5°C bezchmurnie

Niebezpieczne zabawy pod szkołami - prewencyjne spotkania policjantów z uczniami

Nabój: szyszka. Cel: samochód... - dzieci z otwockich szkół podstawowych wymyśliły bardzo niemądre zabawy. Polegały one na przebieganiu przed jadącymi samochodami oraz na trenowaniu celności w rzucaniu szyszkami w pojazdy będące w ruchu. Sprawa dotarła do otwockiej komendy i policjanci postanowili spotkać się z dziećmi, aby pokazać im jak fatalnie może skończyć się taka zabawa na drodze.

Jak powiedział rzecznik KPP Otwock, nadkom. Daniel Niezdropa, jak dotąd podczas żadnej z tych zabaw przed szkołami nie powstało bezpośrednie zagrożenie dla dzieci, czy kierowców. Jednakże zgłoszonych przypadków było kilka i policjanci otwockiej komendy postanowili zrobić pokazową lekcję w plenerze dla jednej ze szkół. Wybrano uczniów klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej. Zajęcia przygotowała policjantka zajmująca się propagowaniem profilaktyki w szkołach powiatu otwockiego, młodszy aspirant Karolina Pardej. Pomagał jej dzielnicowy, młodszy aspirant Jacek Zduńczyk.

Policjanci zabrali dwie klasy czwarte z "Dwójki" na lekcję, która odbyła się przy drodze w rejonie przejścia dla pieszych. Tam wyjaśniali jak łatwo nagłe wbiegnięcie przed samochód może stać się przyczyną wielkiego nieszczęścia: urazów, a nawet zagrożenia życia -  przede wszystkim dla osoby wbiegającej. Demonstrowali także, jak prawidłowo i bezpiecznie przechodzić przez ulicę.

Otwoccy funkcjonariusze tłumaczyli także, jak rzucenie niegroźną zdawałoby się szyszką w jadący samochód, może zdezorientować kierowcę. W konsekwencji może on stracić panowanie nad kierownicą, uderzyć w inny pojazd, czy drzewo albo budynek przy drodze, albo potrącić pieszego.

Czwartoklasiści z "Dwójki" byli zadowoleni z lekcji w plenerze. Miejmy nadzieję, że oni i ich koleżanki, i koledzy będą już pamiętać, że przebieganie przed samochodem, czy rzucanie szyszkami w pojazd to zły pomysł na zabawę.

Jak zapewnia nadkom. Niezdropa, spotkania policjantów z uczniami w szkołach powiatu otwockiego na temat bezpieczeństwa będą kontynuowane. Jednakże na co dzień to rodzice muszą przypominać swoim dzieciom, jak ważne jest przewidywalne, zgodne z zasadami zachowanie na drodze i jak poważne mogą być konsekwencje niefrasobliwych wydawałoby się zabaw. Szczególnie, że wciąż tworzą się wśród młodego pokolenia nowe mody na zabawy typu "zawody w przebieganiu  przed samochodami" i tylko szeroka, i stała komunikacja z młodzieżą może pomóc faktycznie uchronić ją przez złymi skutkami lekkomyślności.

ZetKa

Zdjęcia: kppotwock.policja.waw.pl

Niebezpieczne zabawy pod szkołami - prewencyjne spotkania policjantów z uczniami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się