9°C bezchmurnie

Otwocka policja intensyfikuje działania przeciw nieprawidłowemu parkowaniu

Komunikacja - drogi , Otwocka policja intensyfikuje działania przeciw nieprawidłowemu parkowaniu - zdjęcie, fotografia

Kierowcy, którzy parkują w Otwocku lekceważąc przepisy, np. zatrzymują się mimo znaku zakazu, czy w zatoce przeznaczonej dla autobusów, muszą liczyć się z częstszymi karami w postaci mandatów. Policjanci z wydziału ruchu drogowego otwockiej KPP właśnie zapowiedzieli dokładniejsze kontrole i bardziej rygorystyczne egzekwowanie prawa.

W pierwszej połowie grudnia 2017 odbyła się w ZS nr 2 w Otwocku debata społeczna nt. bezpieczeństwa z udziałem przedstawicieli lokalnej policji, straży pożarnej, władz miasta oraz mieszkańców. Jednym z głównych postulatów zgłoszonych przez otwocczan była intensyfikacja interwencji wobec nieprawidłowo parkujących na ulicach kierowców. Ponieważ prośby w tej sprawie często były zgłaszane do KPP Otwock także przez maile, telefony oraz za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,  funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego otwockiej komendy oraz dzielnicowi właśnie zaczęli realizację postulatów mieszkańców.

Jak powiedział podinspektor Piotr Zakrzewski z KPP Otwock, nie będzie to krótkoterminowa akcja, a standardowe działanie policji. Zaplanowane są systematyczne kontrole na terenie miasta pod kątem prawidłowego parkowania.

Czy będzie to dotyczyć całości miasta? Jak powiedział podinspektor Zakrzewski najwięcej zgłoszeń w sprawie nieprawidłowego parkowania uniemożliwiającego swobodne przejście pieszym dotyczy ulic Andriollego, Wawerskiej, Karczewskiej i ogólnie centrum Otwocka. Na tym terenie można się więc spodziewać bardziej dokładnych kontroli i egzekwowania prawa.

[Fragment Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ze zgłoszonymi nieprawidłowymi parkowaniami]

Jakie są najczęstsze przewinienia kierowców w Otwocku?

1. Niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymywania.

Oprócz oczywistych znaków zakazujących zatrzymywania pojazdów, należy również pamiętać o przepisie określającym pozostawienie minimum 1,5 m przejścia dla pieszych na chodniku, łącznie z paragrafem, który mówi, że jeśli ta szerokość jest niewystarczająca i zaparkowany pojazd utrudnia płynność ruchu pieszych to parkowanie jest zabronione - czytamy w komunikacie policji. Okazuje się, że takie właśnie zachowanie kierowców jest często rejestrowane przy ulicy Andriollego. Konsekwencją są zatarasowane chodniki. Należy także pamiętać że za zniszczenie chodników w znacznym stopniu odpowiadają wjeżdżający tu kierowcy - zauważają policjanci.

Niestosowanie się do znajdujących się tu znaków drogowych i przepisu oznacza popełnienie wykroczenia z art. 92 lub 97 kodeksu wykroczeń i otrzymanie mandatu karnego w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny.

2. Parkowanie w zatoce przeznaczonej dla autobusów.

Niestety wciąż nagminnie jest parkowanie pojazdami na przystankach komunikacyjnych co powoduje brak możliwości wjechania w zatokę autobusom miejskim i bezpieczną obsługę pasażerów.

Kierowco pamiętaj - na przystankach obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymania i postoju pojazdów!

ZetKa


 

Otwocka policja intensyfikuje działania przeciw nieprawidłowemu parkowaniu komentarze opinie

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-01-11 12:07:31

    Zapraszamy w sobotę w okolice targowiska

Dodajesz jako: Zaloguj się