5°C bezchmurnie

Nocna Droga Krzyżowa w Sobieniach Jeziorach

W ubiegły piątek, 23 marca, w parafii Sobienie Jeziory po raz pierwszy odbyła się Nocna Droga Krzyżowa. Do tej pory mieszkańcy tej miejscowości nie mieli okazji uczestniczyć w takim wydarzeniu, dlatego tegoroczna inicjatywa przyciągnęła uwagę wielu osób w różnym wieku.

Droga Krzyżowa nie została nazwana Ekstremalną Drogą Krzyżową, tylko Nocną, a to ze względu na jej krótki dystans. Organizatorzy nie chcieli za pierwszym razem narzucać zbyt długiej trasy, aby wierni mogli spróbować swoich sił i sprawdzić, czy będą w stanie przejść większy odcinek, który został zaplanowany na przyszły rok.

Zgodnie z ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej trasa powinna mieć co najmniej 20 km, jednak zalecany jest dystans 40 km, który wymaga marszu trwającego nie mniej niż 8 godzin. Wędrówka odbywa się w milczeniu i skupieniu, aby można było przemyśleć swoje postępowanie i porozmawiać z Bogiem. Po raz pierwszy Ekstremalna Droga Krzyżowa miała miejsce w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W następnych latach wydarzenie było kontynuowane i przyłączyło się do niego coraz więcej miast i małych miejscowości. W 2018 r. na Ekstremalną Drogę Krzyżową zostało wyznaczonych ponad 600 tras, a szacowana liczba osób biorących w niej udział to 100 tysięcy. Tegoroczna myśl przewodnia brzmiała: Droga Pięknego Życia.

Nocna Droga Krzyżowa w Sobieniach Jeziorach rozpoczęła się o godzinie 21:00. Parafianie wyruszyli spod kościoła pw. Wszystkich Świętych i skierowali się do Śniadkowa, a następnie wracając ul. Garwolińską, dotarli z powrotem pod kościół w Sobieniach Jeziorach. Przejście całej trasy trwało ponad 3 godziny i zakończyło się ok. godziny 23:30. Podczas Drogi Krzyżowej wierni zatrzymywali się na 14 wyznaczonych stacjach.

W organizację pierwszej Nocnej Drogi Krzyżowej zaangażowali się nie tylko księża z parafii Sobienie Jeziory, ale również mieszkańcy. Ze szczególną starannością zadbano o bezpieczeństwo wiernych, rozdając każdemu odblaskową opaskę z napisem informującym o piątkowym wydarzeniu oraz polecono wszystkim zabrać ze sobą latarki, a także odblaskowe kamizelki.

Pierwsza Nocna Droga Krzyżowa zorganizowana w parafii Sobienie Jeziory zainteresowała bardzo wielu mieszkańców. Wśród uczestników znalazło się najwięcej osób młodych, ale nie brakowało także ludzi starszych i dzieci, które dzielnie przeszły wyznaczony odcinek. Wydarzenie, które odbyło się po raz pierwszy, na pewno nie zostanie w pamięci parafian jako ostatnie. Na przyszły rok również zaplanowano Nocną Drogę Krzyżową, ale na dłuższym dystansie.

Weronika Świńczak

Źródło zdjęć: www.sobienie.sacro.pl

Nocna Droga Krzyżowa w Sobieniach Jeziorach komentarze opinie

  • gość 2018-03-30 23:48:48

    W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

Dodajesz jako: Zaloguj się