20°C bezchmurnie

Trwa przebudowa stacji Otwock

Komunikacja - drogi , przebudowa stacji Otwock - zdjęcie, fotografia
 • Dojścia dla pieszych. graf. UM Otwock
  Dojścia dla pieszych. ...
 • Fot. PKP PLK
  Fot. PKP PLK
 • Fot. PKP PLK
  Fot. PKP PLK

Trwają intensywne prace przy przebudowie dworca kolejowego Otwock. Rozebrany już praktycznie został jeden z peronów, a pasażerowie na razie muszą korzystać z tymczasowego peronu. W piątek przed świętami zostało udostępnione dla pieszych także dodatkowe przejście z centrum do stacji  - od przystanku autobusowego na ul. Orlej.

Od czterech miesięcy trwa przebudowa stacji Otwock. Oto co się dzieje: zupełnie rozebrany został wiadukt nad ulicą Orlą, w toku jest rozbiórka dwóch peronów, likwidowane są także stare tory i sieć trakcyjna. 
• Budowlańcy z firmy Budimex, która jest wykonawcą modernizacji, przygotowują obecnie teren od ulicy Majowej pod zaplanowany w tym miejscu tunel dla samochodów. Ta budowa ma ruszyć w drugim kwartale 2018 roku. Drugi bezkolizyjny przejazd dla pojazdów ma powstać w ulicy Żeromskiego.
Zamknięte na min. pół roku do 8 miesięcy  jest przejście dla pieszych przez torowisko między ulicami: Rzemieślniczą i Warszawską. Powstaje tu bowiem podziemne przejście dla pieszych.

Do postawionego w grudniu na stacji tymczasowego peronu, który ma zastąpić zdemontowane perony na okres modernizacji, wyznaczono dojścia dla pasażerów: 
- od strony ulicy Warszawskiej oraz od strony dworca po istniejącym trzecim peronie. Wybudowane zostały labirynty i ustawiono znaki. 
- od 22 grudnia br. otwarte też jest przejście dla pieszych między ulicą Orlą i dworcem. Jak poinformował UM Otwock, jest ono utwardzone i dodatkowo oświetlone.
Przez tory można się obecnie także przedostać przejściem utworzonym od Armii Krajowej do Warszawskiej w okolicach teatru. (W drugiej kolejności w tej okolicy także ma zostać wybudowany tunel podziemny dla pieszych). 

Warto zapamiętać możliwe przejścia, ponieważ Budimex poinformował, że ze względów bezpieczeństwa cały teren objęty budową zostanie ogrodzony, nie będzie więc możliwości skrócenia sobie drogi dotąd istniejącymi nieoficjalnymi ścieżkami. 

W wyniku modernizacji stacja zmieni się całkowicie: trzy nowe perony mają być bardziej funkcjonalne i lepiej przystosowane do obsługi pasażerów: zainstalowane zostaną nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne, oświetlenie i nagłośnienie, i oczywiście mają być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do peronów pasażerowie będą dostawać się dwoma przejściami podziemnymi.

Modernizacja stacji Otwock odbywa się w ramach wielkiej przebudowy linii kolejowej nr 7 Warszawa-Lublin, którą prowadzi PKP PLK, a która ma zasadniczo usprawnić ruch pociągów na trasie między wspomnianymi stolicami województw. Ta największa obecnie inwestycja w Krajowym Programie Kolejowym ma łącznie kosztować ponad 3,4 mld złotych, a finansowana jest w większości z funduszy unijnych (2,9 mld zł).
ZetKa


 

Trwa przebudowa stacji Otwock komentarze opinie

 • gość 2017-12-27 23:47:10

  Przejście dla pieszych przez torowisko między ulicami Rzemieślniczą i Warszawską nie jest zamknięte na 8 miesięcy, tylko na stałe. I w tym miejscu wcale nie powstaje przejście podziemne. Przejście podziemne będzie w połowie obecnych peronów i będzie to jedyne wejście na peron i oficjalne dojście do budynku dworca od strony peronu.

 • Gość - niezalogowany 2018-01-01 22:36:37

  z nowego peronu w otwocku do pociagu wchodzi sie na kolanach bo peron jest za niski do schodkow pociagu czy to normalne

 • gość 2018-01-04 10:03:20

  Tymczasowy peron nie ma w ogóle zejścia! Przydałoby się choć fragment jakiegoś krawężnika, kamień niwelujący wysokość peronu. Nie wyobrażam sobie wejścia/zejścia przez osobę niepełnosprawną, starszą. A co mają zrobić prowadzący wózki? Półmetrowa wysokość do pokonania od razu na podwójne torowisko! Czy któryś z radnych, włodarzy chociaż raz pokonał ten tor przeszkód? Cisnący się tłum wysiadających z pociągu i napierający na schodzących to groza! Tylko czekać na jakieś niesczęście!

Dodajesz jako: Zaloguj się