Skandal samorządowy w Otwocku

Radni Otwocka, Skandal samorządowy Otwocku - zdjęcie, fotografia

W styczniu br. media społecznościowe obiegła wiadomość, że grupa otwockich radnych PiS złożyła wniosek do budżetu państwa o 1 mln zł dotacji na rewitalizację parku miejskiego. Załączone zdjęcie pozujących z uśmiechem radnych miało sygnalizować sukces, którym było... złożenie wniosku. W lipcu 2016 r. ci sami ludzie zaprzepaścili 1,4 mln złotych na rewitalizację centrum Otwocka, wtedy pieniądze z Unii Europejskiej były już przyznane! Brakowało tylko uchwały radnych, aby prezydent mógł podpisać stosowną umowę. Środki przepadły, a na decyzji radnych skorzystał Nowy Dwór Mazowiecki, który natychmiast zastąpił Otwock.

To wszystko jednak nic w świetle działań, których konsekwencją jest utrata przez Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp z o.o. unijnych dofinansowań na łączną kwotę przekraczającą 50 000 000 złotych! To tyle, ile wynosi trzyletni budżet inwestycyjny całego miasta!

Pseudoekolodzy w akcji

Zaczęło się od zablokowania możliwości pozyskania 19 mln zł bezzwrotnego unijnego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, co opisywaliśmy szczegółowo w 2015 r. [czy-kilka-osob-ma-prawo-decydowac-o-utracie-milionow-dla-mieszkancow-otwocka]. Reprezentująca stowarzyszenie „Zielony Kasztel” Irena Kwolczak El Korbi serią skarg do sądów (SKO, WSA, NSA) zablokowała wtedy uzyskanie przez OPWiK decyzji koniecznych do wydania pozwolenia na budowę. Było ono warunkiem otrzymania pieniędzy, na które Fundusz udzielił już tzw. promesy (przyrzeczenia). Środki miały sfinansować działanie stricte ekologiczne, jakim była modernizacja obiektów oczyszczalni ścieków produkujących tzw. „zieloną energię”. Przepadły także pieniądze na przewidywaną w zakresie dofinansowania kanalizację deszczową w ul. Andriollego.

Wymiana wysłużonych układów technologicznych oczyszczalni była konieczna i kosztowna. Jedyną szansą na pozyskanie odpowiednich funduszy były programy Unii Europejskiej. Z tego powodu od 2007 r. OPWiK systematycznie uczestniczył w konkursach o kolejne dotacje. Utrata 19 mln zł bezzwrotnych środków była bolesnym doświadczeniem, ale spółka się nie poddała. W WFOŚiGW zaciągnięto preferencyjną, wielomilionową pożyczkę. Informacja o tym wywoła prawdziwą furię. Irena Kwolczak El Korbi, w imieniu stowarzyszenia „Zielony Kasztel”, wręcz zasypała instytucje państwowe pismami szkalującymi OPWiK Sp z o.o. Trafiły one do 24 różnych instytucji (!). Przedstawione w nich zarzuty uznano za bezzasadne. Inwestycje udało się zrealizować, a 30 stycznia 2018 r. nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie wszystkich obiektów zmodernizowanej oczyszczalni [więcej o tym: jest-pozwolenie-na-uzytkowanie].

Skandaliczne postępowanie radnych koalicji

Dwa lata temu kierownictwo OPWiK Sp z o.o. dostrzegło szansę na zrefundowanie wszystkich dotychczas poniesionych wydatków (pokrytych z oprocentowanych pożyczek). Podjęto decyzję o uczestnictwie w kolejnym konkursie o bezzwrotne środki ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Spółka złożyła wniosek o ponad 30 mln zł dotacji. 19 października 2016 z Funduszu nadeszła informacja, że wniosek został zweryfikowany i przeanalizowany w zakresie (…) pełnej zgodności z kryteriami merytorycznymi II stopnia i przesłany dalej do Ministerstwa Środowiska. Sukces? Niekoniecznie, bo po dwóch latach procedowania wniosek został odrzucony… W uzasadnieniu jak mantra powtarzają się dwie kwestie: brak zatwierdzonego Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych (…) OPWiK Sp z o.o. oraz brak uchwalonych taryf na usługi. W ciągu ostatnich dwóch lat radni siedmiokrotnie odmawiali spółce uchwalenia tych dokumentów. Dzięki dokumentom, do których dotarliśmy, jest już jasne, że radni tzw. koalicji z premedytacją doprowadzili do odrzucenia miejskiej spółki z konkursu w Narodowym Funduszu.

