18°C bezchmurnie

Otwockie obchody Święta Policji

| Gdzie: Otwock

Urzędy, Otwockie obchody Święta Policji - zdjęcie, fotografia

24 lipca jest szczególnym dniem dla Policji. Wtedy właśnie obchodzi ona swoje święto i 98 rocznicę powołania. W Otwocku celebrowano uroczystość 21 lipca w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury.

W obchodach uczestniczyło kierownictwo Policji, przedstawiciele władz samorządowych i gminnych, zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz instytucji dbających o bezpieczeństwo, a także policjanci i pracownicy Policji.

Komendant Powiatowy Policji w Otwocku – Hubert Białogrodzki – przywitał zgromadzonych gości, kadrę kierowniczą i mianowanych policjantów. Podziękował za dobrą współpracę władzom samorządowym i instytucjom. Życzył policjantom dalszych sukcesów oraz pogratulował awansów.

50 policjantów z awansami

50 funkcjonariuszy z jednostek i komórek organizacyjnych Komendy w Otwocku zostało awansowanych na stopień wyższy, a niektórzy policjanci otrzymali dyplomy i nagrody od władz samorządowych za osobisty wkład w podnoszenie bezpieczeństwa.

Podczas uroczystości, przemawiał Starosta Otwocki – Mirosław Pszonka. Nawiązał do sytuacji w Warszawie, gdzie policjanci muszą dbać o porządek publiczny i bezpieczeństwo, między Polakami. Mimo trudnych ról są gotowi do niesienia pomocy, profesjonalni i zaangażowani. Cieszą sią też coraz większym zaufaniem społecznym.

Po wieloletniej służbie pożegnano odchodzącego na emeryturę - Kierownika Posterunku Policji w Wiązownie, pełniącego również stanowisko Przewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZP (Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów) w Otwocku - aspiranta sztabowego Dariusza Szopę.

Uroczystość zwieńczyło odczytanie okazjonalnego listu od Komendanta Stołecznej Policji mł. insp. dr Rafała Kubickiego. Autor podkreślał w nim trud, jaki wkładają policjanci na rzecz dbania o bezpieczeństwo publiczne.

Policja w liczbach

Z opublikowanych na stronie policja.pl badań, zrealizowanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej w ubiegłym roku, wynika, że pracę Policji ocenia dobrze 72 procent ankietowanych, zaś krytycznie jedynie 17 procent. Ocena Policji jest wyższa niż w edycjach badania realizowanych w latach 2012-2015. Ostatni bilans stanu zatrudnienia w służbie pochodzi z 1 stycznie 2015 roku. Wynika z niego, że stan etatowy w Policji to 102 309 policjantów, stan zatrudnienia wynosi 98 775 (oraz 54 na stanowiskach finansowanych przez samorządy lokalne). Najwięcej wśród nich to aspiranci (ponad 40 tyś.). Blisko 40-proc. policjantów pełni służbę w przedziale od 3 do 10 lat. Większość z nich to młodzi ludzie, bo aż 47-proc. jest w wieku 31-40 lat (najmniej, bo tylko 3 proc.-powyżej 50 lat).

Coraz mniej chętnych

Niestety policjantów z roku na rok ubywa. Praca ta jest wymagająca (nadgodziny, praca w sobotę, niedzielę i święta) i niebezpieczna - ryzykuje się swoje zdrowie i życie. Nie zachęcają też zarobki. Policjant zarabia 2 452 zł netto, dopiero dzielnicowy otrzymuje wyższe uposażenie wynoszące 3 162 zł, detektyw zaś 3 400 zł. Ponadto policjanci tracą swoje przywileje, wcześniej można było iść na emeryturę po 15 latach pracy, teraz po 25 i po 55 roku życia.

eg

Zdjęcie pochodzi ze strony http://kppotwock.policja.waw.pl/

 

Otwockie obchody Święta Policji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się