14°C bezchmurnie

Otwoccy przedsiębiorcy wiedzą (prawie) wszystko o JPK

Czwartkowy poranek kilkudziesięcioosobowa grupa przedsiębiorców z terenu powiatu otwockiego spędziła na poznawaniu tajemnic Jednolitego Pliku Kontrolnego.

To ważne w tym momencie spotkanie zorganizowali wspólnie: Powiat Otwocki, Urząd Skarbowy oraz Izba Przedsiębiorców Powiatu Otwockiego (IPPO). Od tego roku małe przedsiębiorstwa - płatnicy VAT – muszą po raz pierwszy co miesiąc składać w formie właśnie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) do urzędów skarbowych zestawienie dotyczące firmowych zakupów i sprzedaży przez Internet.

22 lutego br., przy porannej kawie z JPK w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury informacje na temat nowego obowiązku objaśniało przedsiębiorcom kilka osób. Wprowadził do tematu wicestarosta Paweł Rupniewski. Następnie podstawowe zagadnienia dotyczące nowego systemu objaśniał naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku, Łukasz Balas oraz pracownice tegoż urzędu Wioleta Michalak i Magdalena Słabęcka. Punkt widzenia przedsiębiorców referował członek zarządu IPPO, Mariusz Kowalczyk.

Przybyli na spotkanie przedsiębiorcy mieli niemało wątpliwości i zaniepokojenia. Padło wiele pytań, przeważnie skierowanych do przedstawicieli urzędu skarbowego. To były bardzo produktywne dwie godziny poranka – większość problemów została wyjaśniona.

Prelegenci zachęcali również uczestników do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Finansów: http://www.finanse.mf.gov.pl/pl/pp/jpk, gdzie w prosty, przystępny i przejrzysty sposób przedstawione są kroki wypełniania tabel w JPK.

Z uwagi na duże zainteresowanie tematem i wyrażoną chęć kolejnych spotkań zarówno ze strony przedstawicieli urzędu jak i samych przedsiębiorców z pewnością będą planowane kolejne zebrania – o czym będziemy informować.

Źródło: Biuro Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Otwocku

Otwoccy przedsiębiorcy wiedzą (prawie) wszystko o JPK komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się