6°C bezchmurnie

Pieszy bezpieczny - to na drodze widoczny

Bezpieczeństwo, Pieszy bezpieczny drodze widoczny - zdjęcie, fotografia

Co roku w naszym kraju na drogach ginie 3 tysiące osób. Wzmożony ruch w okolicach Wszystkich Świętych ma swój poważny udział w tych smutnych statystykach. W 2016 r. w tym okresie zginęło 49 osób, a liczba wypadków przekroczyła pół tysiąca. W tym roku od piątku 27 października doszło już do ponad 350 wypadków, w których śmierć poniosło 35 osób, a 423 zostały ranne. Do grona tegorocznych ofiar niestety należy 71-letni mieszkaniec naszego powiatu, który zginął przechodząc przez DK17. Trochę optymizmu przynosi z kolei wydarzenie w SP w Gliniance - młodzi chcą wiedzieć jak być bezpiecznym na drodze.

Jak podają policyjne statystyki jedna trzecia wypadków śmiertelnych dotyczy pieszych, a niemal połowa z nich zdarzyła się z winy pieszego. Piątkowy wypadek (27.10) w Bocianie na DK17 zdarzył się we wczesnych godzinach rannych, o szarówce. 71-letni mieszkaniec gminy Kołbiel poniósł śmierć na miejscu próbując przebiec przez drogę.

Piesi giną na drogach bo ich słabo widać. W jesienne szarugi szczególnie dobrze wtapiają się w tło, więc kierowcy często zbyt późno zdają sobie sprawę z ich obecności na drodze.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy pieszy i rowerzysta zadbał, aby być widocznym – czy to dzięki kamizelce odblaskowej, opasce czy specjalnej latarce rowerowej. To zalecenie wciąż jednak nie dociera do wielu ludzi, trzeba więc je powtarzać, do skutku.

Uczniowie z Glinianki uczyli się o bezpieczeństwie 

Promowanie bezpieczeństwa na drodze wśród dzieci i młodzieży było właśnie celem dużego wydarzenia, które zostało odbyło się w Szkole Podstawowej w Gliniance. Uczestnikami było 261 uczniów. Dla nich Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie wraz z dyrekcją szkoły, oraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, ratownikami medycznymi i pracownikami WORD w Warszawie przygotowali imprezę pod hasłem „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. W jej trakcie dzieci i młodzież uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanych trzech panelach tematycznych poświęconych bezpieczeństwu.

Na jednym grupa uczestników uczyła się jazdy na rowerze na torze z przeszkodami. Druga grupa poznawała w teorii i praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy. Główną pomocą w tej nauce były fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Trzecia grupa uczniów miała zajęcia z otwockimi policjantami, którzy pokazali im film „… tak, chcę być bezpieczny”, a potem omówili różne rodzaje zagrożeń, na jakie narażone są dzieci i młodzież w codziennym życiu oraz podpowiadali, jak się przed nimi chronić, m.in. uświadamiali jak ważna dla bezpieczeństwa podczas przebywania na drodze jako pieszy, czy rowerzysta - jest odpowiednia widoczność.

Wszyscy uczniowie SP w Gliniance otrzymali podczas wydarzenia rodzinne zestawy odblaskowe, mieli też możliwość spróbować swych umiejętności w mobilnym symulatorze jazdy motocyklem, który ustawiony był przed budynkiem szkoły.

Miejmy nadzieję, że ta młodzież będzie pamiętała aby być widocznym na drodze.

ZetKa

Fot. KPP Otwock


 

Pieszy bezpieczny - to na drodze widoczny komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się