20°C bezchmurnie

Jubileusz Fundacji Rodzin Adopcyjnych oraz IOP w Otwocku

Stowarzyszenia - Fundacje - NGO, Jubileusz Fundacji Rodzin Adopcyjnych Otwocku - zdjęcie, fotografia

27 listopada 2017 odbyła się uroczysta Gala z okazji 20-lecia istnienia Fundacji Rodzin Adopcyjnych, która otwocczanom jest chyba najbardziej znana z działalności Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego (IOP) mieszczącego się przy szpitalu powiatowym.

Przez 20 lat udało się Fundacji poprzez jej programy pomóc ok. 1200 niemowlakom oraz wielu rodzinom w opiece nad małymi dziećmi. Ponad 130 osób -  pracowników, wolontariuszy i darczyńców - które zebrało się na jubileuszu w gościnnych progach Hotelu Holiday Inn w Józefowie, miało więc słuszne powody do dumy i radości ze wspólnych osiągnięć.

Na wstępie gali podsumowanie działalności Fundacji przedstawił jej prezes, Wojciech Pytel. Fundacja Rodzin Adopcyjnych istnieje od listopada 1997 roku. Założyła ją grupa osób, którzy adoptowali osierocone dzieci i stwierdzili, że chcą pomóc kolejnym opuszczonym dzieciom. Uznali oni, że najważniejsze to uchronić maluchy przed umieszczeniem w domu dziecka, czyli m.in. sprawić aby proces adopcyjny był maksymalnie szybki. Cele były konsekwentnie realizowane. Chyba najlepiej ukażą to statystyki.

• Przez pierwsze cztery lata Fundacja wspierała oddział preadopcyjny w szpitalu, w Dziekanowie Leśnym. W 2001 r. powołała do życia Interwencyjną Placówkę Opiekuńczą w Otwocku - obecnie Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP).

• Przez 16 lat działalności IOP -  programu specjalistycznej opieki nad dzieckiem porzuconym do 1 roku życia w celu jak najszybszego przyjęcia go do nowej rodziny, jedynego takiego w województwie mazowieckim  - ośrodek zajmował się 1227 dziećmi, z czego 1161 trafiło do rodzin. Co bardzo ważne zasadnicza większość tych maluchów została adoptowana już w siódmym tygodniu po narodzinach (przez 6 tygodni biologiczna matka ma prawo zmienić swoją decyzję w sprawie oddania dziecka).

• W ramach programu "Pomoc Rodzinie", którego celem jest wsparcie dla rodzin adopcyjnych, zastępczych oraz biologicznych w sytuacjach kryzysowych, zagrażających odebraniem dzieci, do prawie 100 rodzin trafiła pomoc wartości ponad 700 tys. złotych. Od paru lat działający program "Jaś i Małgosia" pozwolił na zorganizowanie wypoczynku wakacyjnego dla 60 dzieci.

"Grupy Wsparcia" dla rodzin adopcyjnych i zastępczych pomogły 75 rodzicom ze 120 dziećmi.

• Najnowszy program: "FASada" - punkt diagnostyczno-konsultacyjny powołany aby wspierać rodziny, wychowujące dzieci po prenatalnej ekspozycji na alkohol (z alkoholowym zespołem płodowym, czyli FAS), objął już ponad 120 dzieci.

Bardzo ciepłe, emocjonalne wystąpienie na Gali od ponad 12 lat dyrektor IOP, Doroty Polańskiej, zostało entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzonych. Pani Polańska powiedziała m.in.: "Jestem wdzięczna za ten cały czas, najpiękniejszy w moim życiu, najpiękniejsze miejsce, w jakim miałam zaszczyt pracować, z najpiękniejszymi, z najwspanialszymi, najbardziej wrażliwymi ludźmi". W dalszej części przedstawiała pokrótce tych swoich współpracowników, wywołując ich do odebrania nagrody - o każdym miała kilka ciepłych, niebanalnych słów.

Opowiedziała zebranym jak wiele przez te kilkanaście lat działalności pracownicy ośrodka zdołali się nauczyć i ulepszyć, jak zrozumieli, iż najistotniejsze jest okazanie dzieciom, że są ważne, aby blizna z powodu zranienia po narodzeniu (odrzucenie przez rodziców biologicznych) nie przeszkadzała im żyć i rozwijać się.

- Nie byłoby osiągnięć IOP bez ludzi - mówiła Dorota Polańska - bez wspaniałego personelu, który pracuje non-stop bez przerw świątecznych, czy nocnych; bez Sądu Rejonowego (rodzinnego) w Otwocku, który w ciągu kilku dni rozpatruje nasze sprawy; bez ośrodków adopcyjnych: katolickiego, TPD, wojewódzkiego - w dniu, kiedy dziecko jest wolne prawnie, przyjeżdża po nie rodzina - chwaliła współpracę z nimi pani dyrektor; bez współpracowników z ośrodków pomocy społecznej; lekarzy (pediatrzy dr Sławomir Gęsior, dr Małgorzata Wielopolska), aptekarzy i wolontariuszy; dzięki przyjaciołom z Fundacji Medicover i darczyńcom, bez panów z zarządu Wojciecha Pytla i Wojciecha Sperkowskiego.

Lista osób, które dołożyły swoją cegiełkę do sukcesu, jakim jest opieka i wsparcie dla tak dużej grupy dzieci i rodzin, jest naprawdę długa. Trzeba tu podkreślić, że praca Fundacji i IOP ma olbrzymie wsparcie w wolontariacie - osób, które na co dzień zajmują się dziećmi, zbierają fundusze, pomagają w wielu sprawach formalnych, czy wreszcie w organizacji imprez charytatywnych na rzecz dzieci, w tym także Gali na 20-lecie (jako wolontariusze wystąpili artyści: Alicja Ruszczak z muzykami, fotografowie, swoją cegiełkę dołożył Holiday Inn).

Przy okazji 20-lecia Fundacja Rodzin Adopcyjnych została odznaczona przez Marszałka Województwa Mazowieckiego prestiżowym Medalem PRO MASOVIA. Ponadto otrzymała listy gratulacyjne od wielu instytucji i organizacji.

Kazimiera Zalewska

Fot. Leszek Adamczyk


 

Jubileusz Fundacji Rodzin Adopcyjnych oraz IOP w Otwocku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się