21°C słabe, przelotne opady deszczu

Nowe oddziały dla przedszkolaków w SP 2

Edukacja - nauka, oddziały przedszkolaków - zdjęcie, fotografia

Nie zawsze jest tak, że ostatni mają najgorzej. Na pewno nie można tego powiedzieć o dzieciach, które w Otwocku w tym roku nie zostały przyjęte do przedszkoli w pierwszych fazach rekrutacji. Naprawdę atrakcyjnie wygląda miejsce przygotowywane specjalnie dla nich, czyli oddziały przedszkolne, które zostaną otwarte we wrześniu br. w Szkole Podstawowej Nr 2 przy ul. Poniatowskiego. W tej placówce na opiekę może liczyć setka dzieci. Aktualnie w szkole trwają prace adaptacyjne, które zakończą się pod koniec sierpnia.

W związku z brakiem miejsc w otwockich przedszkolach zapadła decyzja o utworzeniu oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej Nr 2 w Otwocku. Część rodziców uważała, że na dodatkowy oddział przedszkolny najlepsza byłaby lokalizacja w centrum miasta. Jednak, jak dowiedzieliśmy się od wiceprezydent Otwocka Agnieszki Wilczek, na wybór szkoły przy Poniatowskiego wpłynęło kilka istotnych czynników ważnych dla funkcjonowania małych dzieci w ciągu dnia, przede wszystkim to, że okolica jest spokojna i cicha, a teren przedszkola może być odgrodzony od pozostałej części placówki. Ponadto, ponieważ wydatki oświatowe to bardzo duża część budżetu, miasto musi wykorzystywać jak najbardziej efektywnie obiekty, które już ma (a jest ich 20), a nie budować następne.

Miejsce spotkało się z akceptacją rodziców - jak dowiedzieliśmy się od dyrektor Oświaty Miejskiej Edyty Rosłaniec, do przedszkola zgłoszono już 90 dzieci.

Proces adaptacyjny

W ramach zadania w szkole powstaną 4 oddziały przedszkolne:

• 2 oddziały dla dzieci w wieku 3 lat (50 miejsc)

• 1 oddział dla dzieci w wieku 4 lat (25 miejsc)

• 1 oddział dla dzieci w wieku 5-6 lat (25 miejsc).

Warto zaznaczyć, że w oddziałach przedszkolnych dzieciom zostaną zagwarantowane warunki takie same jak w innych otwockich przedszkolach. W ramach dostosowania skrzydła szkoły do przyjęcia maluchów zaplanowano:

• Adaptację 4 sal lekcyjnych w oddzielnym skrzydle, w całości odizolowanym od szkoły podstawowej (wyciszenie pomieszczeń, wyposażenie w nowo zakupione meble i pomoce dydaktyczne).

• Wykonanie nowego, osobnego wejścia do oddziałów przedszkolnych od ul. Narutowicza;

• Dostosowanie łazienek dla dzieci w wieku 3-6 lat;

• Adaptację pomieszczenia świetlicy;

• Dostosowanie pomieszczeń szatni dla dzieci w wieku 3-6 lat;

• Wydzielenie oraz ogrodzenie terenu szkoły dla oddziałów przedszkolnych;

• Zatrudnienie wykwalifikowanej kadry pedagogicznej; pedagodzy będą prowadzili zarówno zajęcia lekcyjne, jak i korekcyjne oraz sportowe (dodatkowo zostało zatrudnionych 8 osób).

Infrastruktura szkolna

Do dyspozycji dzieci - oprócz terenu zajmowanego przez oddziały przedszkolne - będzie dostępna również infrastruktura sportowa istniejąca na terenie szkoły, tj. boisko wielofunkcyjne, boisko do koszykówki, bieżnia, sala gimnastyczna oraz sala taneczna z lustrami, wyposażona w pomoce dydaktyczne przeznaczone do zajęć rewalidacyjno-korekcyjnych.

Dodatkowo w tegorocznym budżecie miasta przeznaczono 170 tys. złotych na budowę placu zabaw, która ma być zakończona przed początkiem roku szkolnego. W ramach inwestycji zostanie wykonana bezpieczna nawierzchnia oraz liczne zabawki dla dzieci m. in. piramida linowa, zestaw do ćwiczeń, zjeżdżalnie, tunele oraz infrastruktura towarzysząca, czyli ławki, stoliki i śmietniki. Wszystkie urządzenia zabawowe zestawiono ze sobą pod względem różnorodności funkcji, zgodności materiałów i kolorystyki. Planując budowę placu zabaw zadbano także, aby maksymalnie wykorzystać walory przyrodnicze terenu szkoły.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych będą korzystały ze szkolnej stołówki, gdzie na miejscu są gotowane niedrogie, smaczne i zdrowe posiłki cieszące się ogromnych powodzeniem wśród dotychczasowych uczniów szkoły.

Bogaty program zajęć

Szkołą Podstawową Nr 2 kieruje doświadczona i kreatywna dyrektor - Jolanta Smuniewska (poprzednio dyrektor gimnazjum w Józefowie). Fachowa kadra pedagogiczna zapewni dzieciom opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.30 do 18.00. Oprócz podstawy programowej zostaną zorganizowane zajęcia dodatkowe prowadzone przez trenerów (do wyboru): zajęcia taneczne, karate, gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna, zajęcia plastyczno-techniczne, twórczego myślenia i działania.

Spotkanie dla rodziców

Aktualnie w skrzydle, w którym znajdować się będą oddziały przedszkolne, trwają prace remontowe – odnawianie sal dydaktycznych, budowa i wyposażenie szatni, malowanie holu, budowa i wyposażenie świetlicy oraz budowa osobnego wejścia.

Jak dowiedzieliśmy się w UM, z uwagi na trwające do końca sierpnia prace wewnątrz budynku szkoły, nie jest możliwa organizacja w sierpniu tego roku dni adaptacyjnych dla dzieci przyjętych do oddziałów przedszkolnych.

Jednak dla wszystkich rodziców odbędzie się spotkanie 31 sierpnia 2017 r. Szczegółowe informacje dotyczące planu i godziny jego rozpoczęcia zostaną zamieszczone na stronie szkoły www. gm2.edupage.org w dniu 21.08.2017 r.

Wszystko wskazuje na to, że oddziały przedszkolne w SP 2 okażą się dobrym miejscem dla maluchów.

Kazimiera Zalewska


Na zdj. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Jolanta Smuniewska prezentuje taneczne dekoracje sali gimnastycznej

Nowe oddziały dla przedszkolaków w SP 2 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się