Po powrocie ze szkoły zamiast gier komputerowych czy oglądania telewizji młodzież coraz częściej zaczyna wybierać wolontariat. Pokazują to dane organizatorów Zwolnionych z Teorii, największej olimpiady szkolnej w Polsce, gdzie wyzwaniem jest zrobienie własnego projektu społecznego. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba prawie 14 tysięcy uczestników. Warto w szczególności o tym wspomnieć 5 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Obecnie dosyć popularny jest stereotyp młodzieży, która spędza wolny czas głównie na aktywnościach w komputerze czy telefonie, nie widząc poza nimi świata. Jednak tej opinii przeczą dane organizatorów olimpiady Zwolnieni z Teorii. W piątej edycji olimpiady bierze rekordowa liczba prawie 14 tysięcy osób. To więcej niż w jakiejkolwiek innej olimpiadzie dla młodzieży w Polsce.
Organizują pokazy modowe w maseczkach smogowych, zapraszają seniorów do nauki obsługi urządzeń mobilnych, zbierają fundusze na schroniska dla zwierząt, pomagają potrzebującym czy robią darmowe zajęcia z historią w tle. Takich projektów ruszyło właśnie ponad 2 tysiące w całej Polsce. – To pokazuje, że młodzież nie tylko coraz chętniej wykonuje pracę społeczną, ale jest w niej także bardzo kreatywna. Cieszy mnie, że w tym roku rekordowa liczba uczniów zaangażowała się w zmienianie świata na lepsze – mówi Paula Bruszewska, prezes fundacji organizującej „Zwolnionych z Teorii”.
Kto i co motywuje młodzież do działania wolontaryjnego? Z dostępnych badań (np. Szkolnych Klubów Wolontariatu) wynika, że wbrew pozorom młodzież chętnie bierze udział w wolontariacie upatrujac w nim nie tylko niesienie pomocy innym, ale też możliwość zdobycia cennego doświadczenia.
Z doświadczenia fundacji organizującej „Zwolnionych z Teorii” główną barierą do działania dla młodzieży nie był brak chęci, ale ograniczone możliwości. – Wolontariat przez wiele lat kojarzył się młodzieży z działaniem odtwórczym, a nam zależało na daniu jej pola do popisu nie tylko w sferze realizacji, ale też szukaniu wyzwań i kreatywnym tworzeniu rozwiązań. W realizacji własnego projektu leży bycie przedsiębiorczym, czyli cechy, na której nam szczególnie zależy. My dajemy przestrzeń do spożytkowania takiej przedsiębiorczej energii, co młodym ludziom się bardzo podoba i przyciąga rzesze nowych uczestników – cieszy się Paula Bruszewska. Fakty to potwierdzają, z roku na rok rośnie liczba uczestników olimpiady, w której liczy się właśnie oryginalny pomysł i gra zespołowa młodych ludzi.
W tym roku w olimpiadzie tylko na Mazowszu udział wzięło ponad 2,6 tysiąca młodych ludzi, którzy realizują prawie 400 własnych projektów społecznych. Wśród mazowieckich uczniów największą liczbę stanowią kolejno z Warszawy, Płocka, Siedlec, Radomia, Otwocka, Gostynina, Ostrołęki, Piaseczna, Mińska Mazowieckiego, Garwolina, Góry Kalwarii i Wyszkowa. Największą grupę wśród mazowieckich uczestników stanowią 16 i 17-latkowie, czyli uczniowie liceów i techników. Wśród przykładowych projektów realizowanych przez mazowiecką młodzież są m.in.:
Wołyń - jak było naprawdę? (wydarzenie publiczne przybliżające rzeź wołyńską, historia świadka zdarzeń, Płock)
Olabogababciu (kampania społeczna, która ma na celu odczarowanie metody wyłudzeń na wnuczka wśród osób starszych, Siedlce)
Młodziaki w pracy (cykl wydarzeń pokazujących aspekty prawa pracy dla młodych, Otwock)
Pierwsza pomoc medyczna (popularyzacja noszenia identyfikatorów osobowościowych przy sobie w razie wypadku, Piaseczno)
Zbiórka charytatywna dla rodaków na kresach wschodnich (celem jest pomoc rodakom i obalanie stereotypu o wyrzeczeniu się polskości, Radom)
FACE TO FACE. Godzinka dla malucha (spotkania z dziećmi o budowaniu więzi międzyludzkich w dobie cyfrowych mediów, Radom)
Prawo Młodego Przedsiębiorcy (organizacja konferencji promującej przedsiębiorczość wśród młodzieży, Otwock)
Finał olimpiady „Zwolnieni z Teorii” odbędzie się w kwietniu 2019 r. Patronat nad tegoroczną edycją objął Prezydent RP. To wielkie święto działalności społecznej młodych ludzi, którzy poprzez realizację własnych projektów uczą się nie tylko kompetencji przyszłości potrzebnych na rynku pracy, ale także wrażliwości społecznej. Wielkiemu finałowi towarzyszy ogłoszenie Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości, który wyróżnia placówki oświatowe wspierające oddolną pozytywną zmianę w polskiej edukacji polegającej na nauce umiejętności miękkich tj. praca w grupie, komunikacja, negocjacje i realizacja własnych projektów. Więcej informacji na www.zwolnienizteorii.pl.
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym. Więcej informacji na www.zwolnienizteorii.pl.
Witam, poszukuję elektryka do wykonywania instalacji elektrycznych. Umowa o pracę, Miejsce wykonywania pracy Warszawa i okolice. Siedziba firmy..
"Certyfikowana przez NobleLashes Stylistka Rzęs" Zaprasza Panie na Profesjonalne Przedłużanie i Zagęszczanie Rzęs metodami : 1:1, 2:1,..
Młodzi wybierają wolontariat komentarze opinie