27°C bezchmurnie

Oficjalne rozpoczęcie budowy odcinka A2 od Majdanu na wschód

Inwestycje, Oficjalne rozpoczęcie budowy odcinka Majdanu wschód - zdjęcie, fotografia

W środę, 5 września, oficjalnie rozpoczęła się budowa odcinka autostrady A2 od węzła Lubelska na terenie Majdanu, gm. Wiązowna do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Ten prawie 15-kilometrowy odcinek ma kosztować ponad 0,5 mld złotych. Już za dwa lata kierowcy dzięki  Południowej Obwodnicy Warszawy i połączeniu z A2 będą mogli komfortowo dotrzeć aż w okolice Kałuszyna za Mińskiem Mazowieckim. Dalsza część autostrady na wschód też jest w przygotowaniu.

Na plac budowy węzła Konik przyjechali przedstawiciele rządu i i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby symbolicznie inaugurować budowę. Do wbicia łopat stanęli m.in.: Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki oraz Marian Gołoś, dyrektor Oddziału GDDKiA w Warszawie.

[Fot. GDDKiA]

Wykonawcą dwupasmowej A2 Lubelska-Mińsk jest firma POLAQUA Sp. z o. o., która realizuje inwestycję w systemie „projektuj i buduj”. Te 14,6 km autostrady jest podzielone na dwa zadania realizacyjne - pierwsze, czyli zadanie A od węzła Lubelska po węzeł Konik  (około 5,6 km) i drugie, czyli zadanie B - od węzła „Konik” (bez węzła) do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego  (ok. 9 km). Całość ma już zgodę wojewody na budowę. 

Według informacji ze strony projektu wynika, że jeśli chodzi o zadanie A, prace projektowe zostały zrealizowane w prawie 86%, a budowlane w ok. 3%, w tym m.in. trwają roboty przy budowie wiaduktu w Michałówku (WD1), przejścia dla zwierząt (PZŚ2) czy węzła Konik (WD4). Przy zadaniu B jak dotąd najbardziej zaawansowane są prace projektowe - ok. 92%, natomiast z robót rozpoczęto wycinkę drzew i usuwanie nawierzchni pod tunel dla pieszych (PP5). 

[Plac budowy wiaduktu w Michałówku]

Według informacji z GDDKiA - w przygotowaniu do budowy są kolejne odcinki A2 w kierunku wschodnim: od obwodnicy Mińska po Siedlce (37,5 km), Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km) i Biała Podlaska - granica państwa (32 km), ale to na razie dalsza perspektywa, jeśli chodzi o realizację.
ZetKa

Fragment przebiegu budowanej autostrady A2 w gminach Wiązowna i Halinów - całość można na stronie projektu: a2-lubelska-minsk.pl

Oficjalne rozpoczęcie budowy odcinka A2 od Majdanu na wschód komentarze opinie

  • gość 2018-09-05 22:18:57

    A gdzie jakas mapa pokazujaca przebieg tej drogi?

Dodajesz jako: Zaloguj się