Trudno zrozumieć, czym się kierują i w czyim interesie działają ludzie torpedujący działania spółki będącej własnością miasta, czyli wszystkich mieszkańców. Trzeba być zupełnie pozbawionym wyobraźni, aby nie dostrzegać faktu, że pozyskane środki pomocowe - niezależnie od tego, kto będzie zarządzał w przyszłości miastem lub spółką – już na zawsze pozostaną w Otwocku w postaci najnowocześniejszych technologii, urządzeń czy obiektów! OPWiK Sp z o.o. to również źródło ogromnego przychodu dla budżetu miasta. Sam podatek od nieruchomości to ok. 7 mln zł rocznie! Im bardziej rozwinięte i nowoczesne przedsiębiorstwo, tym większy jego majątek, tym więcej podatku od nieruchomości, z którego później miasto realizuje inwestycje. Czy tak trudno zrozumieć, że rzucanie kłód pod nogi i permanentna, wręcz chorobliwa walka z miejską spółką przynosi straty wszystkim? A może to cyniczna gra, która ludziom kierującym się dobrem miasta nigdy nie przyszłaby nawet do głowy..?

Po nas choćby zgliszcza

Pomimo wszystkich opisanych przeciwności losu, OPWiK z ogromną determinacją dopięło swego i - jak już wspominaliśmy - 30 stycznia br. nadzór budowlany wydał pozwolenie na użytkowanie obiektów oczyszczalni. Mieszkańcy powinni odetchnąć, ponieważ w sąsiedztwie mają teraz nowoczesny i nieuciążliwy obiekt o kluczowym znaczeniu dla rozwoju miasta, ale… okazuje się, że w sierpniu 2017 r. przewodniczący RM Jarosław Margielski wraz powiatowym pełnomocnikiem PiS - Romanem Srebnickim oraz najpewniej z Ireną Kwolczak-El Korbi, złożyli wizytę wojewodzie mazowieckiemu (protokół z tej wizyty do wglądu w galerii iOtwock.info). Kilka dni później przewodniczący rady miasta Otwocka złożył do wojewody wniosek o wszczęcie z urzędu postępowań administracyjnych w sprawie stwierdzenia nieważności prawomocnych pozwoleń na budowę wydanych w 2015 r. przez starostę otwockiego. Wniosek dotyczy obiektów oczyszczalni, których modernizację dawno zakończono… Sytuacja kuriozalna, wręcz nieprawdopodobna!

Okazuje się, że wojewoda już raz odrzucił taki sam wniosek, który w 2016 złożyła… Irena Kwolczak El Korbi! W chwili, kiedy drukujemy ten materiał, wiemy już, że wojewoda przychylił się do wniosku przewodniczącego Margielskiego i - zaprzeczając swojej poprzedniej decyzji - wszczął postępowanie. Co teraz? Ta sytuacja może doprowadzić do szczytu absurdu, czyli chociażby konieczności demontażu nowoczesnego zbiornika na biogaz i odbudowy starego, który uległ awarii, został rozebrany i oddany na złom. Może również skutkować żądaniem wysokiego odszkodowania od organu, który wydał przedmiotową decyzję.

[Czy w wyniku wniosku przewodniczącego RM trzeba będzie rozebrać nowy zbiornik na biogaz, a przywrócić stary?]

W opinii prezesa OPWiK, Mieczysława Kostyry, byłoby to wydarzenie bez precedensu. - Cofnięcie wykonanych modernizacji jest praktycznie niemożliwe (nie można zdemontować nowego bloku biologicznego, bo do rzeki Jagodzianki spłynęłyby nieoczyszczone ścieki - co jest równoznaczne z katastrofą ekologiczną). Jeśli pozwolenie okaże się teraz nieważne, OPWiK będzie najpewniej musiał od nowa ponosić koszty legalizacji wykonanych już budów. Tylko kto na tym skorzysta?

