20°C bezchmurnie

Walczą o Orzełka

Piłka nożna, Walczą Orzełka - zdjęcie, fotografia

Ręka w górę, kto z Was, drodzy czytelnicy, marzył w czasach swojego dzieciństwa, aby zostać sławnym piłkarzem i strzelać bramki na największych stadionach świata. Pragnął założyć biało-czerwoną koszulkę i poprowadzić reprezentację po tytuł Mistrza Świata. Ręka w górę, kto z Was grał w „Warszawę” na osiedlowym trzepaku, przybierając nazwiska ówczesnych gwiazd piłki nożnej… W tym roku już po raz osiemnasty wielu młodych chłopców i dziewczynek walczy o swoje marzenia… Liczy się talent, zgranie, wytrwałość, a wszystko w duchu walki fair play.

Wszystko  jest możliwe dzięki trwającym rozgrywkom w ramach XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Czym jest ten turniej? Z jednej strony to wspaniała i ogólnopolska impreza sportowa, z drugiej zaś -  wielka szansa na piłkarską karierę w reprezentacji Polski. Dzięki tej imprezie już 50 zawodników dumnie reprezentuje nasz kraj (w różnych kategoriach wiekowych). Zwieńczeniem rywalizacji jest wielki mecz finałowy na stadionie PGE Narodowy. Ale nie tylko zwycięzcy mają szansę, bowiem młodzi sportowcy są obserwowani na poszczególnych etapach rozgrywek  i ci wyróżniający się mają szansę dostać zaproszenie na zgrupowania i konsultacje. – W proces obserwacji zawodników podczas turnieju zaangażowani są trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski, trenerzy pracujący w Akademiach Młodych Orłów oraz skauci Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Kulminacyjnym momentem naszej pracy jest Finał Ogólnopolski, który odbywa się w Warszawie, ale obserwujemy zawodników i zawodniczki również na etapie wojewódzkim. Poza tym mamy ścisły kontakt z trenerami prowadzącymi poszczególne zespoły. Bardzo blisko współpracujemy również z trenerami koordynatorami w danych województwach, którzy obserwują mecze i informują nas dokładnie o przebiegu zawodów i o występujących w nim zawodnikach – mówi Bartłomiej Zalewski, selekcjoner reprezentacji Polski U-17.

Laur dla najlepszych
Na co mogą liczyć Ci „naj”? Biorą oni regularny udział w Letniej Akademii Młodych Orłów, a powołanie do młodzieżowych  reprezentacji Polski nie jest niczym abstrakcyjnym. Chcecie liczb? W rozegranym niedawno meczu towarzyskim ze Słowacją (U-14) na 20 powołanych zawodników aż 12 wywodzi się z wspomnianego turnieju. – Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” traktujemy jako początek drogi do reprezentacji. Udział w tych rozgrywkach to jeden z podstawowych kroków, dzięki którym gra z orłem na piersi może stać się w przyszłości realna dla wielu chłopców i dziewczynek – zaznacza Zalewski. Nie powinno Was zatem dziwić to, że tacy piłkarze jak: Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior czy Marcin Kamiński zaczynali właśnie od tego udziału w turnieju.

Cała Polska
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to turniej, w którym grają dzieci z całej Polski. W tegorocznej edycji mecze eliminacyjne rozgrywane są w blisko w 99 proc. powiatów w Polsce: uczniowskie kluby sportowe, Akademie Młodych Orłów, kluby sportowe, organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną, a także szkoły podstawowe - wszyscy walczą na tych samych zasadach. Etap gminny i powiatowy trwa od października 2017 do marca 2018, a zwycięskie drużyny przejdą do finałów wojewódzkich rozgrywanych na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku (U-8). Starsze roczniki w maju rozegrają decydujące mecze na stadionie PGE. Turniej to nie tylko szansa na karierę, ale również bardziej konkretne nagrody. Nagrodą główną dla najlepszych zespołów chłopców i dziewcząt do lat 8 będą nagrody rzeczowe, a do lat 10 i 12 - możliwość obejrzenia meczu kadry Adama Nawałki oraz osobistego spotkania z piłkarzami reprezentacji Polski.

Nasze podwórko
Za nami etap powiatowy piłkarskiego turnieju, w którym to wystartowało 6 drużyn w kategorii U-10 (chłopcy) oraz 2 drużyny w kategorii U-8 (chłopcy). W młodszej grupie zmierzyły się ze sobą Football Academy Otwock oraz Glinianka. Lepsza okazała się ekipa z Otwocka, wygrywając aż 15: 0. Faza grupowa w U-10 to prawdziwy popis sportowej walki, taktyki i radości z gry. W meczu o III miejsce stanęły naprzeciwko siebie drużyny: Football Academy Otwock i SP 2 w Józefowie. Pojedynek był niezwykle zacięty i o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne – 3 :2 dla Football Academy Otwock.  Wisienką na torcie powiatowej rywalizacji była walka w meczu finałowym o awans do etapu wojewódzkiego. O laur najlepszych walczyły drużyny: SP1 Józefów oraz SP Sobiekursk. Spotkanie to było namacalnym dowodem na to, że póki piłka w grze -  wszystko jest możliwe, w końcu walczy się do ostatniego gwizdka. Przy stanie 2 : 0 dla drużyny z Sobiekurska wielu typowało, iż zespół „dowiezie” wynik do końcowego gwizdka. „Jedynka” jednak wzbiła się na wyżyny swoich umiejętności i nie tylko odrobiła straty, ale również wygrała 4 : 2.

Wyniki:
U-8
1. Football Academy Otwock
2. Glinianka

U-10
1. SP 1 Józefów
2. SP Sobiekursk
3. Football Academy Otwock

fot.: mosir.karczew.pl

Walczą o Orzełka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się