12°C pochmurno z przejaśnieniami

Leki od Marii ze Świerku dla chorych na tarczycę

Zdrowie - szpital , Marii Świerku chorych tarczycę - zdjęcie, fotografia

Wiele osób chorych na nadczynność tarczycy jest leczonych radioaktywnym jodem. To bardzo szczególny farmaceutyk. Jest jak sałata wśród warzyw, bo przez krótki czas jedynie nadaje się do spożycia. Dla pół miliona pacjentów z Polski oraz z kilkudziesięciu krajów świata świeże dostawy leku na bieżąco przygotowują zakłady Narodowego Centrum Badań Jądrowych z Otwocka-Świerku. Ponadto dzięki wdrażanej modernizacji niedługo będą one też bardziej znaczącym producentem radiofarmaceutyku z przeznaczeniem dla dzieci z chorą tarczycą.

Radioaktywny jod 131, stosowany w terapii i diagnostyce chorób tarczycy, jest produktem pozyskiwanym podczas procesu w reaktorze jądrowym. Obecnie Ośrodek Radioizotopów Polatom NCBJ, dzięki reaktorowi badawczemu Maria (jednemu z najnowocześniejszych w Europie mimo 44 lat działania), jest największym na świecie wytwórcą tego medykamentu. - „Jesteśmy głównym producentem: dostarczamy na rynek światowy mniej więcej tyle jodu, ile w sumie dostarczają trzy pozostałe największe firmy. W całości zaspokajamy polskie zapotrzebowanie na gotowe preparaty jodowe, choć oczywiście dostawy na polski rynek to tylko część naszej produkcji” - podkreśla mgr inż. Krzysztof Bańko,  zastępca dyrektora OR Polatom ds. handlowych.

Jod 131 ma ośmiodniowy czas połowicznego rozpadu. Z tego powodu radiofarmaceutyk, który jest wykorzystywany podczas  leczenia choroby Gravesa-Basedowa (nadczynność tarczycy), nie nadaje się do magazynowania - musi być produkowany i rozprowadzany na bieżąco. Dlatego każdy przestój zakładu takiego jak Polatom, to katastrofa dla wielu chorych na świecie.

Szczęśliwie produkcja radiofarmaceutyków w Świerku jest stabilna i  rozwija się. Oprócz jodu 131 oraz izotopu molibdenu wykorzystywanego do otrzymywania technetu, najpopularniejszego pierwiastka stosowanego w medycynie nuklearnej, wkrótce zakłady NCBJ będą w stanie na szerszą niż dotychczas skalę wytwarzać jod 123. Czas połowicznego rozpadu tego radioizotopu wynosi tylko pół dnia. Stąd jest on szczególnie dobry do leczenia dzieci, ponieważ promieniowanie, które ma niszczyć tkanki chore, w organizmie bardzo szybko traci aktywność. Tego rodzaju jodu nie można uzyskać w reaktorze jądrowym. Dotychczas w OR Polam produkowano radiofarmaceutyki dla dzieci na bazie prekursorów importowanych z Niemiec. Obecnie w NCBJ rozpoczęto realizację projektu CERAD, który pozwoli na znaczne rozszerzenie możliwości naukowych i komercyjnych.  „W Świerku powstanie nowe centrum badawczo-produkcyjne radiofarmaceutyków wyposażone w cyklotron, pozwalający nam otrzymywać dotychczas niedostępne izotopy" - informuje prof. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ.

Ponadto w laboratoriach CERAD będzie się szkolić nowa kadra, aby opracowywać i produkować nowoczesne leki potrzebne do terapii w wielu chorobach, nie tylko tarczycy.

ZetKa

Na zdjęciach: Linia produkcyjna jodu 131 w OR Polatom NCBJ (foto: NCBJ/OR_Polatom): 

Leki od Marii ze Świerku dla chorych na tarczycę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się