Inni wykorzystują szanse, Otwock nie

Poprzednie 12 lat to był niezwykły czas, gdy można było z pomocą funduszy unijnych tanio i kompleksowo wyposażyć miasto w infrastrukturę na kolejne dziesięciolecia. Pozostałe miasta regionu walczą o każdą złotówkę, tymczasem w Otwocku przewodniczący rady miasta ( człowiek, który do rady trafił dzięki uzyskaniu 362 głosów), kierując działaniami koalicji, z premedytacją działa na szkodę ponad 45-tysięcznej społeczności miasta. W działaniach wspiera go przedstawicielka stowarzyszenia, którego celem działania jest m.in.: „działanie na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego” oraz „działanie na rzecz zachowania i zabezpieczenia interesów ochrony przyrody i ochrony środowiska naturalnego oraz ochrony interesów obywateli i innych podmiotów w (…) podejmowanych przez organy władzy publicznej rozstrzygnięciach dotyczących (…) realizacji wszelkich inwestycji drogowych, budowlanych i infrastrukturalnych” - prowadząca niezrozumiałą wojnę z miejską spółką. Cała sytuacja rodzi wiele pytań. Skąd tak mała organizacja i reprezentująca ją emerytka mają fundusze na finansowanie swoich działań, np. kancelarii prawnych prowadzących w jej imieniu kilkadziesiąt spraw w różnych instancjach sądów i instytucji państwowych? Czy radni podjęli stosowną uchwałę Rady Miasta, która upoważniła przewodniczącego Margielskiego do wystąpienia z wnioskiem do wojewody? Czy działał on zgodnie z wolą radnych, czy wykorzystał swoje stanowisko? Tymczasem bezpowrotnie uciekają kolejne możliwości, kolejne szanse są odrzucane i blokowane - rzekomo w interesie miasta – pytanie tylko którego...?

Kazimiera Zalewska


Koalicję w Radzie Miasta Otwocka tworzy 8 radnych PiS: Jarosław Margielski (przewodniczący), Jakub Kosiński, Dariusz Kosyła, Monika Kwiek, Jarosław Łakomski, Łukasz Majchrzyk, Barbara Olpińska, Andrzej Sałaga; 2 radnych CHiS: Czesław Woszczyk (wiceprzewodniczący), Witold Piotr Wachnicki; 3 radnych Wspólnoty Samorządowej Powiatu Otwockiego: Przemysław Bogusz, Krzysztof Kłósek, Marcin Michał Kraśniewski; 2 radnych SIM: Magdalena Nowak (wiceprzewodnicząca), Mateusz Głasek.

 

PS. Do p. Przewodniczącego RM J. Margielskiego, oraz do p. I. Kwolczak El Korbi wysłaliśmy pytania dotyczące opisanych wyżej spraw  - ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. KZ

Reklama

Skandal samorządowy w Otwocku komentarze opinie

 • gość 2018-02-26 20:05:57

  Widać brak im kompetencji, przynajmniej niektórym.
  Szkoda, że tak mało młodych ludzi może tam wejść do rady

 • Gość - niezalogowany 2018-02-27 01:58:31

  A gdzie wypowiedź radnych? Artykuł jest dosyć dendencyjny. Redaktor zapomniał co yo znaczy bezstronność.

 • Gośćtomek - niezalogowany 2018-02-27 07:08:49

  Tylko unijne dofinansowania a sami to gdzie macie pieniądze. nic nie potraficie już zrobić .... i bardzo dobrze że wam niedali.ja bym niedal jak jesteśmy tacy mądrzy ze wszystkim to najpewniej sobie poradzimy bez dotacji..
  Ukraińcy zrobią taniej przecież oto wam chodziło .
  To powinno już was stać...

 • gość 2018-02-27 09:03:12

  To już jest patologia. Gazeta opisała sytuację, pokazała dokumenty a ktoś wcześniej pisze że artykuł jest tendencyjny?

 • Gość - niezalogowany 2018-02-27 12:43:03

  PiS musi wszystko zresetować do czego się nie dotknie tu mamy działania tych szkodników w obszarze lokalnym a co dopiero w skali całego kraju.wszystkie te działania są robione na przekór prezydenta by ludzie podczas wyborów go nie wybrali ponownie bo nie będzie widać żadnych działań z jego strony a mało kto jest na tyle wtajemniczony,że wszystko jest niszczone przez PiS każda jedna inicjatywa. Co trzeba mieć w głowie by we własnym gnieździe tak bruździć tylko po to aby zniszczyć konkurencje. Toczą sobie jakąś polityczna grę naszym kosztem. Najbardziej podła ich decyzją było odrzucenie projektu restaura. Wstyd i hanba!

 • gość 2018-02-27 13:17:08

  Postępowanie po uchyleniu pozwolenia na budowę jest postępowaniem naprawczym przez PINB. Jeśli w wyniku tego stwierdzone zostaną nieprawidłowości to dokonuje się procedur naprawczych. Obiekt istnieje a wy łykacie ten szlam medialny o środki.

