14°C bezchmurnie

Jest zgoda na przekazanie działek miejskich pod Galerię Kupiecka

Po około roku od złożenia wniosku inwestor Galerii Kupiecka doczekał się zakończenia sprawy dotyczącej przekazania mu przez miasto Otwock kilku małych działek -  należących do gminy - z przeznaczeniem pod budowę galerii handlowej. 27 lutego 2018 rada miasta podjęła uchwałę, która pozwala na zbycie wspomnianych nieruchomości firmie WOT Invest w formie wieczystego użytkowania. W związku z tym w kwietniu br. powinna wreszcie ruszyć budowa Kupieckiej.

Jak wcześniejsze, tak i ostatnie negocjacje na spotkaniu komisji i na sesji RM nie były łatwe. Radni koalicji, choć sami nie spieszyli się i podjęcie decyzji zajęło im niemal rok [czytaj także: "Inwestor już rok czeka, radni obradują, a budowa Galerii Kupiecka stoi!" ] oraz mimo wcześniejszych ustaleń, nalegali, aby skrócić o połowę - z pięciu lat na dwa i pół roku - czas, w którym inwestycja ma być w każdych okolicznościach zakończona.  Przedstawiciel inwestora, Wojciech Krawczyk, co prawda przyznał, że firma chce budowę zrealizować w znacznie krótszym czasie ( około roku ), ale stwierdził, iż nie może się w tym momencie zgodzić na taką zmianę. Kiedy inne zapisy uchwały zostały już ustalone, to jeszcze koalicjanci wiele czasu poświęcili na krytykowanie estetyki ogrodzenia wokół inwestycji, tak jakby to była jedna z istotniejszych spraw.  

Ale w końcu argumenty przeciwne zostały najwyraźniej wyczerpane, bo ostatecznie uchwała została przyjęta: 15 głosami za, przy 1 przeciwnym i 1 wstrzymującym się. Ustalono, że WOT Invest ma pięć lat od momentu podjęcia tejże uchwały na oddanie do użytkowania Galerii.

Budowę można zacząć, uchwała pozwala bowiem inwestorowi podpisać umowę z bankiem w sprawie kredytu, a następnie z generalnym wykonawcą na realizację inwestycji.

Jak powiedział Wojciech Krawczyk, dobrze by było, żeby teraz Urząd Miasta ustalił wszelkie wątpliwości i postarał się o sprawne uregulowanie prawne tych kilku działek, aby móc podpisać umowę o wieczystej dzierżawie z inwestorem. Ta sprawa bowiem także przeciąga się  nadmiernie w czasie.

Jak dowiedzieliśmy się, firma WOT Inwest planuje rozpocząć prace budowlane jeszcze w kwietniu br. Inwestor deklaruje także przeprowadzenie całej budowy w "sprzyjających okolicznościach" w ciągu roku. Zastrzeżenie i brak zgody na skrócenie czasu zrealizowania inwestycji w umowie z radą miasta wynikają, jak się dowiadujemy, z ostrożności inwestora. Obawia się on kolejnych problemów - prób zablokowania budowy. Niestety, już na sesji było widać, że obawy te mogą być bardzo zasadne. Okazuje się, że jeden z wiernych stronników koalicji radnych, osoba rzekomo postronna, działa już od dłuższego czasu, pisząc skargi do urzędów (choć te  kolejno odrzucają je jako bezzasadne), aby cofnąć WOT Invest pozwolenie na budowę Galerii Kupiecka.

Miejmy nadzieję, że działania przeciwników Galerii okażą się nieskuteczne.

 

Kazimiera Zalewska

 

Jest zgoda na przekazanie działek miejskich pod Galerię Kupiecka komentarze opinie

  • gość 2018-03-05 13:46:45

    No wreszcie!

Dodajesz jako: Zaloguj się