22°C słabe, przelotne opady deszczu

Pomidorowe szaleństwo w Janowie

Już po raz drugi w niewielkiej wsi Janów w gminie Karczew odbyło się Krajowe Święto Pomidora. I nic dziwnego, że akurat w tym miejscu. Wszak prawie wszyscy mieszkańcy uprawiają od lat pomidory szklarniowe, które są tak smaczne, że zabiegają o nie europejskie rynki.

Rok temu sołtys Patryk Malinowski i radny gminny Radosław Kociszewski, aby swoją miejscowość jeszcze bardziej wypromować, wymyślili „Bitwę na pomidory”. I pod koniec lipca taka bitwa się odbyła, a za amunicję posłużyły pomidory nienadające się do sprzedaży, bo popękane, zbyt miękkie i te, które odrzuciły sortownice w gospodarstwach ogrodniczych mieszkańców.

W tym roku, 23 lipca, do udziału w imprezie zgłosiło się z kraju i zza granicy wielu plantatorów, producentów i firmy związane z uprawą tego czerwonego warzywa. Przybyło też znacznie więcej widzów i nie tylko z powiatu otwockiego, ale też z całej Polski, co widać było po rejestracjach samochodów. Dużo więcej osób wzięło także udział w bitwie pomidorowej. Licząc rozdane koszulki, można stwierdzić, że ponad 200 wojowników stanęło na placu boju, by przez prawie godzinę obrzucać się pomidorami. Walczącym towarzyszyła ulewa z góry, a  od dołu - strumień z węża strażackiego. Nikomu jednak woda nie przeszkadzała, jak i to, że waliły pioruny, a granatowe niebo rozjaśniały błyskawice. ,,Biali” przeciw ,,zielonym” walczyli zaciekle, a uśmiech nie znikał nawet wtedy, gdy komuś pomidor rozchlapał się na twarzy, zalewając sokiem oczy. Początkowo ,,zieloni” napierali tak, że ,,biali” zmuszeni byli lekko się cofnąć, jednak po silnej mobilizacji drużyny i zmasowanym ataku, ,,zieloni” przyparci zostali do bandy, co dało zwycięstwo ,,białym”. Niczym zmokłe kury wszyscy po walce ustawili się przed wężem, by zmyć czerwony sok i skórki pomidorowe z ubrań i całego ciała. Nagrodą dla wszystkich były gromkie brawa publiczności oraz satysfakcja z udziału w unikalnej w Europie walce pomidorowej.

Wiele też się działo na łące, na której rozstawiły się różne kramy, stragany, ale najliczniejsza kolejka ustawiła się do kociołka, w którym gotowana była zupa pomidorowa z makaronem. Coś pysznego! Kucharze jednak nie chcieli uchylić nawet rąbka tajemnicy, jak jest ona warzona, choć wiele osób nalegało. Na stoiskach można było też skosztować różnych odmian pomidorów, a nawet posmakować pomidorów nadziewanych kaszą jaglaną z czarnymi oliwkami. Smakosze piwa mieli wydzielone ogródki piwne, a inni - miejsca z lodami, smakołykami grillowymi, zapiekankami, frytkami…Siedząc pod parasolami, wszyscy słuchali muzyki płynącej ze sceny. Koncert zaczął zespół „Sołtysi” z gminy Karczew, który wykonał kilka ludowych pieśni, co publiczność nagrodziła gromkimi brawami, a zaraz po nim wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Karczew pod batutą Zbigniewa Chodaka i dała tak fantastyczny popis gry, że czapki z głów. Moim zdaniem był to najlepszy występ tego popołudnia, poza oczywiście znakomitym śpiewem gwiazdy wieczoru Kasi Stankiewicz i zespołu Varius Manx.

Ci, których nie wystraszyła ulewa i doczekali występu gwiazdy, mogli podziwiać sztuczne ognie, które wystrzeliły w pochmurne niebo, a następnie posłuchać piosenek zespołu „Piękni i młodzi” oraz popisu grupy „D-Bomb”.