 • gość 2018-02-27 13:23:26

  Nielegalnie rozbudowują oczyszczalnie a potem pretensje, że WOjewoda się czepia :D Widać w Otwocku prawo działa inaczej i ma się naginać do rzeczywistości. Taka duża spółka a dokumentów własnych inwestycji nie umie ogarnąć ahahahha :D

 • gość 2018-02-27 16:54:10

  Nikogo nie bronię ale artykuł bardzo stronniczy, nie podający powodów odmowy przyjęcia dotacji, a szkoda bo wszyscy tak samo wyborcą robią wodę z mózgu...
  Pozdrawiam
  Andrzej Zapała

 • gość 2018-02-27 19:14:37

  ROZBIJA SIĘ UKŁAD PSLOWY I TO BOLI

 • gość 2018-02-28 10:43:59

  Niestety , banda PiS musi wszystko zchrzanić do czego się nie dotknie ! Ta kacza sekta ma już to w genach !

 • gość 2018-02-28 19:51:53

  Kampanię wyborczą czas zacząć!!!

 • gość 2018-03-01 13:25:20

  Jak nielegalnie rozbudowują oczyszczalnię, jak dostali pozwolenie od Starosty (wystarczy przeczytać w załącznikach). I owszem, jest napisane, dlaczego 19 mln dotacji nie zostało udzielone - "Zielony Kasztel" swoimi pisemkami do urzędów zablokował wydanie decyzji kluczowych dla jej przyjęcia. Polecam czytać dokładnie i ze zrozumieniem, choć to chyba pięta Achillesowa Polaków. Nawiasem mówiąc potem sprawa poszła do sądu i została rozstrzygnięta na korzyść OPWiK, ale 19 mln dotacji przepadło.

  Co to w ogóle za komentarz "Tylko unijne dofinansowania a sami to gdzie macie pieniądze. nic nie potraficie już zrobić". Jakby Wam ktoś chciał dać 1000zł, to też byście nie wzięli? To jest Wasz lokalny patriotyzm? Ograniczony do własnego podwórka? Na zasadzie "Jak mi jest źle, to niech innym też będzie"? A potem tacy patrioci zakładają T-shirt z Polską Walczącą i uważają się z "prawdziwych Polaków".

  To jest nasza mała ojczyzna, każda złotówka się liczy. Wodociągi zmodernizowały się DLA NAS, dla mieszkańców, a nie dla prezesa spółki. I naszym obowiązkiem jest walczyć z tymi, którzy chcą nas tych funduszy pozbawić. A Wy im przyklaskujecie. To się nie dziwcie, że mieszkacie w mieście, gdzie "nic nie ma". Jacy mieszkańcy, takie miasto. Zasłużyliście na nie.

 • Tomasz Mak - niezalogowany 2018-03-04 20:24:52

  Na fb Rada Miasta Otwocka udostępniono dokumenty z Ministerstwa Środowiska, które pokazują dlaczego naprawdę OPWiK nie dostał 19 mln zł unijnego dofinansowania.

  Wstydzili byście się uprawiać taką propagandę...

  pkt. 8 Pisma Ministra Środowiska ws. dofinansowania OPWiK:
  “Nie potwierdzono, że realizacja przedsięwzięcia zagwarantuje osiągnięcie wymaganych standardów jakościowych, w szczególności zgodności z art. 5.2. oraz 5.3 Dyrektywy 91/27/EWG. Zgodnie z podaną informacją oczyszczalnia ścieków w Otwocku będzie spełniać wymogi podwyższonego usuwania biogenów dopiero po realizacji kolejnej fazy projektu, nieobjętej niniejszym wnioskiem - jest to błędem niemożliwym do skorygowania na etapie oceny wniosku”

  Teraz powinniście przeprosić tych co niesłusznie pomówiono.

 • gość 2018-03-05 19:19:20

  nic nie ma i nic nie będzie,

 • Gość - niezalogowany 2018-10-03 23:44:00

  TA MIEŚCINA TO JAKAŚ TRAGEDIA W NIEKOŃCZĄCYCH SIĘ AKTACH

 • Kasia - niezalogowany 2018-10-16 11:47:37

  Nasz kochany Otwock i zarządzanie nim to farsa to dramat w kilku aktach, Kochani Otwocczanie weźmy sporawy w swoje ręce dajmy czerwona kartkę hamulcowym i wybierzmy odpowiednich ludzi którzy zaczną coś robić dla tego miasta i Jego Mieszkańców.Nic się samo nie zrobi jeśli my mieszkańcy tego miasta z potencjałem nie dołożymy swojej cegiełki!!!!!!!Wybory tuż tuż idźmy tłumnie na wybory i pokażmy ,że Otwock jest coś wart a to co opisuje prasa i internet, pokażmy ,że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim i kochamy Nasze miasto !!!!!

