27°C bezchmurnie

Otwocki Rower Miejski wystartował

Kiedy: 2018-08-13 , godzina: 14:00 | Gdzie: Otwock

W poniedziałek, 13 sierpnia, na skwerze Lennestadt w Otwocku odbyła się inauguracja pilotażowego projektu pn. „Otwocki Rower Miejski”. Prezentacja miała miejsce w obecności władz miasta reprezentowanych przez wiceprezydenta Przemysława Żaboklickiego, radnych oraz rzecznika prasowego firmy NextBike Polska SA Marka Pogorzelskiego.

W ostatnich dniach utworzono 5 punktów samoobsługowych z 36 rowerami. Są one zlokalizowane w kilku miejscach:

Skwer 7 Płk. Ułanów (Małpi Gaj)

Park Miejski (Skwer Lennestadt)

Osiedle Morskie Oko (u zbiegu ul. Hallera i Generalskiej)

PKP Świder (ul. Jasna, obok poczty)

Top Market (ul. Żeromskiego) - stacja została uruchomiona dzięki współpracy z prywatnym partnerem Wojciechem Krawczykiem.

Warto podkreślić, że jest to projekt pilotażowy, potrwa do 4 listopada br. Jak podkreśla radny, Jarosław Margielski - to od mieszkańców Otwocka zależy, czy chętnie będą korzystać z rowerów i czy w efekcie program pozostanie w mieście. Pierwotnie zakładano, że z jednośladów będzie można korzystać już w ubiegłym roku, jednakże wystąpiły opóźnienia wynikające z braku zgody rady miasta i przeznaczenia odpowiednich środków. Pojawiła się szansa uruchomienia projektu wiosną, ale ostatecznie nastąpiło to kilka dni temu. Jak poinformował przedstawiciel Nextbike Polska - firma monitoruje systemy, a sam pomysł montażu rowerów w kolejnym podwarszawskim mieście, cieszy. Pojazdy są bowiem kompatybilne z podobnym systemem m.in. w stolicy, z którego skorzysta 1,7 tys. otwocczan oraz w Konstancinie- Jeziornej. Po prezentacji wiceprezydent, radni i prezes zarządu Nextbike przejechali rowerami ze stacji przy skwerze Lennestadt do Małpiego Gaju.

„Otwocki Rower Miejski to program pilotażowy, mamy jednak nadzieję, że rower miejski stanie się stałym elementem krajobrazu miasta. To kolejny już system Nextbike Polska w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy. Rowery można już wypożyczać w Konstancinie-Jeziornie, Piasecznie, Pruszkowie i Michałowicach, a od poniedziałku 13 sierpnia w Otwocku. Tworzy się aglomeracyjny system rowerowy” – mówi Robert Lech, prezes zarządu Nextbike Polska.

„Otwocki Rower Miejski to kolejna inicjatywa w naszym mieście, która promuje aktywny tryb życia wśród mieszkańców i jednocześnie ułatwia komunikację, a to wpisuje się z kolei w zapobieganie niskiej emisji pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10. Jest to doskonałe uzupełnienie programu budowy ścieżek rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych" – skomentował z kolei Piotr Stefański, wiceprezydent Otwocka.

 

Warto tutaj wspomnieć, jak korzystać z systemu. Użytkować go może każdy zarejestrowany w systemie Veturilo, a także ci, którzy założą konto na uruchomionej stronie internetowej: otwockirower.pl. 10 złotych - to kwota niezbędna do wypożyczenia roweru, którą musi być zasilone konto. Innym sposobem jest wpisanie na terminalu numeru telefonu, kodu PIN i numeru wypożyczonego jednośladu. Najszybszą możliwością jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji Nextbike i zeskanowanie kodu QR.

Jeśli chodzi o stawki, to po wpłaceniu kwoty startowej za jazdę:

  • do 20 minut - nic nie płacimy

  • do 60 minut - płacimy 1 zł

  • do 120 minut - płacimy 3 zł

  • do 180 minut - płacimy 5 zł

  • za kolejne godziny - płacimy po 7 zł

Nie pozostaje nic innego, jak zachęcić do korzystania z rowerów, bo jeśli projekt się przyjmie, to ma szansę pozostać na stałe w naszym mieście..

Sebastian Rębkowski

Otwocki Rower Miejski wystartował komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się