Cóż, impreza wymyślona przez dwóch młodych ludzi, mieszkańców Janowa, stała się krajowym świętem, w którym pomidor jest głównym bohaterem, a miejscowość Janów jego europejską stolicą.

Andrzej Kamiński

 

Sponsorzy

Zakład Ogrodniczy Jarek i Michał Pytlik

Gospodarstwo Ogrodnicze Tomasz Zygmunt

Gospodarstwo Rodzinne Floriańczyk

Gospodarstwo Ogrodnicze Stanisław Rozum

Gospodarstwo Ogrodnicze Leszek Wawer

Gospodarstwo Ogrodnicze Sylwester Wawer

Gospodarstwo Ogrodnicze Izabela i Łukasz Bąk

Gospodarstwo Ogrodnicze Jan i Mariusz Rechnia

Gospodarstwo Ogrodnicze Ewelina i Patryk Szklarz

Gospodarstwo Ogrodnicze Emilia i Kamil Stanieta

Gospodarstwo Ogrodnicze Teresa i Wit Wożniak

Gospodarstwo Rodzinne Łuszczyk

Gospodarstwo Ogrodnicze Sylwia i Łukasz Budyta

Gospodarstwo Ogrodnicze Agnieszka Matczak

Andrzej i Patryk Płachta

Firma Saint-Gobain Cultilene

Firma Horus-Energia

Gospodarstwo Ogrodnicze Przemysław Cieślak

Gospodarstwo Ogrodnicze Tomasz Cieślak

Firma Okoń ZO

Firma NC Koperty

Gospodarstwo Ogrodnicze Jacek Kociszewski

Gospodarstwo Ogrodnicze Urszula i Ludwik Książek

Gospodarstwo Ogrodnicze Katarzyna i Mirosław Pielak

Gospodarstwo Ogrodnicze Andrzej Mirosława i Paweł Jobda

Gospodarstwo Ogrodnicze Przemysław Jałoszyński

Firmy Tarus

Bank BGŻ PNB Paribas

Bank Spółdzielczy w Karczewie

Grupa Producentów Rozsad Krasoń

Firma JAKSA

Firma METAZET

Firma PRECIMET

Gospodarstwo Ogrodnicze Albert Drewicz

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza Janiak

Firma Ford Jan Kociszewski

Firma NEOEnergetyka

Gospodarstwo Ogrodnicze Franciszek Stasiak

Gospodarstwo Ogrodnicze Krzysztof Kociszewski

Firma Syngenta

Firma HM Clause

Firma InviNets

Burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek

Starosta Otwocki Mirosław Pszonka

Firma Lek\Habo

Firma Monsanto Polska

Firma Rockwool Grodan

Firma Enza Zaden

Firma Koppert

Firma Konexim

Marcin Braun

Stowarzyszenie Kultury Mazowsza

OSP Otwock Wielki OSP Karczew

Gospodarstwo Ogrodnicze Ewa i Marek Rosłoniec Gospodarstwo Ogrodnicze Lidia i Tomasz Rosłoniec Gospodarstwo Ogrodnicze Iwona Szklarz Rosłoniec Gospodarstwo Ogrodnicze Magdalena i Robert Kociszewscy Gospodarstwo Ogrodnicze Emilia i Piotr Kociszewscy Gospodarstwo Ogrodnicze Marzena Milczarska

Józef Milczarski

Firma RIJK ZWAAN

Firma PROD-PAL

PPHU "J.R.T.W.M.-KRAWCZYK"

Edyta i Konrad Kośmiccy

Zarząd Dróg Powiatowych

Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami

Starosta  Mirosław Pszonka podziękował darczyńcom wręczając okolicznościowe dyplomy, a też podziękował im burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek.

 

Pomidorowe szaleństwo w Janowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się