10°C słabe opady deszczu

Pracownicy NCBJ też dostaną 500+

Edukacja - nauka, Pracownicy dostaną - zdjęcie, fotografia

Ta informacja sprawi, że znacznie więcej warszawiaków będzie chciało pracować w Otwocku. Chodzi o osoby, które planują karierę naukową. Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku obecnie zatrudnia ponad 1100 osób, a wkrótce będzie chciało i mogło ściągnąć do siebie więcej fachowej kadry, ponieważ otrzymało zwiększoną o 50% dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

Znacznie większe środki są efektem uzyskania przez instytut najwyższej kategorii naukowej A+ w ubiegłorocznej ocenie jednostek naukowo-badawczych. Jak informuje rzecznik NCBJ, dr Marek Pawłowski, kierownictwo zdecydowało, aby dodatkowe środki finansowe przeznaczyć przede wszystkim na lepsze pensje dla pracowników tego już największego instytutu badawczego w Polsce.

„Chciałbym, by średnie wynagrodzenie zasadnicze profesora w instytucie było nie mniejsze niż 7500 zł, a najniższe wynagrodzenie zasadnicze było wyższe o kilkaset złotych niż płaca minimalna w Polsce” - stwierdził prof. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ. Jego zdaniem dotychczasowa sytuacja finansowa ośrodka sprawiała, że NCBJ jest do tej pory pracodawcą atrakcyjnym - przynajmniej na lokalnym rynku otwockim. „Nowe podwyżki wynagrodzeń – średnio z dodatkami ok. 500+ miesięcznie na pracownika – pozwolą nam lepiej konkurować także na rynku warszawskim, skąd pochodzi większość naszej kadry naukowej i inżynierskiej” - wyjaśnia prof. Kurek. „Zależy nam na przyciągnięciu do Świerka młodych, twórczych ludzi, dzięki którym instytut będzie się rozwijał i utrzyma, a nawet wzmocni swoją pozycję naukową".

Drugą zachętą dla badaczy, którzy chcieliby wkrótce związać swoje losy z NCBJ, jest okazała lista planów rozwojowych instytutu.

"Już budujemy dwa supernowoczesne laboratoria CERAD i CENTRIX. Za chwilę rozpoczniemy budowę pierwszego polskiego lasera na swobodnych elektronach PolFEL. Przy reaktorze Maria powstanie – mam nadzieję, że za dwa-trzy lata – nowoczesne laboratorium neutronografii, do którego sprowadzamy właśnie wyposażenie. Pomyślnie przebrnęliśmy też przez kolejne etapy starań o utworzenie Centrum Doskonałości nowych materiałów NOMATEN. Trwa nabór na dwa nowe kierunki studiów doktoranckich – projektowania radiofarmaceutyków i reaktorów nowych generacji. Będziemy je prowadzili od października tego roku dzięki wygranym konkursom na wykorzystanie środków unijnych, a stypendia na tych studiach będą naprawdę godziwe.” - tak kusi przyszłych kandydatów do pracy naukowej prof. Kurek. A to jeszcze nie wszystkie dobre zmiany w instytucie.

Należy pogratulować pracownikom NCBJ dotychczasowych znakomitych wyników ich pracy i trzymać kciuki za dalszy piękny rozwój.

ZetKa


 

Pracownicy NCBJ też dostaną 500+ komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się