 • gość 2018-10-23 16:58:49

  Przeczytałem od początku do końca i jest napisane jak wół (nawet jest podkreślone), że rozbudowa oczyszczalni ścieków jest niezgodna z uchwałą z dnia 31 maja 2012 "w sprawie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych .." , a Margielski nie był w radzie miasta kiedy tą uchwałę ustalano, jak czytać to ze zrozumieniem. Wydając taką decyzję (odrzucającą modernizację), po prostu postąpił zgodnie z prawem i obowiązującą uchwałą. Winnych proszę szukać w radnych kadencji 2010-2014. Jak by ją zmodernizowano, a potem by się ktoś dopatrzył niezgodności z uchwałą to by było lepiej? Pewnie trzeba by było modernizacje cofnąć (sposób i spółka która by przytuliła pieniądze za przywrócenie starego bytu szybko by się znalazła) , pieniądze też pewnie trzeba by było zwrócić, a tych Radnych którzy by doprowadzili do modernizacji okrzyknięto by winnymi wielkiego oszustwa.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-24 18:09:33

  Apeluje do wszystkich mieszkańców Otwocka - ludzie opamiętajcie się.....
  Nie jestem mieszkańcem Otwocka ale znam lokalne układy zarówno w radzie miasta jak i radzie powiatu.Od kilku kadencji rządzi ta sama ekipa leni i nieudaczników.Jeżeli chodzi o ten artykuł to informuje wszystkich mieszkańców ze jest to propaganda rodem z PRL.Dociekliwym proponuje sprawdzic
  który z miejscowych biznesmenów sponsoruje ten portal a wszystko będzie jasne. Szkoda tego miasta bo nigdy nie było w nim dobrego gospodarza. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców i życzę dobrego wyboru w II turze.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-14 11:02:03

  Przecież to nie prawda. Paśniczek kłamie

 • Koborch - niezalogowany 2018-12-14 16:45:31

  Tak naprawde nie opisuje sie tego realnie jest zwiazane z tym.ze niestety kwicza ryje odrywane od koryt i bedzie jaszcze glosniej bo stare czerwone uklady chca rzadzic

 • burmistrz Otwocka - niezalogowany 2018-12-25 02:21:43

  Otwock,to jeden wielki kurwidolek, z dziura kloaczna pośrodku.Sypialnia stolicy, zresztą i tak niedługo, sami mieszkańcy spalą,go pod nowe parcele.

 • Gość - niezalogowany 2019-01-09 11:07:36

  Żydzi mieszkający przed wojną w Otwocku przeklęli to miasto, tu nigdy nic się nie zmieni.
  Zobaczcie jak rozwija się Mińsk Mazowiecki i porownajcie to z Otwockiem,

