9°C słabe, przelotne opady deszczu

Piknik WiązLove i jarmark „Sójka Bezpiórka

Imprezy, Piknik WiązLove jarmark „Sójka Bezpiórka - zdjęcie, fotografia

Niedziela 17 czerwca w Wiązownie była dniem pełnym kultury, rozrywki, edukacyjnych warsztatów i niestereotypowych zakupów. Wszystko za sprawą pikniku rodzinnego pn. Piknik WiązLove i towarzyszącego mu III Wiązowskiego Jarmarku Artystów Rękodzielników i Zdrowej Żywności oraz Jarmarku Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Sójka Bezpiórka”.

Choć Jarmark był oficjalnie wydarzeniem towarzyszącym  piknikowi rodzinnemu, jednak zaczniemy relację od niego, bo też wiele osób zjawiło się na wydarzeniu głównie z powodu okazji na niesztampowe, regionalne i różnorodne zakupy. Tego dnia wzdłuż ulicy Kościelnej rozstawiono wiele kramów z ręcznie wykonaną ceramiką, biżuterią, zabawkami, odzieżą, torebkami, różnorodnymi bibelotami do domu, kosmetykami... 

Ponadto odwiedzający jarmark „Sójka Bezpiórka” mieli okazję zaopatrzenia się w wielorakie smakołyki: regionalne wędliny, piwa, miody, czosnek... Dzienny Dom „Senior-Wigor” przygotował Festiwal Pierogów, serwując pierogi wszelkich kształtów i smaków. I oczywiście można było zakupić specjały z naszego regionu, czyli pieczone pierożki nazywane "sójką gliniecką".  Kilka rodzajów ,,sójek” - od różnych gospodyń - oferowali członkowie stowarzyszenia miłośników tradycji i kultury ludowej „Wawrzynioki” oraz twórczyni ludowa z Rzakty, Kazimiera Szczęsna, która prowadzi warsztaty kulinarne w WCK Filia Falenica, gdzie można nauczyć się przygotowywania lokalnych przysmaków. 

Bardzo ciekawą propozycją były stoiska warsztatowe: staropolska olejarnia, zielarski kram, staropolskie jadło naszych przodków, praca bartnika - i tu była okazja posmakować m.in. oleju z czarnuszki czy budyniu z "polską wanilią" (z suszonych kwiatów bzu czarnego). Organizatorem Jarmarku były Stowarzyszenie Więzy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Wielu mieszkańców gminy i gości przybyło jednak głównie na piknik, żeby pobawić się przy dobrej muzyce czy dopingować swoim młodym artystom. Na scenie występowali bowiem podopieczni Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie, po nich chór Mienia River i zaproszone zespoły: Świdermajer Orkiestra, Future Folk i Maleo Reggae Rockers. Program wzbogaciły widowiska rozrywkowo – kabaretowe (Kabaret Czwarta Fala), taneczne oraz cyrkowe. Finałem pikniku była zabawa taneczna prowadzona przez DJ Brothers. Przez całe popołudnie występom artystów na scenie towarzyszyły zabawy przygotowane przez grupę cyrkowców, a ponadto dmuchańce i stoiska typowo piknikowe. 
Kazimiera Zalewska

Piknik WiązLove i jarmark „Sójka Bezpiórka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się