski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN oraz Piotr Warzybok z PNT Świerk i Agata Kukwa z Saule Technologies.

Jak podkreślał Łukasz Płaczek - na forum spotkały się po raz pierwszy osoby z powiatu otwockiego i województwa już z osiągnięciami w swoich dziedzinach, które do tej pory się nie znały. Wyraził zadowolenie, że udało się ściągnąć tyle decyzyjnych osób, przede wszystkim z PW.

Chodziło o to, aby przedsiębiorcy mogli, np. nawiązać współpracę z Politechniką Warszawską, tworzyć konsorcja i razem aplikować o środki unijne na realizację zadań o charakterze innowacyjnym. Zdaniem Łukasza Płaczka, taki układ dla przedsiębiorcy to prawie 100 proc. gwarancja uzyskania funduszy.

 

Samorząd motorem rozwoju firm

Ostatnim panelem Forum Współpracy Samorządu-Nauki – Biznesu była dyskusja samorządowców: starosty Powiatu Otwockiego Mirosława Pszonki i wójta Gminy Wiązowna Janusza Budnego z Arkadiuszem Piotrowskim, dyrektorem ds. współpracy z samorządami Mazowieckiej Agencji Energetycznej i Markiem Perłowskim, prezesem ASMA Polska Sp. z o.o znanej firmy z Woli Duckiej zajmującej się produkcją części z poliuretanu.

- Powiat jest po to, by służyć mieszkańcom, a tym samym pomagać firmom, przygotowując przestrzeń pod ich działalność – stwierdził starosta Mirosław Pszonka i dodał, że największą przeszkodą są coraz to nowe buble prawne, które sejm uchwala, na przykład 65 - dniowe oczekiwanie na decyzję zezwalającą na budowę domu czy zakładu. Krótko i na temat powiedział wójt Janusz Budny: - Jak nie mogę pomóc, to staram się nie szkodzić. Jednak mój urząd pomaga, jak tylko może firmom, bo przecież im więcej dobrze działających firm na terenie gminy, tym więcej podatków wpływa do kasy urzędu – podkreślił wójt Budny i jako przykład przytoczył uchwałę rady gminy, która przyjęła najniższy w kraju podatek od środków transportu.

Przedstawiciel firmy ASMA potwierdził, że współpraca z urzędem gminy w Wiązownie układa się niezwykle dobrze, dzięki czemu firma może się rozwijać i wprowadzać swoje produkty na nowe rynki zbytu. Natomiast przedstawiciel Mazowieckiej Agencji Energetycznej stwierdził, że Agencja pomaga firmom i doradza.

Kazimiera Zalewska

Andrzej Kamiński


 

Patronat honorowy:

Jego Magnificencja Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt

Dyrektor NCBJ dr hab. inż. Krzysztof Kurek

Dyrektor CNBOP-PIB bryg. dr hab. inż. Dariusz Wróblewski

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Starosta Otwocki Mirosław Pszonka

 

Patronat:

Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak

Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny

Wójt Gminy Kołbiel Adam Budyta

Wójt Gminy Celestynów Witold Kwiatkowski

Wójt Gminy Osieck Karolina Zowczak

Dyrektor IWC PAN prof. Izabella Grzegory

Prezes SAIM Przemysław Wójcik 

InnoMaz 2017, czyli wspólne dążenie do sukcesu samorządu, nauki i biznesu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOtwock.info