21°C słabe, przelotne opady deszczu

Krajobraz z pociągiem pancernym w tle

Historia, Krajobraz pociągiem pancernym - zdjęcie, fotografia
 • Sufczyn - budowa mostu na Świdrze
  Sufczyn - budowa mostu...
 • Sufczyn - budowa mostu na Świdrze
  Sufczyn - budowa mostu...
 • Pilawa - Ostrołęka_rozkład jazdy z 1914 r
  Pilawa - Ostrołęka_roz...
 • Pilawa - Ostrołęka_rozkład jazdy z 1922 r.
  Pilawa - Ostrołęka_roz...

Zabytki techniki. Najczęściej zaniedbane i niezbyt chętnie odwiedzane podczas ,,wypadów za miasto". Jednym z takich zabytków jest linia kolejowa Pilawa - Mińsk Mazowiecki - Tłuszcz i dalej do Ostrołęki. W nomenklaturze PKP nazywana Linią Kolejową nr 13 Krusze (Tłuszcz) - Pilawa i ma długość 55,5 km. Zapewne niejedna osoba nawet nie wie, że przez powiat otwocki przebiegają aż trzy linie kolejowe, w tym i ta, o której piszemy.

Decyzja o jej budowie zapadła 15 listopada 1893 r., a oddanie do użytku nastąpiło w 1897 r. Po wybudowaniu linia ta przeszła pod zarząd Kolei Warszawsko - Terespolskiej. Jej powstanie związane zapewne było z militarną koncepcją rosyjskiej armii. Linią tą można było swobodnie przerzucać wojskowe transporty na osi północ-południe z ominięciem i tak zatłoczonego warszawskiego węzła kolejowego. Miała więc znaczenie strategiczne, a nie ekonomiczne. Linia zawsze była jednotorowa i poprowadzona w pewnej odległości od jakiś znaczących miast czy miasteczek.

Służyła głównie do transportu towarów i oczywiście wojska. Jednak były pewne próby udostępnienia jej pasażerom. Przed 1914 r. na linii było kilka przystanków: Kołbiel (po II wojnie światowej przemianowany na Sufczyn), Grzebowilk, Arynów i Pustelnik. Dzisiaj są to tylko nastawnie i mijanki, jednak uważne oko krajoznawcy odnajdzie w Grzebowilku resztkę peronu. Do 1914 r. kilka par pociągów osobowych kursowało tą linią, a na początku lat 20. i 50. planowano przywrócić ruch pasażerski, ale na planach się skończyło.

W okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej, aż do końca lat 60., ruch pociągów był zawieszony, a torowisko najczęściej porastała trawa. Jedynie sporadycznie coś tędy przejeżdżało. Jednak zawsze była ujmowana w sieci kolejowej jako linia miejscowego znaczenia. Gruntowną modernizację przeszła linia w 1970 r. Wtedy została na całej długości zelektryfikowana oraz przywrócono na niej ruch pociągów towarowych. Obecnie oprócz składów towarowych kursują tędy pociągi pospieszne i międzynarodowe PKP Intercity.

Historia linii ma jeden bardzo ciekawy wątek. Mianowicie pod koniec lat 30. na odcinku Mińsk Mazowiecki (Stojadła) - Pilawa była używana jako poligon dla wojsk kolejowych i dla 1 Dywizjonu Pociągów Pancernych z Rembertowa. Ćwiczono na niej niszczenie przy pomocy artylerii i lotnictwa infrastruktury kolejowej i jej odbudowę.

Niemym świadkiem tych wydarzeń jest ceglany przepust na kilometrze 30,825 pochodzący z 1939 roku, odbudowany po ćwiczebnym zniszczeniu. Inną wojskową pozostałością jest rampa wyładunkowa na prawym brzegu Świdra przy moście kolejowym.
Do zobaczenia na kolejowym szlaku.

Paweł Ajdacki

U góry: Sufczyn: Pociag pancerny 2 Dywizjonu na moście na rzece Świder


 

Krajobraz z pociągiem pancernym w tle komentarze opinie

 • gość 2017-08-04 21:53:26

  Skąd ta pewność że decyzje o budowie kolei podjęto 15 listopada 1893 roku?

Dodajesz jako: Zaloguj się