19°C bezchmurnie

Otwocki "smok" znów zieje

Eko System , Otwocki znów zieje - zdjęcie, fotografia

Dziś (18.12.17) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego znów ostrzegało w sprawie wyjątkowo złej jakości powietrza. Na mapach Mazowsza ukazujących stopień zanieczyszczeń powietrza pokazało się dużo czerwonych i pomarańczowych znaczków, które są oznaką wysokich przekroczeń norm trujących związków. Niestety Otwock i okolice "paliły się" wyjątkowo ciemną czerwienią.

Bardzo wysokie stężenie pyłów zawieszonych: PM 2,5 i PM 10 w powietrzu utrzymywało się od wieczora 17 grudnia aż do popołudnia dnia dzisiejszego. Normy były przekroczone w nocy nawet o 1000 proc.!  W trakcie tego listopada i grudnia to już piąte ostrzeżenie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dzisiejsze jednak wyniki w stacjach pomiarowych tak poszybowały w górę, że stały się jednym z  głównych newsów dnia. Ale nawet bez gadania i ostrzegania mediów chyba każdy kto wyszedł dziś na zewnątrz czuł po prostu problem nosem. " Śmierdzi jak ....z płonącego domu meblowego" - bardzo trafnie zauważył internauta Emil.

Późnym popołudniem ruszyło się trochę ciśnienie, podniosły się chmury dymu, poprawiło powietrze do oddychania. Lecz jakość powietrza wciąż jest tylko wg norm średnia, czyli po prostu niedobra. Z pewnością przed wyjściem na dłuższy spacer warto sprawdzić wyniki pomiarów i prognoz na stronie WIOŚ w Warszawie http://sojp.wios.warszawa.pl , czy na stronie GIOŚ http://powietrze.gios.gov.pl. Prognoza na noc i ranek 19 grudnia jest zła. Według synoptyków jakość powietrza ma się naprawdę poprawić dopiero w środę.

Ale co można z tym zrobić? Lepsza jakość powietrza w Otwocku zależy też w znacznym stopniu od każdego, kto tu mieszka, od tego np. jakim węglem pali w piecu, czy robi to umiejętnie aby jak najmniej dymić, czy nie pali śmieciami...

Tymczasem dziś (18.12.2017) na sesji Rady Miasta ustalone były dosyć istotne sprawy wpływające na możliwości poprawy jakości powietrza w okolicy.

Po pierwsze uchwalono program dotacji do wymiany źródeł ciepła na przyszły rok. W przyszłym naborze będzie można wnioskować o dotowanie następujących instalacji:

-        przyłączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego lub gazowniczego,

-        pompy ciepła,

-        kotły gazowe

-        kotły olejowe

-        kotły węglowe co najmniej 5 klasy zgodnie z normą PN EN 303-5:2012.  

Nie będzie natomiast dofinansowania na systemy fotowoltaiczne, ani solarne.  (Wyrzucenie systemów solarnych z programu dotacji miejskich, mimo wcześniejszej pozytywnej rekomendacji komisji ds. środowiska RM, zostało na sesji przeforsowane przez przewodniczącego RM, J. Margielskiego).

Drugą ważną uchwałą, która ma znaczenie dla możliwości kontroli palenisk domowych, ma likwidacja Straży Miejskiej. Nie padła na sesji żadna informacja, gdzie od przyszłego roku będzie można zgłaszać osoby, które np. palą w piecu śmieciami. Pewnie trzeba się będzie zgłaszać na policję - tylko czy otwocka policja ma wystarczająco wielu funkcjonariuszy, żeby reagować na takie zgłoszenia?

Kazimiera Zalewska

 

PS. Więcej o likwidacji Straży Miejskiej napiszemy wkrótce.

Otwocki "smok" znów zieje komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się