:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  28°C bezchmurnie

Inwestor Galerii Kupieckiej odpowiada na doniesienia

Inwestycje, Inwestor Galerii Kupieckiej odpowiada doniesienia - zdjęcie, fotografia

Budowa Galerii Kupieckiej nie schodzi z ust mieszkańców Otwocka – od dłuższego czasu puszczane są w eter najróżniejsze informacje. Ostatnio dużo mówiło się o zbiorowych mogiłach, które rzekomo zlokalizowane są na placu budowy. Inwestor zaprzecza tym doniesieniom.

O zbiorowych mogiłach żydowskich na placu budowy nowej galerii handlowej, mówi się od samego początku rozpoczęcia pierwszych prac. Informacje te podawała jedna z lokalnych gazet w lutym br. Temat wywołał dużą burzę w sieci, a jak to bywa od razu pojawiły się pewne plotki – oczywiście główną była ta o powstaniu kolejnej „wielkiej dziury” i nierozpoczęciu jakiejkolwiek budowy.  W tej sprawie pojawiły się kolejne doniesienia, mówiące o protestach Stowarzyszenia Historycznego Żydów Miasta Częstochowy czy krakowskiego Towarzystwa Pamięci Narodowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego . Protesty oczywiście odnoszą się do budowy galerii w tym miejscu.

Na reakcje nie trzeba było długo czekać – jeszcze tego samego dnia inwestor Galerii Kupieckiej, za pośrednictwem oficjalnego profilu na facebook’u, zabrał głos w tej sprawie. Poniżej publikujemy treść oświadczenia:

„Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie w lokalnej prasie ukazały się publikacje dotyczące ewentualnej możliwości wystąpienia mogiły na porządkowanym przez nas terenie. Na tej podstawie powstało wiele plotek i pomówień, którym stanowczo zaprzeczamy.

Jako mieszkańcy Otwocka mamy wiedzę dotycząca historii naszego miasta i tragicznych losów zamieszkującej go przed wojną społeczności żydowskiej. Mamy świadomość, że każda inwestycja na obszarze miasta a w szczególności w jego centrum jest obarczona ryzykiem znalezienia szczątek ludzkich.

W przypadku naszej inwestycji taka sytuacja NIE MIAŁA MIEJSCA.

Mając na uwadze uwarunkowania historyczne dokonywaliśmy porządkowania terenu ze szczególną starannością. Na miejsce prac zaprosiliśmy Pan Macieja Woźniaka, który prowadził codzienny nadzór nad pracami (www.archiwumotwockie.pl).

Przedmioty, które zostały znalezione podczas porządkowania terenu zostały przez nas przekazane do Muzeum Ziemi Otwockiej.”
 

Na chwilę obecną nie wiadomo, czemu kontakt protestujących z inwestorem odbywa się za pośrednictwem mediów, a także jaki charakter przyniosą protesty środowisk żydowskich.

Jan Szczyrek
 

Inwestor Galerii Kupieckiej odpowiada na doniesienia komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2017-04-27 21:45:16

  Moim zdanie te pomówienia i oszczerstwa powinny zakończyć się w sądzie rodzina Krawczyków powinna zatrudnić dobrego prawnika i tych wszystkich szczekaczy wyleczyć

 • Gość - niezalogowany 2017-04-28 07:33:59

  Jestem tego samego zdania - a Linia Otwocka powinna się wstydzić za takich dziennikarzy jak Przemek Skoczek .

 • gość 2017-04-28 08:31:55

  Może teksty w LO są inpirowane? Często zawiść do ludzi, którzy sa kreatywni objawia się próbami dezawuacji ich dokonań. Moim zdaniem tak może być w tym przypadku. Bardzo dobrze, że inwestor rzeczowo wyjaśnia aktualną sytuację.

