20°C bezchmurnie

Józefowianie podpisują umowy na wymianę "kopciuchów"

Eko System , Józefowianie podpisują umowy wymianę kopciuchów - zdjęcie, fotografia

W Józefowie podpisano w UM już 30 umów (z możliwych 100 ) o łącznej wartości 139 954,90 zł na dofinansowanie wymiany starych kotłów. Kolejne złożone wnioski czekają na rozpatrzenie. Wciąż jednak można aplikować o to dofinansowanie.

Aby poprawić jakość powietrza na Mazowszu, jesienią 2017 r. została wprowadzona ustawa antysmogowa. Jednym z jej ważnych punktów jest konieczność wymiany pieca na węgiel lub drewno, jeśli nie spełnia on normy dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012. Trzeba to zrobić do do końca 2022 r. Józefów zarezerwował w tym roku 500 tys. zł na pomoc swoim mieszkańcom w zakupie nowoczesnych kotłów. Właściciele starych kotłów mogą otrzymać dotację sięgającą 6 tysięcy złotych. Na początku maja zostały podpisane już pierwsze umowy w tej sprawie między Urzędem Miasta a mieszkańcami.

Obserwujemy duże zainteresowanie dopłatami do wymiany kotłów - poinformował zastępca burmistrza Józefowa Marek Banaszek. - W tej chwili podpisano już 23 umowy o dofinansowanie, a na rozpatrzenie czekają kolejne – w sumie złożono ich 50. Niektóre musimy odrzucać, na przykład ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości lub brak zgody właścicieli na oddanie starych kotłów. Na stronie miasta zamieściliśmy licznik, który pokazuje, jaka część z łącznej puli środków przeznaczonych na dofinansowanie została już wykorzystana i ile umów już podpisaliśmy. Na wnioski czekamy do końca maja.

Kazimiera Zalewska


 

INFO z UM Józefów:  

Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prywatne, przedsiębiorcy, jednostki z sektora finansów publicznych będące gminnymi osobami prawnymi.

Dotacje można otrzymać na:

- likwidację kotła lub miejscowego podgrzewacza pomieszczenia na paliwo stałe i zastąpienie go przez nowy kocioł opalany paliwem gazowym albo olejem opałowym lub przez pompę ciepła (do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wymianie źródła ciepła, jednak nie więcej niż 6 000 zł);

- likwidację kotła na paliwo stałe niespełniającego wymagań w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 lub miejscowego podgrzewacza pomieszczenia i zastąpienie go przez nowy kocioł na paliwo stałe (do 60 % rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wymianie źródła ciepła, jednak nie więcej niż  4 000 zł).

Zasady udzielania dotacji, określające w szczególności kryteria wyboru inwestycji, tryb postępowania w związku z udzielaniem dotacji i sposób jej rozliczania oraz formularze wniosków, znajdują się z załącznikach do ustawy:  http://jozefow.bip.eur.pl/public/get_file_contents.php?id=421783

 

Józefowianie podpisują umowy na wymianę "kopciuchów" komentarze opinie

  • gość 2018-06-16 16:10:24

    Lato minie i niedługo zaczniemy kolejny sezon grzewczy – jak będzie w tym roku ze smogiem? Czas pokaże. Ale ja nie wyobrażam sobie ogrzewania domu gazem czy energią elektryczną – może za mało zarabiam, bo dla mnie ciągle wychodzi za drogo. U siebie mam kocioł na pellet – 5 klasy (Twin Bio Luxury NE 16kW). Sąsiedzi podobnie – większość ma kotły na biomasę, kilku na gaz. Poprzechodzili tak jak ja z węgla na pellet. Ludziom wystarczy stworzyć warunki, żeby się opłacało to może zaczną chętniej wymieniać swoje „kopciuchy” na coś bardziej „zdrowszego” dla siebie.

Dodajesz jako: Zaloguj się