10°C słabe opady deszczu

Przysięga i zaręczyny

W niedzielne popołudnie podczas uroczystości zorganizowanej w Płocku ponad 120 młodych żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową. Jak się dowiedzieliśmy w tej grupie były także osoby pochodzące z powiatu otwockiego. Jeden z żołnierzy postanowił dodatkowo wyróżnić ten moment swojego życia i w otoczeniu kolegów z batalionu oświadczył się swojej dziewczynie.

Jak poinformowała Aleksandra Wic, rzecznik prasowy, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (6 MBOT), uroczysta przysięga żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty odbyła się w niedzielę, 15 lipca od godz. 13.00 na Nowym Rynku w Płocku. Wszyscy żołnierze, którzy do niej przystąpili, zakończyli wcześniej 16-dniowe szkolenie podstawowe. W batalionie służą mieszkańcy powiatów południowego Mazowsza. Zgłosili się na ochotnika w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie. Po złożeniu przysięgi czeka ich trzy lata szkoleń, ale nie w formie ciągłej, a dwudniowych treningów, na które będą zobowiązani się stawiać raz w miesiącu.

Uroczystość w Płocku odbyła się z wielką pompą. Zaczęła się od mszy św. w intencji zaprzysiężonych żołnierzy w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Po niej słowa roty - przysięgi wojskowej, wypowiedziało ponad 120 ochotników, którzy zostali powołani 30 czerwca do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu. Jest to pierwszy pododdział formowany w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. Jednostka została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

W trakcie uroczystości dowódcy przekazali wyróżnienia dla najlepszych żołnierzy ze szkolenia podstawowego, a także listy gratulacyjne. W tym momencie do powinszowań włączyły się rodziny. I tą właśnie podniosłą, ale pełną serdeczności chwilę wykorzystał szeregowy Mikołaj Marciniak aby poprosić swoją dziewczynę o rękę. Wzruszyła się nie tylko owa panna, ale i wszyscy widzowie....

– „Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” – słowa przysięgi oddają, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nas, żołnierzach Wojska Polskiego. W myśl idei Wojska Obrony Terytorialnej chcemy stać na straży naszej małej ojczyzny, czyli naszych najbliższych i miejsc, w których na co dzień żyjemy. W imieniu koleżanek i kolegów chcemy podziękować dowódcom i kadrze instruktorskiej za włożony trud, cierpliwość i przekazaną wiedzę. – stwierdziła w imieniu żołnierzy szeregowa Joanna Benesz.

 

Przysięga i zaręczyny komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się