27°C bezchmurnie

Otwock ze swoją palmą

Publikacje, Otwock swoją palmą - zdjęcie, fotografia

Na początku lipca u zbiegu ul. Żeromskiego i Reymonta powstało tymczasowe rondo. Takie rozwiązanie jest podyktowane potrzebą usprawnienia i zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu pojazdów w związku z objazdem ul. Reymonta. Cały czas trwają prace przy budowie nowego mostu, wiaduktu na ul. Majowej w Świdrze i remoncie ul. Warszawskiej (obecnie na odcinku ul. Żeromskiego – Narutowicza).  

Na początku ubiegłego tygodnia, rano, w drodze do pracy ujrzałem na środku ronda palmę. Pierwsze pytanie, jakie powstało w mojej głowie: ,,Sławek, jak spędziłeś wczorajszy wieczór?” Uświadomiłem sobie, że grzecznie poszedłem spać, może trochę późno, ale nie aż tak bardzo. Drugie: ,,Czy przyjmujesz jakieś leki na stałe?” Nie. Myślę: może przysnąłem i dojeżdżam do ronda Charlesa De Gaulle'a w centrum Warszawy? Niemożliwe. Po pierwsze - jest za wcześnie, a moja 25-letnia toyota ma słabe osiągi prędkości. Po drugie - palma zbyt niska. Przystanąłem i wysiadłem z samochodu. Jestem w Otwocku na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Reymonta, przy wspomnianym, tymczasowym rondzie, a na środku stoi urokliwa palma – dmuchana zabawka.

Przez dłuższą chwilę cieszyłem oczy tropikalnym widokiem, gratulując w duszy autorowi pomysłu. Trzeba być albo artystą z silnie rozbudowaną wyobraźnią, albo przejść osobliwy tok ewolucyjny w dzieciństwie. Chociaż te zjawiska chyba się nie wykluczają. Stojąc tam, marzyłem przez chwilę. I wtedy zupełnie niespodziewanie, jak nieproszony gość, jak intruz, przyszła ta smutna, nieuchronna refleksja: jakie miasto, taka palma.  

Sławomir Wąsowski

 

Ps. Już w tym tygodniu ktoś nadał rondu imię “Otwocczanina Koziołka Matołka”, zawieszając na palmie stosowną tablicę. Ta koncepcja komuś jednak bardzo nie przypadła do gustu, bo w środę 29 sierpnia po południu i palma, i tablica znikły z ronda.

Otwock ze swoją palmą komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-08-30 17:11:33

  Palma jest superr sama jadąc od strony Lubelskiej oczom nie wierzyłam co widzę. Noga z gazu prawie na rondzie zamiast jechać było pusto stanelam autem. Na mojej buzi pojawił się szeroki uśmiech. Gratulacje dla kogoś kto to postawił

 • Otwotczanka - niezalogowany 2018-08-31 05:49:27

  beznadziejnie zarządzane miasto najwyższy czas coś z tym zrobić Ko gani Otworzenie!!!!!!!!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-08-31 08:51:38

  Dziś też zawieszono tabliczki na rondzie z napisem - Rondo Koziołka Matołka , mimo , że niestaleni sprawcy zabrali palmę .Dodam , że ostatnio postawiona palma została pozbawiona większości liści - wkrótce po jej postawieniu - po czym zniknęła - zabrana przez nieustalonych sprawców .A kiedy ZDP dokończy remont ul.Żeromskiego ? Albo kiedy ZDP naprawi dziury na ul.Reymonta ?

 • gość 2018-09-03 15:37:08

  Mam nadzieję, że to rondo zostanie w tym miejscu na stałe bo naprawdę robi robotę :)) Bardzo poprawił się wyjazd z Reymonta oraz od strony Biedronki. Mam nadzieję, że czyta to ktoś z ZDP.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-03 23:22:13

  Jacy WŁODARZE takie ronda, takie palmy, dziury w jezdni, podtopione ulice no i......płoty w centrum miasta.

 • gość 2018-09-07 07:36:04

  fajnie by było, jakby palma wróciła na rondo... Jej widok naprawdę poprawiał humor :)

Dodajesz jako: Zaloguj się