12°C pochmurno z przejaśnieniami

Otwocczanie badali swoje serca

Zdrowie - szpital , Otwocczanie badali swoje serca - zdjęcie, fotografia

W ubiegłą sobotę, 14 października, w Szkole Podstawowej nr 3 w Otwocku na ul. Kościuszki 28 przy okazji jesiennego pikniku zostały zorganizowane bezpłatne badania serca i liczne konsultacje lekarskie. Skorzystało z nich około 200 mieszkańców Otwocka.

Oprócz licznych atrakcji podczas ,,Pikniku jesiennego w Trójce” goście mogli zbadać swoje zdrowie oraz uzyskać porady od obecnych tam lekarzy. Przeznaczono na to czas w godzinach 11-19, jednak ze względu na dużą liczbę chętnych został on wydłużony do godziny 20:00. Zainteresowani mogli wziąć udział w badaniu EKG, pomiarze ciśnienia krwi, pomiarze poziomu cholesterolu i glukozy oraz pomiarze wskaźnika kostka - ramię (ABI). Dostępne były również badania czynnika ryzyka zawału serca i konsultacje kardiologiczne i dietetyczne.

Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób starszych, ale nie tylko. Osoby młode również postanowiły skontrolować swoje zdrowie i uzyskać porady od lekarzy. Była to jedna z niewielu okazji, kiedy podczas jednego dnia i w jednym miejscu można było wziąć udział w tak licznych badaniach i to bezpłatnie. Odbyły się one w sali gimnastycznej, za specjalnymi parawanami, dzięki czemu pacjenci mogli liczyć na prywatność i dyskrecję.

Wszystkich zainteresowanych na wydarzenie zaprosił prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak.

Badanie serca to jedno z ważniejszych badań, o którym powinny pamiętać szczególnie osoby powyżej 45 roku życia. Warto wykonywać je regularnie, przykładowo podczas wizyt kontrolnych u lekarza bądź korzystając z takich okazji, jaka miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 3. Objawy, których nie można lekceważyć, to bóle w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy czy jakiekolwiek poczucie dyskomfortu w okolicach mięśnia sercowego. Nie warto lekceważyć nawet najdrobniejszych symptomów, ponieważ z pozoru błaha dolegliwość może doprowadzić do tragedii, a w odpowiednim czasie zdiagnozowanie przez lekarza może uratować nasze życie.

Weronika Świńczak

Otwocczanie badali swoje serca komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się