19°C bezchmurnie

Ruszyła wycinka lasu w Dąbrówce

Inwestycje, Ruszyła wycinka Dąbrówce - zdjęcie, fotografia

Jak wcześniej pisaliśmy Nadleśnictwo Celestynów od ubiegłego roku prowadzi przebudowę lasu w Dąbrówce i Starej Wsi, w obrębie drogi z Celestynowa do Otwocka. W tym roku leśnicy wytną drzewa na powierzchni 6 hektarów, teren zaorzą a wiosną obsadzą młodym lasem.

- Niestety, nie ma innego wyjścia. Las wygląda zdrowo, ale jest chory, a przez to stanowi zagrożenie dla ludzi i domów  – stwierdza stanowczo nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów Artur Dawidziuk. – Zwróciliśmy się do ekspertów od ochrony lasu, by ten obszar szczegółowo przebadali. Diagnoza była jednoznaczna: las bezwzględnie trzeba odbudować. Drzewa zaatakowała huba korzeniowa, co znaczy, że w środku są one zgniłe.  W zgniliznę wnikają szkodniki żywiące się nią, co sprawia, że pień staje się coraz bardziej pusty w środku. Choroba za przyczyną owocników przenosi się z drzewa na drzewo. I niby z wyglądu zdrowe, a przy byle wiaterku, może się złamać niczym zapałka. Odbudowę  lasu w Dąbrówce i częściowo Starej Wsi rozłożyliśmy na kilka lat. Pierwszą wycinkę wykonaliśmy wiosną ubiegłego roku, teraz wycinamy chory las po drugiej stronie drogi, a późną wiosną przyszłego roku będziemy robić nasadzenia młodnikiem i chcemy do tej akcji zaprosić mieszkańców z Dąbrówki i Starej Wsi, by poczuli, że to ich las. Główne gatunki, jakie planujemy posadzić, to sosna, ale także dęby , brzozy i wyjątkowo - trochę buka. Wycięte drzewa nie będą się nadawać do niczego innego jak tylko na opał – strata dla  Skarbu Państwa i nadleśnictwa. Zyskają jedynie mieszkańcy, bo będą mieć opał na zimę za niewielkie pieniądze.  – podkreśla nadleśniczy Artur Dawidziuk.

Las jest wtedy piękny, gdy zdrowy. I, aby taki był od wieków dbają leśnicy, ponieważ są jakby lekarzami. Co jakiś czas przeprowadzają badania kontrolne i gdy wykryją, że któreś drzewo jest zainfekowane chorobą, natychmiast leczą, a gdy schorzenie jest nieuleczalne, wycinają, by kolejne nie uległy zakażeniu. Niestety, ten las choroba zaatakowała masowo, więc nie pozostaje nic innego jak dokonać odnowienia ( posadzić nowy ), zostawiając niewielkie połacie młodszego drzewostanu ( ochrona przed hałasem , bioróżnorodność itp. ).

Cóż, lasy w Polsce są dobrem narodowym, więc są powszechnie dostępne, a leśnicy zapraszając do nich muszą mieć pewność, że są w dobrym stanie i nikomu się krzywda  nie przydarzy.

 

Andrzej Kamiński  

 

Ruszyła wycinka lasu w Dąbrówce komentarze opinie

  • Anna 62 - niezalogowany 2018-02-14 23:26:54

    100 % wycinki prowadzone jest na terenie Starej Wsi , Tzw Grąd celestynowki pomiędzy przejazdem kolejowym a schroniskiem dla zwierząt to tereny Starej Wsi .

Dodajesz jako: Zaloguj się