9°C bezchmurnie

Otwocki WOPR ostrzega: nie pływać w Wiśle

Bezpieczeństwo, Otwocki ostrzega pływać Wiśle - zdjęcie, fotografia

W majową sobotę amator zimnej kąpieli postanowił spróbować przepłynąć Wisłę w Warszawie – na wysokości mostu Poniatowskiego. Jego wyczyn przerwał wartki nurt rzeki znosząc go z obranego kursu na środek koryta. Na szczęście nieopodal czuwali policjanci rzeczni, którzy wycięczonego śmiałka odtransportowali na brzeg. 

Upalne dni sprawiają, że szukamy ochłody nad wodą, a że kąpielisk w powiecie otwockim jest mało, udajemy się na dzikie plaże wiślane. I właśnie nad Wisłą w majową sobotę i niedzielę w okolicy Nadbrzeża wypoczywało wiele osób. Rzeka jest aktualnie płytka, więc chlapią się w niej dzieci i nierzadko dorośli. 

Czy takie kąpiele są bezpieczne zapytałem wiceprezes otwockiego WOPR Annę Bielicką, którą spotkałem nad rzeką rozmawiającą z policjantem Policji Rzecznej. – Opalanie się na dzikiej plaży w okolicy stanicy WOPR jest bezpieczne, ale nie kąpiel w rzece – ostrzega wiceprezes Bielicka, a potwierdza to warszawski policjant. – Wisła ma tu bardzo silny nurt, występują w niej wiry, a dno jest niestabilne i występują miejscami tzw. ruchome piaski. Kilka lat temu w takie piaski wpadł młody człowiek i po prostu zniknął z oczu kolegów spacerujących przy brzegu.

Innym razem pewien mężczyzna pływał kajakiem. Nurt porwał kajak i ciągnął w wir. Na jego szczęście ratownicy naszego WOPR-u zauważyli jego nieskuteczną walkę z żywiołem i ściągnęli nieszczęśnika wraz z kajakiem do brzegu. Jednak odpowiadając na pytanie, czy bezpieczna jest kąpiel w Wiśle, odpowiem, że nie jest. Ale nie jest też zakazana. Tyle tylko, że grozi to utonięciem, co z całą stanowczością chcę podkreślić. Jednak zapraszam na urokliwą plażę, ale wyłącznie  do opalania się i podziwiania naszej wspaniałej, choć niebezpiecznej, Wisły – podkreśla wiceprezes otwockiego WOPR Anna Bielicka.

AnKa

Otwocki WOPR ostrzega: nie pływać w Wiśle komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się