 • gość 2019-01-25 13:11:04

  Na wstępie chcę zaznaczyć, że nie jestem członkiem PIS i nie ze wszystkim się zgadzam co robi PIS w skali kraju. Powyższy artykuł uważam za napisany tendencyjnie w obronie starych układów, którym nie zawsze było po drodze z dobrem mieszkańców Otwocka. Niech MPWiK nie będzie taki święty posłużę się przykładem: rozliczenia kosztów wody zużytej przez mieszkańców bloków spółdzielczych. Na wejściu wody do bloku jest licznik przepływu wody za, który jest odpowiedziany MPWiK Licznik ten utracił legalizację wiele lat temu i z mocy prawa jego wskazania są nie legalne i nie powinny być podstawą do naliczenia kosztów zużycia wody przez mieszkańców danego bloku. Mieszkańcy danego bloku posiadają liczniki zużycia wody w każdym lokalu z ważną legalizacją . Okazuje się, że suma wskazań liczników ze wszystkich lokali danego bloku jest niższa od wskazań licznika na wejściu do bloku. Koszty zużycia wody przez mieszkańców danego bloku są naliczane na podstawie licznika na wejściu wody do bloku, który jest bez ważnej legalizacji. Posługiwanie się do rozliczeń za wodę na podstawie takiego urządzenia pomiarowego jest z mocy prawa karalne. Zarząd Spółdzielni nie powinien uznawać tych wskazań liczników. Oczywiście różnicą kosztów na podstawie wskazań liczników, które utraciły legalizację kilka lat wstecz obciąża się mieszkańców. Przez wiele lat wstecz koszty wynikające z tych różnic w stosunku do liczników w lokalach zaliczano w Spółdzielni w koszty eksploatacji. jako składową czynszu. Koszty eksploatacji pojęcie bardzo pojemne i o kosztach dodatkowych za różnice zużycia wody mieszkańcy nie mieli pojęcia. W roku 2018 przepisy odnośnie kosztów zużycia wody się zmieniły i wyszło szydło z worka ponieważ mieszkańcy w Otwockiej Spółdzielni dostali zawiadomienia o konieczności dopłaty dodatkowej za zużytą wodę ponad ich wskazana licznika w ich lokalu, często w kwocie po kilka set złotych. Chcę zapytać komu zależało na posługiwaniu się licznikami zużycia wody na wejściu do bloków który już dawno utraciły legalizację? Może tym pytaniem należałoby zainteresować odpowiednie władze w celu wyjaśnienia tych przekrętów. Jak do tej pory niema w tej sprawie winnych i nikomu włos z głowy nie spadł. Czy powyższy artykuł to nie jest obrona starych często mafijnych układów w Otwocku? Otwocki MPWiK w ten sposób zarabiał na mieszkańcach, czy na pewno uczciwie?

 • życzliwy sąsiad - niezalogowany 2019-01-26 17:13:28

  Przywołaną w artykule panią Irenę znam z działalności na osiedlu Wioska Szwajcarska, gdzie ta pani ma spory domek. Osiedle to, jak chyba wszystko w Otwocku, powstawało na wydrę i na krzywy ryj, a pani Irena za punkt honoru postawiła sobie doprowadzenie do wyburzenia tego osiedla, a przynajmniej tak wskazują trudne do zliczenia podejmowane przez nią próby udowodnienia nielegalności wszystkiego, co działo się przy budowie osiedla i żądania unieważnienia wszystkich możliwych i niemożliwych decyzji. To patologiczna pieniaczka, na szczęście nie na tyle skuteczna, by osiedle zostało bez wody, prądu i wywozu śmieci.

 • Jack - niezalogowany 2019-02-01 07:41:26

  I taki sabotażysta I wróg Otwocka został wybrany na prezydenta miasta !!! Otwocczanie to niestety w pewnej części populacji to ciemniaki.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-19 00:38:14

  Dawniej Otwock byl wizytowka Mazowsza i
  slynal ze wspanialego klimatu, doskonalych sanatoriow, pieknej architektury. Moj los sprawil, ze od kilku lat tutaj mieszkam. Niestety pierwsze wrazenie po przyjezdzie bylo jednym wielkim rozczarowaniem, zrujnowane perelki architektury, fatalny stan drog, ulic, chodnikow, - powodow moich kilku kontuzji i potworny duszacy smog. Zupelnie inne wrazenie wywarli na mnie cudowni, zyczliwi mieszkancy miasta i nie uwierze, ze jakies lokalne spory w samorzadzie sa w stanie zaprzepascic szanse na rozwoj tego z ogromnym potencjalem pieknego miasta, pozdrawiam serdecznie wszystkich ktorzy kochaja m.Otwock

 • Irena - niezalogowany 2019-05-04 19:52:38

  Wybraliście PIS-owca na Prezydenta miasta to macie tam gdzie PIS dokłada swoją rękę to wszystko rozwala!!!!!!!Otwocczanue jeszcze nie zmadrzeli zobaczycie co zrobią z Otwocka za tej kadencji sió1dma i gomora !!!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-05-04 19:58:00

  Ludzie czy kuefykolwiek cos zmieni sie w nadzym ukochanym miescie Panue Margielski nie wstyd Panu!!!!!!!!!:-(

 • Gość - niezalogowany 2019-07-09 21:46:52

  Panie Margielski niech Pan się weźmie do roboty dostaje Pan kasę z naszych podatków!!!!!!

 • Gość piotr - niezalogowany 2019-09-19 00:12:44

  Pasniczek,,niedoczekanie twoje ze będziesz prezydentem

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MEDIA-INFO sp. z o.o. z siedzibą w Otwock 05-400, Wawerska 1 lok. 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"