27°C bezchmurnie

Smutne wakacje na drogach powiatu otwockiego

Bezpieczeństwo, Smutne wakacje drogach powiatu otwockiego - zdjęcie, fotografia

O ponad ⅓ więcej rannych, ponad dwukrotnie więcej zabitych i plaga pijanych rowerzystów - to smutne wakacyjne statystyki na powiatowych  drogach.

Skończyły się wakacje, czas urlopowych wyjazdów i powrotów. Oczywiście, wiele osób poruszało się drogami powiatu, pełniąc obowiązki służbowe i odpoczywając na miejscu. Przyjeżdżali do nas również goście. Tak czy inaczej, wakacje to czas wzmożonego ruchu pojazdów. Niestety, to również czas większej liczby  zdarzeń drogowych: wypadków i kolizji. O dane poprosiliśmy oficera prasowego otwockiej policji, nadkom. Daniela Niezdropę. 

Oto smutne statystyki, którymi dzielimy się z naszymi Czytelnikami oraz zestawienie liczb z okresem wakacji w roku ubiegłym:

Śmierć przed przejściem dla pieszych
Ostatnia z ofiar śmiertelnych to kobieta, która zginęła na przejściu dla pieszych na DK17 w Wiązownie, 24.08, ok. godz. 15.40 została tam potrącona 54-letnia mieszkanka Warszawy. 

Sytuacja miała miejsce na wysokości ul. Parkowej. Kobieta prawdopodobnie oczekiwała na przejście przez ulicę. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący pojazdem renault megane, chcąc uniknąć zderzenia z poprzedzającym go autem, zjechał na pobocze i najechał na stojącą przed pasami kobietę. Uderzenie było na tyle silne, że kobieta poniosła śmierć. 

Kierujący pojazdem to 47-letni obywatel Polski, mieszkający na stałe w Niemczech. Wstępne ustalenia policji pozwoliły postawić mu zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Kierowcy zatrzymano też prawo jazdy. Jeśli hipoteza służb się potwierdzi, sprawcy wypadku grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
 

Znaczny wzrost liczby nietrzeźwych kierowców i rowerzystów

Nie da się ukryć, że tendencja jeśli chodzi o wakacyjne statystyki jest wzrostowa. Liczba kolizji może być mało miarodajna, gdyż nie wszyscy wzywają policję do stłuczek. Natomiast to, co zasługuje na uwagę, to dramatyczny wzrost liczby pijanych na naszych drogach. Jak podaje oficer prasowy, 80-90% nietrzeźwych stanowią rowerzyści. Tylko w sierpniu b.r. zatrzymano ich ok. 50. W tym roku funkcjonariusze otwockiej policji zwrócili na nich szczególną uwagę. Być może właśnie stąd diametralna różnica w statystykach.

Niektórym rowerzystom wydaje się, że skoro nie prowadzą pojazdu mechanicznego, to ich prawo nie obowiązuje. Nic bardziej mylnego. Faktem jest, że zgodnie z polskimi przepisami, pijany rowerzysta, bez względu na liczbę promili, popełnia tylko wykroczenie karane mandatem do 500 zł, ale już w sytuacji, gdy stwarza poważne zagrożenie drogowe lub awanturuje się podczas zatrzymania przez służby, sprawa może zostać skierowana do sądu. Dotyczy to również poruszania się po ścieżkach rowerowych. Należy pamiętać, że w przypadku kierujących pojazdami mechanicznymi, stan po spożyciu to 0,2-0,5 promila alkoholu we krwi, co jest traktowane jako wykroczenie i karane mandatem, zaś prowadzenie pojazdu ze wskazaniem powyżej 0,5 to już przestępstwo.

Powiatowa drogówka jako główne przyczyny wypadków wskazuje trzy zjawiska: nadmierna prędkość, prowadzenie pod wpływem alkoholu oraz nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu. Stąd apel otwockiej policji, aby zwracać szczególną uwagę podczas włączania się do ruchu oraz zachować szczególną ostrożność przy pokonywaniu modernizowanego fragmentu drogi krajowej nr 17, która obecnie zmienia się na S17. W ostatnich tygodniach na tym odcinku doszło do kilku tragicznych zdarzeń.

Sławomir  Wąsowski

Fot. KPP Otwock

Smutne wakacje na drogach powiatu otwockiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się