15°C bezchmurnie

Węzeł Zakręt - 2,5 km drogi za 225 mln złotych

Inwestycje, Węzeł Zakręt drogi złotych - zdjęcie, fotografia
  • Podpisanie umowy w siedzibie mazowieckiego oddziału GDDKiA
    Podpisanie umowy w sie...
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4

Ważna część Wschodniej Obwodnicy Warszawy, czyli węzeł Zakręt i odcinek S17 do węzła Lubelska, ma być gotowa do korzystania za ok. 3 i pół roku, a dokładniej do marca 2021 r. W środę 22 listopada 2017r. inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę w/w odcinka drogi z wykonawcą - firmą WARBUD S.A.

WARBUD S.A. wygrał przetarg na wykonanie zadania z 18 innymi oferentami. Teraz, od 22.11.2017, ma 34 miesiące* na wypełnienie umowy. Pierwsze 15 miesięcy przeznaczone jest na  projektowanie i uzyskanie decyzji ZRID. W ciągu kolejnych 19 miesięcy mają trwać faktyczne roboty budowlane. Nadzór Inwestorski nad zadaniem za kwotę 10 mln zł ma sprawować Konsorcjum Firm: TPF Sp. z o.o. i GETINSA EUROESTUDIOS S.L.

Jak łatwo policzyć koszt kilometra tego odcinka S17 to 90 mln złotych. Niebagatelna sumka, ale choć jechać będzie się krótko, do zrobienia jest bardzo dużo. Mają powstać dwie jezdnie po 3 pasy ruchu oraz trzypoziomowy węzeł Zakręt:

• rondo w poziomie terenu

• S17 na estakadzie nad rondem

• DK2 w murach oporowych pod rondem.

Inwestycja znajduje się  na terenie trzech powiatów:

- warszawskiego (na terenie dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy),

- otwockiego (gmina Wiązowna),

- mińskiego (Sulejówek).


O inwestycji - info GDDKiA:

W ramach inwestycji wybudowany zostanie 2,5-km odcinek drogi ekspresowej, węzeł Zakręt, kładki dla pieszych, chodniki i ścieżki rowerowe, odwodnienie trasy, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Budowa drogi S17 na tym odcinku polegać będzie na przebudowie istniejącej jednojezdniowej drogi krajowej nr 17 do parametrów drogi ekspresowej – przebudowa jezdni istniejącej wraz ze wzmocnieniem nawierzchni do 11,5 t/oś, dobudowa drugiej jezdni, ograniczenie dostępności poprzez budowę dwupoziomowych węzłów, wiaduktów nad trasą ekspresową w ciągach dróg poprzecznych oraz budowę równoległych dróg dojazdowych dla obsługi ruchu lokalnego.

W przygotowaniu jest dalsza część S17: 13,7 km Zakręt – Drewnica. Przewidziany budżet na   ten odcinek to 1,8 mld zł, a wykonanie w latach 2020 – 2023.

ZetKa

 

 

Parametry  techniczne:

- klasa drogi - S (trasa ekspresowa),

- prędkość projektowa 100 km/godz.,

- nośność 115 kN/oś,

- kategoria obciążenia ruchem KR7,

- przekrój 2 x 3 pasy ruchu,

- szerokość pasa ruchu 3,5 m,

- szerokość pasa awaryjnego 2,5 m,

- szerokość pasa dzielącego wraz z opaskami – min. 5 m,

- węzeł Zakręt.

 

*)   - do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe,  do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych, tj. od 15 grudnia do 15 marca

 

Grafika - źródło: GDDKiA, mib.gov.pl

Węzeł Zakręt - 2,5 km drogi za 225 mln złotych komentarze opinie

  • Piotr - niezalogowany 2017-11-26 06:38:09

    Dlaczego tak tanio ?

Dodajesz jako: Zaloguj się