 • habe - niezalogowany 2017-05-03 16:14:59

  Gdyby patrzeć na pamięć historyczną to nic byśmy nie wybudowali. 8

 • gość 2017-05-08 16:48:08

  Bezinteresowna troska dokonujących wpisy o rodzinę Krawczyków jest doprawdy wzruszająca. Może jakoś dadzą radę, mimo że nie mają pozwolenia na budowę i wymaganej dla tego typu inwestycji tzw. decyzji środowiskowej. W naszym "city centre" potrzeba przecież jeszcze więcej TIR -ów dowożących towar oraz samochodów próbujących zaparkować aby zrobić zakupy w tym jakże uroczo wyglądającym na wizualizacji obiekcie handlowym. Czy naprawdę będzie tak wyglądał z perspektywy drugiej strony ulicy Kupieckiej, chyba po wyburzeniu wszystkiego w odległości najmniej j 100 metrów od galerii. Każdy komu brakuje wyobrażani może to sprawdzić, najlepiej między 15.00 a 17.00., również Pan Krawczyk zanim uruchomi rodzinne oszczędności.

 • gość 2017-05-15 12:11:09

  nie no to lepiej zostawić tak jak było, smród i brud. Nie wiem czy istnieje brzydsze miasto niż Otwock. Dzięki takim ludziom jak Pan Krawczyk zaczyna powoli cos się zmieniać

 • Edward 2017-06-04 08:36:04

  Dziwi mnie,ze Pan Przemek Skoczek znany dziennikarz z Otwocka zainicjował temat budowy galerii na ulicy Kupieckiej w sposób sugerujący jakoby to Żydzi blokowali prace nad w/wymienioną budową.Panie Przemku poruszył Pan problem,który przecież nie istnieje.Kto tylko trochę czyta prasę otwocką wie,że budowa została zamrożona ponieważ inwestor nie uzyskał jeszcze wszystkich pozwoleń i nie doszło do porozumienia pomiędzy władzami miasta a inwestorem co do wykupu od miasta dwóch działek będących na terenie planowanej budowy.Przytoczył Pan stanowiska środowisk żydowskich co do ich oceny zagospodarowania placu na którym ma stanąć galeria.Każdy ma prawo mieć i wygłaszać swoje poglądy,ale to nie przesądza o przebiegu danej budowy.Nie jestem Żydem i mój stosunek do nich jest powiedziałbym ambiwalentny,ale proszę spojrzeć ile hejtów zostało napisanych pod pańskim artykułem.Czy nie uważa Pan,że przyczynia się Pan do wzrostu niechęci a być może nienawiści pomiędzy narodami?Jest Pan aktywnym żurnalistom i nie chcę posądzić Pana,że chciał Pan po prostu zaistnieć w mediach. Co do samej budowy.Mamy jedną czarną dziurę na ul.Powstańców Warszawy gdzie miała powstać duża galeria,a teraz obawiam się ,że powstała druga Czarna dziura.Czy zauważyliście państwo,że tam,gdzie przeprowadzają inwestycje nasi rodzimi inwestorzy tam zawsze są problemy ze szkodą społeczną.Co najgorsze to wydaje się,że nie ma możliwości prawnych,by taki stan rzeczy zmienić.Może nie należy uginać się przed lobby kupieckim w Otwocku broniącym jakoby polskiego majątku a przekazywać inwestycje jednak podmiotom zagranicznym,które by już dawno wybudowały w/wymienione dwie galerie. Galerie i jakieś obiekty około galerii upiększałyby centrum miasta ,w galeriach pracowaliby polscy pracownicy ,mieszkańcy Otwocka korzystaliby z usług galerii ,miasto otrzymywałoby pieniądze z podatków. Dziękuję Edward Rotama Lubię Skomentuj

 • Gość - niezalogowany 2017-06-05 10:35:55

  Oczywiscie tylko kapital zagraniczny moze cos dobrego zdziałać. Sam ten projekt juz odrzuca bo do niczego nie pasuje. Wioska zacofana. A piza tym po co bylo zaczynać budowe jak nie ma pozwolenia? Fakt jest faktem że bedzie kolejna dziura

 • gość 2017-06-09 09:08:13

  Otwock to brud smród, ubóstwo i zawiść ludzka. Niestety to się nie zmieni. Od np. Józefowa to miasto dzieli przepaść nie do przeskoczenia

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOtwock.info

Inwestycje, Otwock - więcej informacji