18°C bezchmurnie

Małe wypadki - duże akcje ratownicze

Dwa wypadki samolotów na terenie gminy Sobienie - Jeziory w dwa tygodnie. W każdym brało udział po dwóch pilotów, którzy szczęśliwie przeżyli. Do akcji ratowniczej ruszało w obu przypadkach po kilkadziesiąt osób ze straży pożarnej i innych służb.

Pierwszy wypadek wydarzył się 31 sierpnia 2017 r. około godziny 11:40. W pobliskich remizach strażackich zawyła syrena, po czym druhowie udali się do Zambrzykowa Nowego, gdzie nastąpiło awaryjne lądowanie szkolno-treningowego samolotu śmigłowego PLZ-130 ORLIK. Jak się okazało, upadek maszyny tylko wyglądał strasznie - dwóm pilotom, którzy uczestniczyli w zdarzeniu nic się nie stało. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zapewnieniu poszkodowanym bezpieczeństwa. Do wypadku wezwano Ochotniczą Straż Pożarną ze Starego Zambrzykowa, Sobień -Jezior, Dziecinowa oraz Śniadkowa. Ponadto w akcji ratowniczej udział brała Jednostka Ratowniczo Gaśnicza z Otwocka, Zespół Ratownictwa Medycznego i Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa. Pojawiły się także wozy policyjne. Przyczyna zdarzenia nie jest znana, prawdopodobnie podczas lotu doszło do zatrzymania silnika, co skutkowało upadkiem maszyny.

Kolejny wyjazd straży do wypadku samolotowego nastąpił 16 września 2017 r. około godziny 14:50. Po przybyciu na miejsce zdarzenia służby ratownicze zastały rozbity samolot ZLIN 142. Znajdował się pomiędzy miejscowościami Sobienie Szlacheckie i Sobienki. Dwie osoby, które w tym czasie podróżowały maszyną, zostały poszkodowane. Jeden z mężczyzn, po uderzeniu pojazdu o ziemię, znalazł się poza kabiną samolotu. Przytomni ranni w poważnym, ale stabilnym stanie zostali przetransportowani śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali. Przyjazd karetki nie był możliwy ze względu na podmokły teren, na którym doszło do wypadku.

Problemy z samolotem rozpoczęły się już na starcie w Sobieniach Szlacheckich, w okolicach lotniska z trawiastym pasem. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym strażacy, zabezpieczyli teren, a ich prace trwałe do późnych godzin wieczornych. Do koszar wrócili dopiero około 21. Siły i środki, które pojawiły się na miejscu zdarzenia to Ochotnicza Straż Pożarna z Sobień - Jezior, Osiecka oraz Dziecinowa. Dodatkowa przyjechała oczywiście Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Otwocka, Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na miejscu zdarzenia pojawiły się cztery wozy policji oraz Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, która będzie badała i wyjaśniała okoliczności i przyczynę awarii samolotu.

Weronika Świńczak

 

Małe wypadki - duże akcje ratownicze komentarze opinie

  • Tom - niezalogowany 2017-10-03 12:49:22

    W Zambrzykowie Starym dla poprawki

Dodajesz jako: Zaloguj się