6°C bezchmurnie

Obchody odzyskania niepodległości w Otwocku

Polska już po raz 99 świętowała odzyskanie niepodległości w 1918r. Uroczyste obchody odbyły się także w Otwocku przy obelisku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, poprzedzone Mszą Świętą w kościele pw. św. Wincenta a Paulo. Podczas tego wydarzenia Rada Miasta Otwocka zapowiedziała, że z okazji setnej rocznicy odzyskania wolności, zostanie odbudowany pomnik Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim.

Uroczyste obchody w dniu 11 listopada 2017r. rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, chóru Lira i Otwockiej Orkiestry Dętej w kościele parafialnym pw. św. Wincenta a Paulo na ul. Kopernika 1. Następnie o godzinie 11:00 miała miejsce uroczystość patriotyczna przy obelisku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na ul. Kościuszki. Została ona poprowadzona przez harcerzy w asyście Jednostki Strzeleckiej 1019 Otwock. Jako pierwszy głos zabrał prezydent miasta – Zbigniew Szczepaniak, po nim starosta otwocki – Mirosław Pszonka, a następnie przewodniczący rady miasta – Jarosław Margielski, który podczas swojej przemowy zapowiedział, że z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zostanie odbudowany pomnik Józefa Piłsudskiego w otwockim parku miejskim.

Apel pamięci został przeprowadzony przez strzelców z Otwocka. Bractwo Strzelców Kurków ,,Lechity’’ oddało honorowy strzał, upamiętniający wydarzenia z 1918r. Po tym nastąpił moment składania kwiatów przez różne organizacje i instytucje działające w Otwocku i okolicach. Jako pierwsi wieniec złożyli Zbigniew Szczepaniak i Jarosław Margielski w imieniu Miasta Otwocka. Po tym uroczystym momencie miała miejsce minuta ciszy, której towarzyszył utwór ,,Śpij kolego’’ zagrany na trąbce przez jednego ze strzelców . Całemu wydarzeniu towarzyszyła Otwocka Orkiestra Dęta.

Obchody odzyskania niepodległości w Otwocku komentarze opinie

 • gość 2017-11-13 13:18:33

  Żeby pomnik zastał odnowiony to najpierw musiałby tam być. Pomnik ma zostać odtworzony a nie odnowiony. To jest niejaka różnica.

 • gość 2017-11-15 13:13:06

  Po co przenosić Obelisk Józefa Piłsudskiego??? Upamiętniający wizytę Józefa Piłsudskiego w Otwocku pomnik, znajdujący się na skrzyżowania ulic Tadeusza Kościuszki i Fryderyka Chopina, jest to cenne miejsce dla mieszkańców tych ulic, mieszkańców tej części miasta, parafii Wincentego a Paulo, z której jest bardzo blisko. Owszem wymaga odnowienia, oczyszczenia być może, drzewa za nim także trzeba przyciąć i odświeżyć, ale to są małe środki. Nie potrzeba pomnika przenosić do Parku a tym samym zabierać parafii tego przywileju i honoru odprawiania mszy w intencji Ojczyzny z najstarszego i najbardziej znanego Kościoła w Otwocku.

 • gość 2017-11-15 13:19:34

  Ostatnio w modzie są nowe lokalizacje i nowe pomniki, Miasto nie ma pieniędzy zadbać o ulice i chodniki w tej części Otwocka, ale stary pomnik symbol wizyty Marszałka i tradycja tego miejsca już przeszkadza Przewodniczącemu. Wszystko tylko do centru, tylko niewielu pamięta, że centrum miasta było kiedyś przy ulicy Kościelnej i Kościuszki, przy stacji właśnie.

 • gość 2017-11-16 11:17:21

  Mam nadzieje, że to miejsce będzie nadal miejscem spotkań 11 listopada. Park miejski wymaga remontu a nie nowych pomników.

 • gość 2017-11-17 15:59:07

  Głupi pomysł z tym pomnikiem, po co ruszać coś co już jest, a wymaga tylko poprawy i bliko z dużego kościoła.

 • gość 2017-11-17 16:01:16

  Ci radni pis to chyba z Warszwy te pomysły łapią, tam też pomniki najważniejsze.

 • gość 2017-11-17 16:53:57

  Liczę, że żadne środki nie pójdą na realizację tych bzdur. Pomnik już.

Dodajesz jako: Zaloguj się