20°C bezchmurnie

Szkoła Promująca Zdrowie, czyli SP1 w Józefowie

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie zdecydowała systemowo dbać o zdrowie swoich wychowanków. W tym celu sześć lat temu dołączyła do wojewódzkiego programu Szkoła Promująca Zdrowie.  W wyniku realizacji wielu zadań i wspólnego wysiłku uczniów, nauczycieli i rodziców w 2015 r. placówka została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, która obecnie liczy 110 członków.

Po kolejnych trzech latach krzewienia kultury fizycznej oraz zdrowego odżywiania,  a więc w chwili obecnej, józefowska SP nr 1 jest na końcowym etapie procesu ubiegania się o Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie przyznawany przez Kuratorium Oświaty. Z tego powodu 22 maja 2018 odbyło się na terenie placówki podsumowanie dotychczasowych działań oraz autoewaluacja.  

Jak powiedziała dyrektor Ewa Ziemińska, aby zasłużyć na ów certyfikat odbyło się w szkole wiele akcji, festynów, festiwale nauki, konkursy wewnętrzne oraz udział w międzyszkolnych i ogólnokrajowych. Podczas realizacji różnorodnych zadań uczniowie i nauczyciele współpracowali z dietetykiem, pielęgniarką szkolną oraz rodzicami. Sam certyfikat to nagroda głównie prestiżowa - oficjalne uznanie  dla wysiłków mających na celu kompleksowe wpojenie dzieciom nawyków zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz dbania o dobre samopoczucie dziecka w szkole, czyli o zdrowie psychiczne. Jego posiadanie obliguje do kontynuacji pracy w tym samym kierunku.

Autoewaluacja, która zgromadziła na szkolnym boisku  zaangażowanych uczniów i grono pedagogiczne oraz gości - w tym z kuratorium oświaty - była bardzo przyjemnym wydarzeniem dla uczestników. Dzieci przedstawiały swoje osiągnięcia z zapałem i humorem poprzez recytacje,  pokazy i śpiew, m.in. wykonały specjalnie stworzoną piosenkę o zasadach zdrowego życia. Wyniki ewaluacji, przeprowadzonej w formie ankietowej, wypadły bardzo dobrze. Jej podsumowanie zaprezentowała koordynator z zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie - Emilia Nielepko.

Po wspólnym niezwykłym tańcu na koniec spotkania, aby się wzmocnić przed dalszą częścią dnia, uczniowie chętnie sięgali po przygotowane kanapki z nowalijkami i szklaneczkę świeżo wyciśniętego soku. Samo zdrowie!

Kazimiera Zalewska
 

Szkoła Promująca Zdrowie, czyli SP1 w Józefowie komentarze opinie

  • gość 2018-06-06 09:58:24

    I znowu amelia k. jej matka musi ją wszędzie upchnąć.....

Dodajesz jako: Zaloguj się