27°C bezchmurnie

"Nukleonik" przebija "Ekonomik"

Edukacja - nauka,

W tym roku szkolnym w Zespole Szkół nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie zacznie kolejny etap edukacji o kilkudziesięciu uczniów więcej niż w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica. 

Jeszcze 2 lata temu to ZSEG górował atrakcyjnością w oczach młodzieży nad popularnie zwanym "Nukleonikiem", a absolwenci gimnazjów znacznie chętniej wybierali naukę na kierunkach ekonomiczno-usługowych niż typowo technicznych. W roku 2017/2018 była już widoczna zmiana tendencji, by obecnie wyraźnie się odwrócić. W skrócie: szesnolatkowie z powiatu (i okolic), jeśli już są zdecydowani wybrać zawód, chętniej stawiają na kierunki techniczne typu informatyk, grafik komputerowy, logistyk  niż gastronomiczno-usługowe. 

Wiemy to  z danych dotyczących przyjęć pierwszoklasistów, które udostępniła redakcji  Hanna Majewska- Smółka, dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku. Oczywiście, niech nikt nie pomyśli, że ZSEG jest w kryzysie, stoi pusty -  nic z tych rzeczy. Zainteresowanie absolwentów gimnazjów nauką w tej szkole  jest duże, klasy są pełne. Każde pokolenie ma swoje upodobania, a my byliśmy ciekawi, kim obecna młodzież chce w przyszłości być, jakie zawody wydają im się najbardziej atrakcyjne.  

-Na rok szkolny 2018/2019 w ZSEG utworzyliśmy 5 pierwszych klas Technikum, natomiast nie ma klas szkoły  Branżowej Szkoły I Stopnia, czyli zawodowej - mówi Hanna Majewska- Smółka. - Prowadziliśmy nabór do klasy w zawodzie kucharz, ale zainteresowanie okazało się tak małe (klasę tę w pierwszej preferencji wybrało  tylko 10 osób), że podjęliśmy decyzję o rezygnacji z jej utworzenia. Łącznie do ZSEG do klas pierwszych przyjętych zostało  na ten rok 160 uczniów. Najbardziej oblegane w tym roku kierunki to technik ekonomista i technik hotelarstwa.

W ZS Nr 2 w tym roku nie udało się utworzyć klas: technik usług fryzjerskich i technik-elektryk choć w minionych latach cieszyły się sporym zainteresowaniem. Także ze względu na zbyt małe zainteresowanie młodzieży. Udało  się natomiast zrekrutować klasę technik elektroenergetyk transportu szynowego. Największym jednak  zainteresowaniem absolwentów gimnazjów cieszyła się klasa kształcąca w zawodzie technik – informatyk, w której zadeklarowało chęć nauki  60 osób. Jednakże , jak mówi  Hanna Majewska-Smółka,  część z  kandydatów nie zakwalifikowała się do tej klasy ze względu na zbyt  niską punktację. Podobnie było z dużą liczbą chętnych do klasy dla "grafików komputerowych" - tu także wielu kandydatw miało zbyt niskie wyniki aby móc podjąć naukę w tej klasie. 

Łączna liczba przyjętych do klas pierwszych na ten rok w ZS Nr to 203 osoby  - do 4 klas Technikum i 2 klas Branżowych Szkoły I Stopnia (dane z 28.08.18).

Zdaniem szefowej Oświaty Powiatowej oferta edukacyjna w wyżej opisanych szkołach jest  na bieżąco dostosowywana  do zainteresowań młodzieży I potrzeb rynku pracy. Powstają klasy z nowymi zawodami lub wzbogacone o innowacje. Wypracowany system edukacji  w tych szkołach -  z praktykami u renomowanych pracodawców, stażami zagranicznymi - świetnie przygotowuje uczącą się tu młodzież do startu na rynek pracy. Jak podkreśla, absolwenci tak Technikum jak i szkół branżowych, zarówno ZSEG jak i ZS Nr 2 rzadko mają problemy ze znalezieniem pracy.

A o to przecież w tej edukacji chodzi. 
Wszystkim uczniom w  nowym roku szkolnym życzymy dużo entuzjazmu i wytrwałości w osiąganiu celów.
Kazimiera Zalewska

ZSEG - klasy pierwsze w Technikum:
Technik ekonomista 
Technik ekonomista -innowacja wojskowa
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Technik technologii żywności
Technik hotelarstwa - innowacja personel pokładowy

ZS nr 2 - klasy pierwsze w technikum: 
Technik informatyk
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
Technik logistyk - innowacja strażacko-ratowniczą
Technik elektroenergetyk transportu szynowego

oraz Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 2: 
2 klasy wielozawodowe

"Nukleonik" przebija "Ekonomik" komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się