14°C bezchmurnie

Trójka otwockich seniorów okradziona w środku dnia

Kronika kryminalna, Trójka otwockich seniorów okradziona środku - zdjęcie, fotografia

Wczoraj (28 lutego 2018) na facebookowej grupie otwockiej pojawił się post ostrzegawczy, który dotyczył działalności oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą "na wnuczka". Okazuje się, że rzeczywiście Otwock i okolice były celem jakiejś szajki. Niestety, jak dowiedzieliśmy się od otwockiej policji, w dwóch przypadkach oszustom się powiodło - okradli samotną kobietę oraz małżeństwo na łączną sumę kilkudziesięciu tysięcy złotych. To bynajmniej nie koniec, są kolejne sygnały o aktywności oszustów. Policja apeluje o skrajną ostrożność i nieufanie osobom, których tożsamości nie jesteśmy pewni!

Jak relacjonuje rzecznik KPP Otwock, nadkom. Daniel Niezdropa, 28 lutego 2018 około południa zdarzyły się dwa udane dla oszustów wyłudzenia pieniędzy od otwockich seniorów. Pierwszą z ofiar była 93-letnia, samotnie mieszkająca, kobieta. Zadzwoniła do niej kobieta i -  podając się za członka rodziny (zwracała się do niej "ciociu") - powiedziała, że jest u notariusza i potrzebuje pieniędzy na opłatę. Starsza pani przekazała pieniądze mężczyźnie, który wkrótce do niej się zgłosił, a niedługo potem zorientowała się, że została oszukana.

Kolejne ofiary to małżeństwo ok. 80-latków z Otwocka. Do nich także dzwoniła kobieta, udając wnuczkę i prosząc o pomoc finansową na kaucję, ponieważ jakoby miała groźny wypadek, za co grozi jej areszt.

Ponadto wczoraj do otwockiej komendy trafiły dwa kolejne zgłoszenia prób wyłudzenia pieniędzy. Pierwsze od 66-letniej mieszkanki Otwocka, która nie dała się zwieść historii o wypadku osoby z rodziny i potrzebie funduszy na kaucję. Drugie zgłoszenie z terenu Józefowa - tu do starszego mężczyzny zadzwoniła rzekomo córka z prośbą o pieniądze. Mężczyzna poznał się jednak na oszustwie w trakcie rozmowy, bo córka pojawiła się na jego posesji i widział ją przez okno.

Nadkom. Niezdropa w imieniu otwockich policjantów prosił jednak, aby wszyscy, którzy mają samotnie mieszkających krewnych czy sąsiadów, ostrzegli ich o wzmożonej aktywności oszustów. Podkreślał także, że zawsze należy weryfikować usłyszane  informacje. Nawet gdy ktoś w pierwszym momencie uwierzy, że osobie bliskiej zdarzyło się nieszczęście i potrzebna jest pomoc finansowa, to  przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy trzeba koniecznie jeszcze raz skontaktować się z osobą bliską, dzwoniąc na kontakt sobie znany, a nie ten podany  przez osobę proszącą o pieniądze. Absolutnie też nie należy ulegać prośbom dzwoniącego, aby o zdarzeniu nikomu nie mówić, a tak najczęściej się dzieje. Jeśli chodzi o taktykę oszustów, to warto też wiedzieć, że często zaczynają oni rozmowę, podając się za kogoś z rodziny, czyli wnuczka, córkę, bratanka itp., ale osoby starsze, niestety,  łatwowiernie same podają oszustom konkretne imiona i informacje o bliskich.

Policjanci rozpoczęli działania w celu ustalenia sprawców. Na razie nie mają jednak konkretnych podejrzanych. Prawdopodobnie w okolicach Otwocka szajka pojawiła się na krótko, starając się szybkim, ale o szerokim zasięgu działaniem trafić na osoby, które można okraść. Potem złodzieje znikają z danego terenu, przenosząc się na inny i szukając kolejnych, przypadkowych ofiar.

O każdej telefonicznej próbie nawiązania kontaktu przez oszusta i wszelkich podejrzeniach można bezpośrednio informować oficera dyżurnego otwockiej komendy, telefonując pod numer: 22 60 41 213. Można również dzwonić na alarmowe 997 i 112.

ZetKa

Trójka otwockich seniorów okradziona w środku dnia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się