20°C bezchmurnie

Program Rodzina N+ ma ruszyć jesienią

Rodzina, Program Rodzina ruszyć jesienią - zdjęcie, fotografia

Na jakim etapie są przygotowania do uruchomienia programu Rodzina N+?

Na  sesji 28.05.18 radny Krzysztof Kłósek dopytywał się o termin startu programu rodzina N+. Program ten ma na celu zapewnienie wachlarza zniżek dla rodzin mających niepełnosprawne dziecko  - podobnych do tych, które zapewniono użytkownikom programu Rodzina 3 +.

Na sesji nie było wiceprezydent Agnieszki Wilczek, która za ten program odpowiada. Obecny wiceprezydent Piotr Stefański poinformował, że  - z tego, co wie -  w chwili obecnej zmieniany jest statut Ośrodka Pomocy Społecznej, aby mógł on przyjmować wnioski dla tego programu. Radny Krzysztof Kłósek powiedział, że gdy ostatnio pytał o program  Rodzina N+ panią wiceprezydent, to nie kryła zaskoczenia, że uchwała dotycząca owego programu jest w mocy i nie została zaskarżona. Dodał, że uchwała została podjęta przez radnych już 28 marca, a od 3 maja jest prawomocna.

Zapytaliśmy w urzędzie miasta o to, na jakim etapie jest ten program? - W tej chwili przygotowywana jest zmiana statutu Ośrodka Pomocy Społecznej, by mógł on obsługiwać zarówno wnioski dotyczące kart dla programu Rodzina 3+ jak i rodzina N+, ponieważ obydwa programy oferują podobny zakres ulg. Na początku przyszłego tygodnia nowy statut zostanie przekazany do zaopiniowania radnym, po czym terminy naboru wniosków na ten rok zostaną określone w drodze zarządzenia. Będziemy starali się, aby zniżki zaczęły obowiązywać już od września tego roku.

Program Rodzina N+ stanowi rozszerzenie realizowanego już 5 rok programu Rodzina 3+. Podczas poprzednich 4 lat funkcjonowania z budżetu miasta wydano na niego około 3 mln złotych, co wynosi średnio około 4,5 tys. zł na korzystającą z niego rodzinę. Zniżki polegają m.in. na: zwolnieniu z opłat za przedszkole i żłobek,  za żywienie w szkołach i gimnazjach oraz za uczestnictwo dzieci w zajęciach z zakresu kultury fizycznej, oświaty, kołach zainteresowań.

Zgodnie z informacjami, jakie podał OPS, w Otwocku zamieszkuje około 250 rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. W tym roku w budżecie miasta zostało przez radnych zapisane 50 tys. zł na pomoc dla nich. Jeżeli program zostanie uruchomiony we wrześniu, to najprawdopodobniej przeznaczona na niego kwota 50 tys. zł okaże się niewystarczająca. W tym przypadku prezydent będzie wnioskował do rady miasto o zwiększenie środków – powiedziała nam Paulina Jaworek z Biura Komunikacji UM Otwock.
Red.


 

Program Rodzina N+ ma ruszyć jesienią komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się