6°C bezchmurnie

Stołeczne SKM-ki będą dłuższe

Komunikacja - drogi , Stołeczne będą dłuższe - zdjęcie, fotografia

Dobra wiadomość dla pasażerów komunikacji publicznej: Warszawska Szybka Kolej Miejska rozbudowuje swój tabor. Do końca listopada trwa przetarg, w wyniku którego przewoźnik ma wzbogacić się o 13 nowych pociągów.

Warszawska SKM ujawniła, że to nie koniec planów zakupowych - łącznie chcą nabyć 21 nowych pociągów: 15 składów pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych. Ale w pierwszym etapie - z już ogłoszonego przetargu, chcą podpisać umowy na zakup 8 dłuższych pociągów i 5 krótszych.

Każdy, kto korzysta regularnie z komunikacji warszawskiej SKM, wie jak bardzo zatłoczone są często pociągi w godzinach szczytu. Jak jednak na prośby i skargi w tej sprawie odpowiadał nieraz ZTM, możliwości przewozowe SKM są ograniczone. Dlatego chyba każdego pasażera ucieszy decyzja stołecznego ratusza (właścicielem SKM jest Miasto Stołeczne Warszawa) o zakupie nowych pociągów. Ogłoszony przetarg oprócz składów obejmuje 15-letni okres utrzymania i pakiet szkoleń dla obsługi.  

Kiedy można się spodziewać dłuższych pociągów? Jak poinformowało SKM na swoim FB, nowych składów na trasach można spodziewać się już w przyszłym roku, a najpóźniej w 2020 r.

Jak wyliczyli pasjonaci jazdy kolejką SKM - kupowane pociągi pięcioczłonowe mają długości do 95 metrów, więc możliwe będzie nawet łączenie dwóch pięcioczłonowców - razem będą miały mniej niż 200 metrów, a tyle mają najkrótsze perony kolejowe na stołecznych liniach. Jest więc szansa, że nowe pojazdy będą tak pojemne jak to tylko możliwe. Nadadzą się na wszystkie linie z wyjątkiem jednej - tej do Lotniska Chopina, bo tam podziemny peron ma tylko 150 metrów długości. Czyli czteroczłonowce o długości do 75 metrów prawdopodobnie trafią na linię S2.

Chociaż te ostatnie wiadomości to raczej spekulacje, bo SKM nie chce zdradzić jaki będzie przydział nowego taboru. Jak piszą, o tym będzie decydować Zarząd Transportu Miejskiego - ale w końcu tych linii nie ma aż tak dużo (razem cztery), więc z pewnością użytkownicy linii S1 już mogą być (prawie) pewni dłuższych pociągów na trasie.

ZetKa

Stołeczne SKM-ki będą dłuższe komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się